Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak poprawnie wypełnić wniosek o wymianę pieca

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Nowe, skrócone i uproszczone wnioski mają tylko dwie strony. W porównaniu do starych formularzy, o ponad połowę zmniejszyła się liczba rubryk koniecznych do wypełnienia. Choć większość z nich nie powinna budzić wątpliwości, to niektóre punkty nie są tak oczywiste. poniżej przedstawiamy więc kilka rad, które mogą pomóc uniknąć błędów przy wypełnianiu druków..

Punkty 1 - 5. Przy wypełnianiu tych pierwszych pięciu punktów raczej nikt nie powinien mieć większych wątpliwości. Należy po prostu wpisać swoje dane pamiętając, że można podać inny adres do korespondencji niż adres zamieszkania.

Punkt 6. Dużo więcej wątpliwości może wzbudzić natomiast punkt 6 dotyczący sposobu przekazywania dotacji. Jeżeli ktoś wymienia piec za własne pieniądze, w podpunkcie 6a wpisuje swój numer konta na który po zakończeniu inwestycji ma zostać przelana dotacja.

Jeśli mieszkaniec korzysta natomiast z usługi firmy, która bezgotówkowo wymienia piec, wtedy w podpunkcie 6b wpisuje numer konta tej firmy, do której po zakończeniu zadania zostanie przelana dotacja. W takim wypadku trzeba jednak do wniosku dołączyć również pisemne pełnomocnictwo dla firmy-posiadacza rachunku, na który mają zostać przekazane pieniądze. Należy też przy tym liczyć się z opłatą skarbową w wysokości 17 złotych.

Punkt 7. Ten punkt nierozerwalnie wiąże się z punktem 6b. Jeżeli bowiem mieszkaniec określa, że dotacja ma zostać przelane na konto innej osoby lub firmy, to musi podać jego/jej dokładne dane. W tym wypadku imię i nazwisko, PESEL oraz dane kontaktowe.

Punkty 8-14. W tych punktach należy podać dokładny adres domu/mieszkania, w którym likwidowane będzie nieekologiczne palenisko. Warto jednak zwrócić uwagę, że przy punkcie nr 13 (numer działki) oraz 14 (numer księgi wieczystej) znajduje się gwiazdka. Oznacza ona, że są to „dane opcjonalne, należy wypełnić je w przypadku posiadania powyższych informacji”. Jeżeli jednak wnioskodawca nie jest w stanie podać numeru księgi wieczystej swojego budynku, wtedy urzędnikom musi dostarczyć akt notarialny, potwierdzający prawo do dysponowania daną nieruchomością.

Punkty 15-19. W tych punktach należy określić m.in. liczbę pieców i kotłowni planowanych do likwidacji. Jeżeli jednak w danym domu znajduje się kominek przeznaczony to likwidacji, to określamy go jako piec i w rubryce nr 17 wpisujemy liczbę tego typu palenisk.

W punkcie 19 należy określić, czy w budynku przeprowadzono termomodernizację, czyli czy został docieplony i ma wymienione okna.

Punkty 20-21. Tych punktów nie wypełnia się w momencie składania wniosku. Termin rozpoczęcia inwestycji zostanie dopiero określony przy podpisywaniu umowy, gdy przyznana jest już dotacja.

Na drugiej stronie wniosku o dotację Znajduje się zdecydowanie mniej rubryk, które należy wypełniać. najważniejsze jest, aby odpowiednio zaznaczyć tytuł prawny, który posiada się do danej nieruchomości.

Punkty 22-26. To wykaz dokumentów, które należy dołączyć do wniosku. Głównie dotyczą one jednak osób, które nie są pełnymi właścicielami danego domu/mieszkania w którym znajduje się piec węglowy.

Warto zwrócić uwagę, że nie są już wymagane oficjalne dokumenty potwierdzające powierzchnię ogrzewaną lokalu oraz możliwość zawarcia umowy przyłączeniowej z dostawcą ciepła czy posiadania podwójnego systemu ogrzewania. Informacje te należy jedynie podać w oświadczeniu, którego wzór dostępny jest na stronie www.bip.krakow.pl. Łatwo odnaleźć można go wpisując w wyszukiwarkę internetową trzy słowa: bip kraków pone.

Dodatkowe punkty 1-7. Są to głównie informacje i ostrzeżenia dla wnioskodawcy. Konieczne jest jednak określenie w punkcie nr siedem, czy jest się podatnikiem podatku VAT i czy z tego tytułu przysługuje odliczenie podatku VAT.

Przydatne numery. Szczegółowe informacje na temat nowych wniosków oraz sposobu ich wypełniania i składania uzyskać można w Wydziale Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa pod nr telefonu (12) 616-88-48. Warto pamiętać, że dotacja przekazywana jest wnioskodawcy dopiero po wymianie pieca i prawidłowym rozliczeniu inwestycji. Najpierw należy złożyć wniosek, następnie podpisać umowę jeśli dotacja została przyznana i dopiero wówczas przystąpić do realizacji zadania. Po przeprowadzeniu inwestycji wnioskodawcy przedkładają wszystkie faktury i rachunki do rozliczenia dotacji. Przekazanie dotacji następuje po zakończeniu i przyjęciu prawidłowego rozliczenia realizacji zadania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski