Jak rozliczyć PIT za 2020? Nowe ulgi i terminy rozliczenia PIT-u za zeszły rok [28.01.2021]

redakcja
PIT. Zeznania podatkowe należy złożyć do końca kwietnia
PIT. Zeznania podatkowe należy złożyć do końca kwietnia Fot. Paweł Relikowski
PIT 2021. Do płacenia PIT-u, czyli podatku dochodowego od osób fizycznych, zobowiązani są wszyscy Polacy, których dochody podlegają opodatkowaniu. Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2020 rok i jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje, jak należy wypełnić zeznanie podatkowe, w jakim terminie złożyć wniosek oraz kiedy najprawdopodobniej otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku.

PIT. Dokumenty potrzebne do złożenia zeznania podatkowego

Rozliczenie PIT-u wielu osobom może wydawać się dość czasochłonne i skomplikowane. Jednak nie musi takie być. Przy wybraniu odpowiedniego formularza i prawidłowym wypełnieniu zajmuje to kilka chwil. Warto tutaj zaznaczyć, że w 2021 roku system składania zeznań podatkowych uległ zmianie. Do złożenia dokumentu potrzebne będą jedynie:

 • imię i nazwisko,
 • pełna data urodzenia,
 • numer PESEL,
 • wiedza o kwocie przychodu z deklaracji podatkowej z ubiegłego roku,
 • informacja o dochodach, składkach i zaliczkach na podatek.

Kto powinien złożyć PIT za 2020 rok? Jaki wniosek wybrać?

Wielu podatników ma wątpliwości co do tego, który rodzaj PIT-u powinni wybrać. Do wyboru mamy kilka formularzy:

 • PIT-37: składany przez osoby osiągające przychód wyłącznie za pośrednictwem płatników. Ten rodzaj formularza wypełniają osoby osiągające dochody na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych. Można go rozliczyć indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem.
 • PIT-36: składany przez osoby, które osiągnęły przychód bez pośrednictwa płatnika (m.in. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej). Rozliczają się według skali podatkowej. Jest on także składany przez podatników rozliczających straty z poprzednich lat, odliczających podatek minimalny od posiadanych środków trwałych oraz rozliczających przychód małoletnich w ramach rozliczenia własnych przychodów.
 • PIT-36L: składany przez przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczających podatek liniowy.
 • PIT-28: składany przez osoby rozliczające się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (czyli np. wspólnicy spółek cywilnych i jawnych, przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, podatnicy rozliczający przychód z tytułu najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy itp.).
 • PIT-38: składany przez podatników, którzy osiągnęli przychód z tytułu zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach, pochodnych instrumentów finansowych lub realizacji praw z ich tytułu.
 • PIT-39: służy do rozliczenia podlegających opodatkowaniu przychodów z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomościami.

Jak rozliczyć PIT za 2020 rok?

Dokumenty związane z rozliczeniem podatkowym można złożyć na kilka sposobów. Podatnik ma do wyboru:

 • doręczenie PIT do urzędu skarbowego w formie fizycznej
 • wysyłkę PIT pocztą
 • rozliczenie PIT online i wysyłkę drogą elektroniczną (rozliczenie PIT 37 może odbyć się za pośrednictwem Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów - "Twój e-PIT")
 • dostarczenie PIT-u administracji zakładu karnego lub aresztu śledczego w przypadku osób pozbawionych wolności
 • dostarczenie PIT-u kapitanowi jednostki w przypadku marynarzy i obsługi statków
 • dostarczenie PIT-u dowódcy jednostki w przypadku żołnierzy
 • dostarczenie PIT-u do urzędu konsularnego w przypadku osób przebywających za granicą

Do kiedy rozliczyć PIT 2021?

PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39 należy złożyć do piątku - 30 kwietnia 2021 roku. Nieco mniej czasu mają osoby, składające PIT-28. Ich zeznanie podatkowe musi zostać złożone do poniedziałku - 1 marca 2021 roku.

PIT 2021. Ulgi

Składając zeznanie podatkowe za 2020 rok można liczyć na ulgi oraz odliczenia. Dzięki temu można zaoszczędzić więcej pieniędzy. Najpopularniejsze ulgi to:

 • ulga rehabilitacyjna
 • ulga termomodernizacyjna
 • ulga prorodzinna
 • ulga z tytułu wpłat na IKZE
 • ulga dla krwiodawców
 • ulga z tytułu darowizn na cele kościelne, darowizn na pożytek publiczny

Podatnicy, którzy w swoich zeznaniach chcą uwzględnić ulgi, zobowiązani są złożyć do deklaracji PIT dodatkowy załącznik PIT/0. Mając na uwadze możliwą kontrolę, należy także zachować dokumenty, potwierdzające nasze prawo do skorzystania z ulgi. Od podatku można także odliczyć opłacone składki zdrowotne lub społeczne.

Warto zaznaczyć, że wniosku PIT-37 za 2020 rok nie muszą składać osoby, które zamierzają przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego. W takiej sytuacji należy jednak złożyć do urzędu skarbowego wniosek na formularzu PIT-OP, podając numer KRS wybranej organizacji. Urząd skarbowy sam odliczy wspomniany 1%.

Brak podatku dla młodych

Z całkowitej zniżki, a więc braku obowiązku płacenia podatku dochodowego za 2020 rok, mogą po raz pierwszy skorzystać osoby poniżej 26 roku życia, osiągające dochody z tytułu stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, pracy nakładczej lub umowy zlecenia, pod warunkiem, że ich dochody nie przekroczyły kwoty 85 528 zł. Uwaga, z tej opcji nie mogą skorzystać tzw. młodzi przedsiębiorcy.

Kiedy zwrot podatku?

Prawo do zwrotu podatku dochodowego mają wszystkie osoby, które w ciągu całego roku zapłaciły więcej zaliczek na podatek dochodowy, niż wyniosło faktyczne zobowiązanie. Okres oczekiwania na zwrot może wynieść do 3 miesięcy w przypadku fizycznej deklaracji lub do 45 dni w przypadku składania wniosku za pośrednictwem Internetu.

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie