Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak planowano Zakrzówek? Mógł wyglądać całkowicie inaczej niż obecnie. Zobaczcie wizualizacje i porównajcie z rzeczywistością

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Koncepcji zagospodarowania Zakrzówka było wiele
Koncepcji zagospodarowania Zakrzówka było wiele PPG
Park Zakrzówek mógł wyglądać zupełnie inaczej. Lata temu chciała go budować firma Gerium Polska Development, w której udziały mają Portugalczycy. W ramach potężnej inwestycji poza parkiem mieli realizować również mieszkania, a to nie spodobało się mieszkańcom. Podobnie jak niektóre wizje gminy Kraków, która ostatecznie wykupiła część Zakrzówka z prywatnych rąk i sama wzięła się za jego zagospodarowanie. I choć park różni się nieco od tego, który krakowscy urzędnicy pokazywali na wizualizacjach, to cieszy się popularnością wśród mieszkańców. W weekendy odwiedzają go tysiące osób!

Jak planowano Zakrzówek?

Park na Zakrzówku otwarto w tym roku i już na starcie cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Mało kto pamięta, że mógł powstać już lata temu. W 2008 roku swoją wizję przedstawiła firma Gerium Polska Development, w której udziały mają Portugalczycy. Pomysł był taki, żeby park zajął 50 hektarów. Na kolejnych 30 miał powstać "aktywny obszar", na którym znalazłyby się powszechnie dostępne obiekty rekreacyjne. Następne 20 zniknęłoby pod kompleksem mieszkań!

Inwestycja nosiła nazwę Kraków City Park. Jej realizację planowano pomiędzy ulicami św. Jacka i Wyłom, w rejonie zbiorników wodnych. Szacowano, że budowa całości będzie kosztować ok. 350 mln euro. Część tej kwoty miała być przeznaczona m.in. na usprawnienie komunikacji na Zakrzówku i park miejski. Plany inwestora nie podobały się jednak mieszkańcom i działaczom Komitetu Obrony Zakrzówka. Ich zdaniem doprowadziłyby one do zniszczenia niepowtarzalnego charakteru tego miejsca.

Plany Gerium (później zmieniło nazwę na Kraków City Park) nie zostały zrealizowane. Gmina rozpoczęła trudne negocjacje, w efekcie których w 2016 roku Kraków kupił od portugalskiej firmy za 26 mln zł 27 hektarów terenu na Zakrzówku (Kraków City Park zostawiło sobie grunty nieco oddalone od zalewu, w rejonie ul. św. Jacka). Wówczas władze miasta zapowiadały, że park wraz z kąpieliskiem powstaną tam w 2018 r. Ale wielka inwestycja zakończyła się dopiero... w tym roku.

I podobnie jak plany Gerium, również koncepcja miasta budziła bardzo wiele emocji, często negatywnych. Mieszkańcy krytykowali brzydkie ich zdaniem siatki, które zamontowano na ścianach dawnego kamieniołomu, a także zbytnią ingerencję w dziką przyrodę. Ostatecznie park powstał i w weekendy korzysta z niego tysiące osób. W kolejce do pływających basenów trzeba stać kilka godzin.

Park Zakrzówek nie wygląda jednak do końca tak, jak przedstawiano na wizualizacjach. Chociażby centrum sportów wodnych wydaje się mieć zupełnie inny kolor niż pierwotnie planowany przez miasto.

Przypomnijmy, że na koncepcję parku i kąpieliska na Zakrzówku został przeprowadzony konkurs. W naszej galerii zobaczycie, jak wiele było wizji zagospodarowania tego wyjątkowego w skali kraju miejsca.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak planowano Zakrzówek? Mógł wyglądać całkowicie inaczej niż obecnie. Zobaczcie wizualizacje i porównajcie z rzeczywistością - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski