Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować samochód przed zimą?

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Fot. Archiwum
Zima jest wymagającą porą roku. Samochód, ze względu na niekorzystne warunki eksploatacji - niskie temperatury, oblodzenia - musi być dobrze przygotowany do jazdy.

Lista podzespołów, które wymagają uwagi, jest długa. Warto skontrolować stan akumulatora (poziom jego naładowania, zmierzyć prąd ładowania), zabezpieczyć złącza elektryczne. Powinniśmy sprawdzić też stan paska napędu alternatora. - Jeśli nie pamiętamy, kiedy były zmieniane świece zapłonowe, to sprawdźmy je - podkreśla ekspert motoryzacyjny inż. Marek Nodzyński. - Trzeba też sprawdzić kable wysokiego napięcia, a w przypadku samochodu z silnikiem diesla świece żarowe. Choć większość aut z silnikiem diesla sygnalizuje awarię świec żarowych, warto je wymienić, jeśli są użytkowane na dystansie ok. 100 tys. km.

Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić stanowi reflektorów oraz ich ustawieniu. Duże znaczenie ma stan piór wycieraczek - należy pamiętać, że w okresie zimowym warto pod nie podkładać karton, aby nie przymarzały do szyby. - Nie zapomnijmy o napełnieniu zbiornika zimowym płynem do spryskiwaczy - zwraca uwagę inż. Nodzyński. - Bezwzględnie wymieńmy też płyn chłodniczy, jeżeli jego temperatura zamarzania jest poniżej 35 st. C. Bardzo ważną kwestią jest również sprawdzenie prawidłowości funkcjonowania termostatu. Pamiętajmy, że zabrudzony kabinowy filtr wnętrza będzie powodował uciążliwe zaparowanie szyb.

Zwróćmy uwagę na stan zabezpieczenia antykorozyjnego podwozia i powłoki lakierniczej. Podstawową czynnością jest zmiana opon na zimowe - warto przy okazji zdjętych kół sprawdzić stan układu hamulcowego. Istotne jest również zabezpieczenie zamków i wkładek zamków drzwi oraz uszczelek drzwiowych. Zapobiegnie to zamarzaniu zamków i uszczelek, co ułatwi dostęp do samochodu.

W samochodach eksploatowanych na LPG, warto uzupełnić paliwo i zastosować dodatki do paliw. Długotrwała eksploatacja samochodu na LPG powoduje, że paliwo w zbiorniku starzeje się. Dodatkowo przy niewielkiej ilości paliwa w zbiorniku na ściankach skrapla się woda, która może w okresie zimowym uniemożliwić rozruch silnika.

WIDEO: Słuchawki i rower, czyli jedno z najgorszych połączeń dla kierowców. Co czwarty cyklista słucha muzyki lub korzysta ze smartfonów w trakcie jazdy

Autor: TVN Turbo, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski