Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rozmawiać z partnerem o problemach w seksie?

(DD)
Jak powiedzieć partnerowi, że oczekujesz czegoś więcej niż 2-minutowego seksu? O jednym z najczęstszych problemów w związku, czyli o przedwczesnym wytrysku mówił dr Andrzej Depko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej podczas warsztatów "Strefa Zdrowia".

Potrzebne rozmowy
- Takie spotkanie jest doskonałą okazją, by przełamać wstyd i lęk przed rozmową na tematy intymne, a przede wszystkim, by zdobyć wiedzę, którą można będzie podzielić się z partnerem, by rozwiązać ich wspólne problemy - powiedział dr Andrzej Depko.
Również seksuolog prof. Zbigniew Izdebski podkreśla, że seks dla wielu ludzi jest tematem tabu, o którym nie potrafią i nie chcą mówić, ponieważ obawiają się, że zostaną wyśmiani.

Powodem tego może być brak wiary w siebie. Czasami człowiekowi ciężko jest się przyznać przed samym sobą, czego tak naprawdę chce, a co dopiero wypowiedzieć to na głos. Mężczyźni, borykający się z problemem przedwczesnego wytrysku, zaczynają rezygnować z aktywności seksualnej, bo wstydzą się, że w ocenie partnerki mogą się nie sprawdzić. Ale jednocześnie wstydzą się wprost o to zapytać. W następstwie pojawia się problem związany z komunikacją w relacjach między partnerami.

Należy sobie zdawać sprawę, że niezadowolenie z seksu może prowadzić do rozpadu więzi, a w konsekwencji do rozpadu związku. Narastająca frustracja i rozczarowanie z życia seksualnego mogą mieć zatem wiele negatywnych konsekwencji. Partnerzy nie wiedzą, jak komunikować swoje potrzeby i nie potrafią wyrażać swoich uczuć, dlatego często pragnienia seksualne pozostają w sferze domysłów.

Konieczne działania
Badania naukowe dowodzą, że osoby, które nie boją się szczerze rozmawiać na temat seksu oraz otwarcie komunikują swoje potrzeby i oczekiwania, mają większe szanse na stworzenie szczęśliwego związku niż nieśmiali.

Dlatego rozmawiać z partnerem o seksie należy na bieżąco, mówić mu, co nam sprawia przyjemność. Warto takie rozmowy prowadzić we dwoje, jednak nie w sypialni, ponieważ sypialnia powinna kojarzyć się nam z przyjemnością, a nie z problemami. Zakomunikujmy wprost, że oczekujemy czegoś więcej od naszego życia seksualnego. Warto porozmawiać spokojnie o wprowadzeniu urozmaicenia, o tym, że potrzebujemy pieszczot, czułości. Otwarta komunikacja jest niezwykle ważna w każdym związku.

Musimy jednak pamiętać, aby rozmawiając o naszych potrzebach nie ranić uczuć partnera. Problem z przedwczesnym wytryskiem jest delikatny, niejednokrotnie mężczyźni zdają sobie z niego sprawę, jednak nie wiedzą, jak sobie z nim poradzić. Dlatego rola partnerki jest tak ważna. Kobieta może motywować mężczyznę do szukania rozwiązania, warto np. namówić partnera na wizytę u seksuologa lub urologa.

Własny język
Czy dlatego nie potrafimy rozmawiać o seksie, ponieważ nie znamy odpowiednich słów? Rzeczywiście, język opisujący tę sferę życia jest slangowy, często wulgarny albo bardzo medyczny. Jednak w pewnych sytuacjach niczemu to nie przeszkadza.

Wiele par tworzy własny kod językowy, dzięki czemu łatwiej im potem omawiać "te" sprawy. Istnieją pary, które nawet wśród znajomych mogą przesyłać sobie komunikaty słowne o charakterze erotycznym, których inne osoby nie mogą oczytać. Wiele par dysponuje rozmaitymi pieszczotliwymi formami, które sobie wypracowały.

- Ubolewam, że nie zmienił się język, jakim się posługujemy w odniesieniu do spraw intymnych - pokreśla dr Andrzej Depko. - Nadal jest on ubogi i często wręcz wulgarny. Wciąż nie potrafimy rozmawiać o swych problemach seksualnych. Nie rozwijamy języka miłości, choć mamy bogate tradycje, bo o miłości pięknie i kwieciście potrafiono rozmawiać w czasach staropolskich. Tę umiejętność całkowicie jednak zatraciliśmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski