Jak przechowywać nadwyżki energii elektrycznej w domu? Zobacz rozwiązanie, które pozwala zmniejszyć rachunki za prąd i ciepło

Materiał informacyjny Faradise Energy
Jeżeli troszczysz się o swój budżet, jak i ekologię, powinieneś uważniej zarządzać energią cieplną w swoim domu. Jakie urządzenia mogą nam pomóc, aby nie marnować energii, a zarazem obniżyć swoje rachunki?

Teraz gdy ceny energii elektrycznej oraz ciepła w domu idą ostro w górę, nawet osoby stosunkowo zamożne nie mają wątpliwości co do tego, że energię — w każdej formie — należy oszczędzać. Poza prostym ograniczaniem zużycia, co może jednak wiązać się z obniżeniem komfortu życia, sposobem na oszczędności jest korzystanie z magazynów energii. Nie ulega wątpliwości, że magazynowanie energii to kluczowy element optymalnego wykorzystania źródeł odnawialnych i efektywności energetycznej.

Jak maksymalizować korzyści z odnawialnych źródeł energii?

Największą zaletą energii z odnawialnych źródeł jest niska cena, a wadą – nierytmiczność produkcji: prądu jest pod dostatkiem, gdy świeci słońce, za to brakuje go, gdy słońce nie świeci, a wiatr nie wieje. Właściciele domowych instalacji OZE podłączeni są do sieci i odprowadzają tam nadwyżki i uzupełniają niedobory. Jednak nie jest to rozwiązanie korzystne dla nikogo. Abstrahując już od tego, że w takim układzie energia odnawialna nigdy nie pozwoliłaby nam uwolnić się od zagrażających klimatowi paliw kopalnych, dostarczających energię. Gdy zawodzą źródła odnawialne, obowiązujący teraz system taryf sprawia, że energię oddaje się do sieci po niższej cenie, niż z niej pobiera. To sprawia, że już nikt nie ma wątpliwości, że optymalnym rozwiązaniem jest uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej o magazyn energii, który pozwala w całości i nieustannie zaspokajać potrzeby energetyczne domu i domowników z energii produkowanej we własnym zakresie.

Problem w tym, że urządzenia dedykowane wyłącznie do magazynowania energii elektrycznej są bardzo drogie. Tymczasem znacznie tańsze mogą być magazyny ciepła, które doskonale nadają się także do przechowywania nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej w panelach słonecznych, wiatrakach, podobnie jak energii cieplnej pochodzącej z pomp ciepła czy nawet tradycyjnych kotłów. To sprawia, że magazyny ciepła powinny być w kręgu zainteresowania praktycznie każdego właściciela nieruchomości.

W tym kontekście rozwiązaniem wartym zainteresowania jest czwarta generacja magazynów ciepła Thermino, które powstały z myślą o maksymalizacji wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Thermino produkowane w Szkocji przez Sunamp Ltd. to obecnie wiodące na świecie magazyny ciepła o dużej gęstości mocy i wysokiej energii.

Magazyn ciepła Thermino: gdzie tkwi ich przewaga?

Nowoczesne, energooszczędne magazyny ciepła charakteryzują się wysokiej klasy izolacją Jednak sekretem sukcesu wszystkich magazynów ciepła firmy Sunamp jest unikatowa i wiodąca na świecie technologia Plentigrade, wykorzystująca wysokowydajne materiały zmiennofazowe. PCM (phase-change material) pochłaniają, magazynują i uwalniają duże ilości ciepła utajonego podczas zmiany stanu skupienia pomiędzy ciałem stałym a cieczą. Ciepło jest pochłaniane przy topnieniu i uwalniane przy chłodzeniu. Dzieje się to w sposób podobny do żelu w kieszonkowym ogrzewaczu do rąk. Unikalna formuła PCM pozwala magazynować nawet do czterech razy więcej energii niż woda, co oznacza, że magazyny ciepła Thermino są do czterech razy mniejsze od zastępowanych przez nie zbiorników na ciepłą wodę użytkową. Bateria termiczna użyta w Thermino jest nie tylko niezwykle wydajna energetycznie. Plentigrade nie zawiera żadnych toksycznych lub niebezpiecznych materiałów, nie ma też problemów z utylizacją po zakończeniu użytkowania. Kwestia najważniejsza – urządzenie magazynujące Thermino opiera się na materiałach niepalnych, co gwarantuje wysokie bezpieczeństwo użytkowania.

Należy też podkreślić, że Sunamp jest jedynym producentem baterii termicznych na świecie, który otrzymał certyfikat A Grade RAL, niezależny znak jakości i jedyny światowy standard dla materiałów zmiennofazowych (PCM) oraz produktów PCM. Wyróżnienie to potwierdza brak zauważalnej degradacji do 10.000 cykli, co odpowiada ponad 13-latom codziennego użytkowania magzynów Thermino, przy dwóch cyklach dziennie aplikacji ciepłej wody. Testy własne Sunamp potwierdziły bezawaryjną pracę do ponad 40.000 cykli. Niezawodność Thermino powoduje, że producent udziela najdłuższej na rynku 10-letniej gwarancji na element grzewczy i czynnik akumulacyjny.

Nie bez znaczenia są też walory estetyczne tego urządzenia. Elegancki, kompaktowy design sprawia, że Thermino wygląda świetnie w każdym domu. Instalatorzy lubią baterie ciepła Thermino, ponieważ są one łatwiejsze w montażu niż tradycyjne zasobniki ciepłej wody, a także zapewniają elastyczność dla właścicieli poprzez dopasowanie do znacznie mniejszych przestrzeni w domu.

Thermino – wykorzystujmy inteligentnie energię elektryczną i cieplną

Magazyny ciepła Thermino stanowią doskonałą alternatywę do oferowanych na polskim rynku magazynów energii elektrycznej dla domowej instalacji fotowoltaicznej. Podobnie jak one służą one optymalizacji zużycia energii i obniżeniu rachunków za energię elektryczną. Mają jednak kilka przewag nad magazynami energii elektrycznej. Przede wszystkim urządzenie jest tańsze w zakupie o ok. 60-70 procent i nie wymaga zgłoszenia do operatora sieci dystrybucyjnej. Co ważne, decydując się na magazyn ciepła Thermino można też skorzystać z dofinansowania ze środków publicznych w ramach programu „Mój prąd 4.0".

Według najnowszych strategii głównym źródłem ciepła w nowych budynkach, jak i tych modernizowanych, będą pompy ciepła. One także dla optymalnego wykorzystania energii muszą być uzupełniane magazynami ciepła. Dzięki swoim cechom kompaktowy Thermino jest w stanie sprostać tym wyzwaniom. Ujmując rzecz najkrócej, Thermino to doskonała inwestycja na lata, gwarantująca nie tylko inteligentne wykorzystanie produkowanej w gospodarstwie domowym energii elektrycznej i cieplnej, ale też wymierne z tego tytułu oszczędności.

Magazyny ciepła Thermino nie dość, że są łatwiejsze w instalacji niż magazyny energii elektrycznej i zasobniki CWU, to dodatkowo nie wymagają obowiązkowej corocznej konserwacji, co równoznaczne jest także z oszczędnościami na takich wydatkach. Pozwalają też na modułową rozbudowę o kolejne urządzenia w przyszłości, w przypadku zwiększonego generowania energii z własnych źródeł odnawialnych.

Warto wiedzieć, że magazyny ciepła Thermino są produkowane w fabryce i biurach ogrzewanych i zasilanych bezemisyjną energią elektryczną pochodzącą z produkcji wiatrowej. Sunamp Ltd podpisała się pod zobowiązaniem SME Climate Hub — zmniejszenia o połowę gazów cieplarnianych do 2030 roku i osiągnięcia zerowej emisji netto przed 2050 rokiem. Ostatnie analizy pokazują, że intensywność emisji gazów cieplarnianych na sprzedany produkt związany bezpośrednią działalnością biznesową firmy jest już teraz w przybliżeniu zerowa. Partnerem producenta na rynku polskim jest działający w branży energetyki odnawialnej Faradise Energy Sp. z o.o.

Więcej informacji: www.thermino.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak przechowywać nadwyżki energii elektrycznej w domu? Zobacz rozwiązanie, które pozwala zmniejszyć rachunki za prąd i ciepło - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski