Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przy starym piecu…

RG
Na kominek może sobie pozwolić prawie każdy szczęśliwy posiadacz domku jednorodzinnego. Trzeba wziąć pod uwagę wysokość komina. Powinien się on wznosić 50 cm ponad kalenice. W nieco gorszej sytuacji są mieszkańcy bloków,

Kominek z kafli

Wiele osób marzy o kominku, który w długie zimowe wieczory potrafi "stworzyć" w naszym mieszkaniu niepowtarzalną atmosferę. Producenci oferują nam wiele wzorów kominków. Różne moce wkładów, ogromny wybór modeli, powoduje, że przeglądając różne katalogi, często nie zauważamy rozwiązań prostych a ładnych, solidnych i estetycznych. Do takich z całą pewnością zaliczyć można kominki kaflowe.

Na kominek może sobie pozwolić prawie każdy szczęśliwy posiadacz domku jednorodzinnego. Trzeba wziąć pod uwagę wysokość komina. Powinien się on wznosić 50 cm ponad kalenice. W nieco gorszej sytuacji są

mieszkańcy bloków,

gdzie tylko lokatorzy ostatniego piętra mogą marzyć o zamontowaniu kominka. Oczywiście nie dotyczy to bloków nowoczesnych, gdzie projektanci przewidzieli taką możliwość i każdy, kto wyrazi chęć posiadania kominka, może go mieć.
Bardzo istotną sprawą jest przekrój komina, który uzależnia dobór innych elementów. I tak np. w Krakowie, ze względu na położenie miasta i związane z tym zawirowania powietrza, przekrój (gdy chodzi o tzw. kominki otwarte) musi wynosić 20-25 cm. Jeżeli przekrój komina jest mniejszy (np. 14-14 cm - przekrój standardowy po piecach kaflowych), wtedy musimy zdecydować się na kominek zamknięty.

Wkład i obudowa

Polscy dystrybutorzy bardzo często sprowadzają wkłady do kominków np. z Francji, co nie znaczy, że nie można kupić wkładów rodzimej produkcji. Istnieją dwa rodzaje wkładów kominkowych: blaszane i żeliwne. Zdecydowanie lepsze ze względu na moc grzewczą są wkłady żeliwne. Jak łatwo można się domyślić, są one również droższe, a producenci udzielają na nie 5 letniej gwarancji. Zdaniem specjalistów, przy prawidłowej eksploatacji może on służyć nawet przez kilkanaście lat. Gdy już dopasowaliśmy wkład, należy pomyśleć o elementach wykończeniowych naszego kominka. Handlowcy proponują nam naturalny kamień jak piaskowiec, marmur lub wykonanie ram np. z drewna.

Przy piecu babci

Na szczególną uwagę zasługują jednak również kominki, których obudowę stanowią klasyczne gliniane kafle. W porównaniu do innych materiałów wykończeniowych mają one szereg zalet. Po pierwsze kafle łatwo utrzymać w czystości - ich szkliwiona powierzchnia łatwo się zmywa, a w przypadku kominka jest to bardzo cenna cecha. Kominki kaflowe nie tylko wypuszczają ciepłe powietrze nagrzane dzięki wkładowi grzejnemu, ale również promieniują miłym ciepłem od kafli stanowiących nie tylko okładzinę estetyczną, ale również i termiczną kominka.
Kominki kaflowe pasują nie tylko do klasycznych wnętrz wypełnionych starymi meblami i obrazami, ale również do nowoczesnych, surowych wnętrz, którym nadają nieco ciepła i spokoju. Powie ktoś pogardliwie - kafle, przecież to przeżytek, to dobre dla starszych pań i panów w starych kamienicach. A tak naprawdę nie wymyślono jeszcze nic lepszego w dziedzinie pieców i domowych palenisk grzewczych od kafli ceramicznych. Ci z Państwa, którzy podobnie jak ja pamiętają kaflowe piece w domach mamy czy babci, wiedzą z pewnością, o co chodzi... (RG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski