Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pogłębić wiarę Polaków? Episkopat chce, by proboszczowie pomogli znaleźć odpowiedź

Grażyna Starzak
Ks. dr hab. Tomasz Wielebski
Ks. dr hab. Tomasz Wielebski fot. youtube
Proboszczowie polskich parafii - a jest ich ponad 11 tysięcy - zostali poproszeni o wypełnienie internetowej ankiety na temat tego, jak realizowali program duszpasterski w ostatnich latach. To pierwsze tego typu badanie w Kościele katolickim w Polsce.

Wyniki ankiety mają pomóc i hierarchom, i szeregowym duchownym w lepszym przygotowaniu programów duszpasterskich na następne lata. Można przypuszczać, że ta akcja to z jednej strony sposób na pogłębienie wiary Polaków, która, jak wynika z badań, jest raczej powierzchowna. Z drugiej strony odpowiedź na apel papieża Franciszka, który w tym miesiącu wzywa do modlitwy właśnie za parafie, aby „ożywiane duchem misyjnym” były „miejscem przekazywania wiary, a nie biurem”.

Polska jest wciąż najbardziej religijnym krajem Europy. W ostatnich latach w Polsce wzrósł jednak odsetek ludzi deklarujących się w sprawach wiary jako „niezdecydowani” - z 6 do 10,3 proc. Wzrosła też - co pokazują badania kościelnych socjologów - liczba ludzi deklarujących się jako katolicy, którzy nie akceptują kwestii będących fundamentem nauczania Kościoła.

Dla przykładu, w ciągu pięciu ostatnich lat wzrósł odsetek ludzi akceptujących: przerywanie ciąży - z 36,7 do 64,6 proc., zdradę małżeńską - z 72,9 do 82,5 proc., seks przed ślubem kościelnym - z 21,7 do 30,9 proc., stosowanie środków antykoncepcyjnych - z 17,7 do 27,1 proc. M.in. te dane skłoniły polskich hierarchów do dokładnego przyjrzenia się pracy księży w podstawowej jednostce organizacyjnej Kościoła, czyli w parafiach. Po raz pierwszy na ten temat mają się wypowiedzieć anonimowo proboszczowie. I to za pośrednictwem internetu. Ankietę dla proboszczów przygotowały Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego oraz Katedra Prakseologii Pastoralnej i Organizacji Duszpasterstwa Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie.

Została ona przesłana dyrektorom wydziałów duszpasterskich wszystkich kurii z prośbą o przekazanie jej proboszczom w poszczególnych diecezjach. Muszą ją wypełnić i odesłać do 15 września br. Po tym terminie rozpocznie się praca nad raportem, który ma być podsumowaniem całej akcji.

Skąd pomysł na przeprowadzenie takiej ankiety? - Nieraz w działaniach Kościoła coś się zaczyna i mówimy: „Niech Duch Święty prowadzi”. Niech tak będzie, ale musimy też uwzględniać czynnik ludzki i wyciągać na przyszłość wnioski z tego, co było. Takich działań ewaluacyjnych jest w Kościele zbyt mało. Stąd propozycja, aby przeprowadzić badanie postrzegania i realizacji programu duszpasterskiego - wyjaśnia w wywiadzie udzielonym KAI ks. dr hab. Tomasz Wielebski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odpowiedzialny za przygotowanie ankiety. Podkreślił on, że chodzi o zebranie „twardych faktów” na najniższym poziomie struktur kościelnych, czyli w parafiach. - Punkt widzenia proboszczów jest bardzo cenny, bo to oni są na tej pierwszej linii frontu działania - dodaje ks. Wielebski.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 19

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski