Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się odwołać od decyzji administracyjnej

Piotr Stolarczyk, radca prawny
Twój prawnik radzi. Niejednokrotnie zdarza się, że organy administracji publicznej wydają niekorzystne dla obywatela decyzje administracyjne.

Jeżeli błędna decyzja uprawomocni się, wówczas stanowi podstawę do podejmowania przez administrację publiczną określonych działań w stosunku do jej adresata. Aby tego uniknąć, konieczne jest złożenie odwołania, przy czym odwołanie może złożyć tylko strona danego postępowania administracyjnego.

W pierwszej kolejności należy zapoznać się z treścią pouczenia, które zawarte jest w końcowej części decyzji. To z niego będzie wynikało, w jaki sposób skutecznie zaskarżyć decyzję.

Należy pamiętać o terminie odwołania. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego odwołanie należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Dla zachowania terminu wystarczające jest nadanie odwołania listem poleconym na poczcie. W przypadku, gdy decyzja była wydana ustnie, termin 14 dni liczony jest od dnia jej ogłoszenia stronie. Przekroczenie terminu będzie skutkowało odrzuceniem odwołania.

Odwołanie należy wnieść od organu wyższej instancji (organu odwoławczego). Musi się to odbyć jednak za pośrednictwem tego organu, który wydał zaskarżaną decyzję. Oznacza to, że odwołanie winno być skierowane na adres organu, który wydał błędną decyzję, względnie złożone osobiście w biurze podawczym tego organu. Organ wyższej instancji, który ostatecznie będzie rozpatrywał nasze odwołanie, wskazany jest w pouczeniu zawartym w treści decyzji.

Odwołanie wnosi się na piśmie i nie wymaga ono szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy wskazać, że strona nie jest zadowolona z rozstrzygnięcia. Niemniej warto dokładnie wyjaśnić urzędnikowi, dlaczego w naszej ocenie decyzja jest błędna, jak również, jakie uchybienia miały miejsce w postępowaniu administracyjnym, które doprowadziło do jej wydania. Jeżeli mamy taką możliwość, przywołajmy również właściwe przepisy, które naszym zdaniem zostały naruszone w dotyczącej nas sprawie. Odwołanie należy podpisać i nie podlega ono żadnej opłacie.

Po rozpatrzeniu odwołania organ wyższej instancji wydaje rozstrzygniecie, w którym – w zależności od okoliczności danej sprawy – utrzymuje decyzję z mocy, uchyla decyzje w całości lub w części, orzekając co do istoty sprawy, ewentualnie umarza postępowanie w sprawie lub postępowanie odwoławcze. Możliwe jest również uchylenie decyzji i przekazanie sprawy organowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania. Organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść odwołującego.

Od rozstrzygnięcia organu wyższej instancji co do zasady przysługuje skarga do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach 14–16.30, pod numerem tel. 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski