Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przedłużyć żywot choinki

Redakcja
To właśnie kolorowa choinka, pod którą dzieci szukają prezentów, stwarza niepowtarzalny nastrój w tych magicznych dniach. Jak zatrzymać na dłużej aurę świątecznych dni i sprawić, aby to drzewko także po Bożym Narodzeniu cieszyło nas zielenią i pięknym zapachem?

Święta Bożego Narodzenia bez choinki? NIEMOŻLIWE!

Jeżeli zdecydujemy się na kupno choinki w pojemniku, warto zwrócić uwagę, czy cały czas w nim rosła. Jeżeli została wsadzona do pojemnika tuż przed sprzedażą, są niewielkie szanse, że szybko nie uschnie. Przyjrzyjmy się także, czy iglak nie ma suchych, niezdrowo wyglądających pędów lub śladów żerowania szkodników.

Zakupione wcześniej drzewko – zarówno to cięte, jak i doniczkowe – należy stopniowo przygotować do innych warunków i na kilka dni umieścić w chłodnym pomieszczeniu, np. w piwnicy.

Tuż przed świętami, po przeniesieniu drzewka do domu, należy je oczyścić i wybrać miejsce, w którym je ustawimy. W żadnym wypadku nie należy ustawiać choinki blisko źródeł ciepła – kaloryferów, pieców lub kominka, a w pomieszczeniu, w którym ją ulokujemy temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni C.
Choinki w doniczkach nie wymagają przesadzania, cięte drzewka należy zaś wstawić do specjalnego stojaka, który wypełniamy wodą. Jeśli choinka jest wysoka lub bardzo rozłożysta, stojak można dodatkowo obciążyć piaskiem lub kamieniami. Przed wstawieniem choinki do stojaka należy obciąć kawałek pnia, około 2–3 cm, a następnie zahartować pień, wkładając go do wiaderka lub stojaka z ciepłą wodą. Dzięki temu choinka będzie lepiej wchłaniała wodę. Pamiętajmy również, aby codziennie sprawdzać poziom wody i regularnie uzupełniać jej niedobór. Woda powinna być letnia – w przypadku drzewka ciętego poziom wody nie może opaść poniżej linii jego pnia, natomiast w przypadku drzewka w doniczce nie możemy dopuścić do przesuszenia ziemi, która powinna być lekko wilgotna. Aby gałązki dłużej zachowały świeżość, warto także codziennie zraszać drzewko zimną wodą w rozpylaczu.

Choinki, jak wszystkie rośliny zielone, potrzebują do życia i rozwoju witamin oraz mikroelementów. Warto więc raz na jakiś czas dodawać do wody, którą podlewamy drzewko, specjalne odżywki. Dzięki temu dostarczymy mu wszystkich niezbędnych składników, aby dobrze rosło, nie gubiło igieł i pięknie pachniało.
Dekorując choinkę, starajmy się używać oświetlenia LED zamiast standardowych światełek, które wytwarzają dużo ciepła. Warto też wiedzieć, że sztuczny śnieg, który często zdobi igły naszych choinek jest dla nich niezdrowy. Należy go jak najszybciej zmyć ciepłą wodą. W przeciwnym razie roślina zacznie usychać, ponieważ farba zatyka aparaty szparkowe drzewka.

Po świętach drzewko w doniczce możemy przenieść do ogrodu. Aby przyzwyczaić je do chłodu panującego na zewnątrz, należy początkowo przenieść je na tydzień do pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 10 stopni C, a następnie do miejsca o temperaturze około 5 stopni. W takich warunkach pozostawmy naszego iglaka aż do wiosny, kiedy będzie można wysadzić go do gruntu.

O tym, czy przesadzona roślina się przyjmie, decyduje stan jej korzenia, który może być uszkodzony. Podpowiadamy: jeśli już przy zakupie choinki w doniczce planujemy, że drzewko będzie rosnąć w ogrodzie, to nie kupujmy rośliny, której bryła korzeniowa jest mniejsza niż pół średnicy korony.    

(DD)

REKLAMA:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski