Jak prawidłowo rozplanować mieszkanie lub wnętrze domu?

Jak prawidłowo rozplanować mieszkanie lub wnętrze domu?

Zdjęcie autora materiału
Janusz Michalczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Przykład funkcjonalnego układu pomieszczeń na jednym poziomie dużego domu jednorodzinnego. Coraz częściej w strefie nocnej wydziela się tzw. master bedroom,
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. HOMEKoncept

Planowanie rozmieszczenia pomieszczeń w domu, uzależnione jest od liczby domowników oraz ich preferencji. Rozkład powinien być dobrze przemyślany, gdyż może później stanowić przyczynę rozmaitych problemów.
Pomieszczenia, w których najczęściej przebywa cała rodzina, a więc salon i jadalnia, powinny być nasłonecznione przez większą część dnia. Dlatego lokalizuje się je w południowo-zachodniej części domu.

Wykorzystajmy słońce


Aby wykorzystać naturalną energię słoneczną do dogrzewania ich w zimie, montuje się tam największe zestawy okienne. Z kolei łazienka oraz pomieszczenia techniczne mogą być usytuowane od północy lub północnego zachodu, gdyż nie wymagają odpowiedniego doświetlenia. Wybiera się do nich znacznie mniejsze okna niż do części dziennej.

Kuchnia, pomimo tego że domownicy spędzają w niej dużo czasu, nie powinna znajdować się od strony południowej. Ma to związek z nagrzewaniem się pomieszczenia podczas gotowania. Zwykle sytuuje się ją obok wejścia do budynku, aby łatwiej było obserwować osoby wchodzące do domu. - Prawidłowe rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata pozwoli zaoszczędzić nawet do 20 procent energii potrzebnej do ogrzewania domu - ma to wpływ na podniesienie parametrów energooszczędnych budynku - zwraca uwagę Marcin Śniegowski z pracowni Home KONCEPT.

Strefy: dzienna i nocna


Funkcjonalnym rozwiązaniem jest wyraźny podział domu na strefę dzienną i nocną. Część dzienna jest to strefa otwarta, w której najczęściej mieści się kuchnia, salon, jadalnia, a sąsiaduje z nią toaleta, pokój dla gości czy gabinet.

Natomiast w strefie nocnej, odizolowanej od pozostałych pomieszczeń, projektuje się sypialnię, łazienkę, pokoje dla dzieci, garderoby oraz schowki. Dobrze wydzielić jest część gospodarczą, w której znajdzie się pralnia, spiżarnia i kotłownia.

Kuchnia otwarta na salon sprawia, że wnętrza wydają się większe, a całość tworzy jedną multifunkcjonalną przestrzeń. Nie można wyobrazić sobie również współczesnego domu bez słonecznego tarasu, który w miesiącach letnich jest praktycznym przedłużeniem salonu.

- Klienci szukają coraz bardziej komfortowych domów, dlatego aby sprostać ich wymaganiom, pracownie projektowe oferują różne kombinacje rozkładu i ilości pomieszczeń. Coraz częściej w strefie nocnej wydziela się tzw. master bedroom, czyli apartament rodziców składający się z sypialni, prywatnej łazienki i garderoby - zauważa projektant z Home KONCEPT i dodaje: - Rośnie także zapotrzebowanie na dodatkowe pomieszczenia rekreacyjne. W domach jednorodzinnych można spotkać saunę czy domową siłownię, a duża rodzinna łazienka często zamienia się w pokój kąpielowy.

Wygodna komunikacja


Wszelkie szlaki komunikacyjne muszą zostać zaplanowane w sposób umożliwiający swobodne poruszanie się domowników wewnątrz pomieszczeń, a także pomiędzy poszczególnymi wnętrzami. Sztuką architekta jest takie ich rozplanowanie, aby zajmowały jak najmniej powierzchni użytkowej.

Poza tym warto pomyśleć o wygodnym wiatrołapie, w którym zmieści się duża szafa na ubrania i buty. A jeżeli w domu znajduje się przejście do garażu, to najczęściej pomiędzy nim a wejściem do domu projektuje się pomieszczenie gospodarcze. Dzięki temu do wnętrz nie będzie przenikał nieprzyjemny zapach spalin.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program odc. 16

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo