Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak podróżować ekologicznie

Oprac. Wiktor Sawiuk
Fot. Archiwum
Styl jazdy. Możesz oszczędzać zarówno pieniądze, jak i środowisko. Stosując się do kilku nawet tylko najprostszych i podstawowych zasad ekologicznej jazdy, można zaoszczędzić do 20 proc. paliwa i jednocześnie osiągać satysfakcjonujące czasy przejazdu.

Rosnące dość szybko ceny paliw oraz gigantyczne ilości spalin emitowanych przez samochody do atmosfery sprawiły, że ekologiczny styl jazdy staje się coraz bardziej popularny.

Płynna jazda

Jeśli chcemy jeździć ekonomicznie, przede wszystkim powinniśmy pamiętać o podstawowej i fundamentalnej umiejętności – płynnej jeździe.

– Wielu kierowców ma tendencję do gwałtownego ruszania i hamowania. Zapominają przy tym, że wpływa to znacząco na koszty zużycia paliwa – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Umiejętne posługiwanie się pedałami gazu i hamulca zmniejsza spalanie silnika naszego auta. Nie zatrzymujmy samochodu, kiedy nie jest to konieczne – do startu zatrzymanego pojazdu potrzeba ok. 20 proc. więcej energii niż toczącego się z prędkością 5 km/h.

Kiedy natomiast ruszamy ze świateł, nie eksploatujmy nadmiernie silnika na niskich biegach. Ilość zużytego w ten sposób paliwa mogłaby wystarczyć nam na przejechanie kilku kilometrów drogi przy stałej prędkości 50-60 km/h. Jeśli jednak gwałtowne przyspieszenie jest niezbędne, warto pamiętać, by wciskać gaz maksymalnie do 3/4 głębokości pedała.

Obserwuj i przewiduj

Jak przypominaj trenerzy Szkoły Jazdy Renault, jazda ekonomiczna wymaga przewidywania i obserwacji tego, co dzieje się na drodze. Kiedy dojeżdżając do skrzyżowania zauważymy, że zielone światło dla pieszych mruga, lepiej wcześniej odpuścić pedał gazu niż gwałtownie hamować w ostatniej chwili lub przyspieszyć i dociskać gaz do oporu.

Przewidywać można też zachowania innych uczestników ruchu i stosując zasadę „ograniczonego zaufania” uniknąć nerwowego hamowania oraz przyspieszania. Jak wynika z danych opublikowanych na portalu telegraph.co.uk, w wyniku gwałtownych manewrów ruszania i zatrzymywania się zużycie paliwa wzrasta nawet o 40 proc.

Klimatyzacja z umiarem

W lecie niejednokrotnie zbawieniem dla kierowców jest klimatyzacja. Jej użycie zwiększa jednak znacznie zużycie paliwa, dlatego najlepiej korzystać z niej z umiarem.

Przy mniejszych prędkościach (do 50 km/h) starajmy się otwierać szyby. Pamiętajmy, by ustawiać temperaturę jedynie o kilka stopni niższą niż panująca na zewnątrz. Wpłynie to korzystnie zarówno na nasze zdrowie, jak i stan naszego portfela.

Umiejętnie z biegami

Niższe biegi zapewniają większą moc, co, niestety, wiąże się ze znacznie większym spalaniem. Wbrew powszechnej opinii, hamowanie silnikiem za pomocą stopniowej redukcji biegów pochłania mniej paliwa niż jazda na biegu jałowym, inaczej znana jako jazda na luzie.

Planując zatrzymanie lub spowolnienie ruchu powinniśmy toczyć się na biegu bez naciskania pedału gazu. Kiedy zaś chcemy się rozpędzić, np. po zatrzymaniu przed światłami, pamiętajmy, żeby włączać wyższy bieg najpóźniej po osiągnięciu 2500 obrotów w silniku benzynowym lub 2000 obrotów w silniku wysokoprężnym.

Najbardziej ekonomiczna jest jazda na najwyższym możliwym biegu przy najniższych możliwych obrotach.

Dbałość o środowisko

Ekojazda – oprócz wymiernych korzyści finansowych dla kierowcy – ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne, wpływa na zmniejszenie jego zanieczyszczenia.

Przy zastosowaniu podstawowej techniki ekologicznej jazdy, ilość spalin, w tym CO2 dostającego się do powietrza, jest znacznie mniejsza. Sama oszczędność paliwa jest także dobra dla środowiska, ponieważ zarówno benzyna, jak i gaz są surowcami naturalnymi, których ilość w przyrodzie jest ograniczona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski