MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak się pozbyć pnia po ściętym drzewie? Polecamy sposoby, które przyspieszą rozkład drewna i ułatwią usunięcie pnia

Katarzyna Józefowicz
Pozbycie się pnia po dużym drzewie jest sporym problemem.
Pozbycie się pnia po dużym drzewie jest sporym problemem. Monsterkoi/pixabay.com
Bywa, że musimy wyciąć jakieś drzewo w ogrodzie. Jednak często pozostajemy z problemem, co zrobić z pniem, tkwiącym korzeniami w ziemi. Nie jest to łatwe, ale są na to sposoby. Radzimy, co zrobić z pniem po ściętym drzewie. Sprawdź też, jakich metod nie stosować, bo są nieskuteczne albo niebezpieczne.

Spis treści

Problemy z pniem po ściętym drzewie

Drzewa to jedne z najcenniejszych roślin w naszych ogrodach. Czasami jednak zdarza się, że musimy je usunąć, gdyż zostały powalone przez wiatr, zachorowały lub nadmiernie się rozrosły, zagrażając zabudowaniom lub infrastrukturze (np. rurom kanalizacyjnym, fundamentom itp.). I tu często zaczyna się problem. Młode drzewka łatwo jest wykopać, ale starsze egzemplarze tworzą tak rozbudowany i okazały system korzeniowy, że nie da się go usunąć bez użycia ciężkiego sprzętu, który jednak nie zawsze może wjechać na działkę. W takiej sytuacji zmuszeni jesteśmy pozostawić bryłę korzeniową w ziemi, licząc na to, że w końcu kiedyś się rozłoży. Może to jednak potrwać bardzo wiele lat, a przez ten czas pniak będzie skutecznie utrudniał nam prace w ogrodzie, dlatego warto poszukać sposobów, aby pozbyć się go nieco szybciej.

Jak przyspieszyć rozkład pnia?

Rozkład pieńka i korzeni ułatwi nam nawiercanie w nim za pomocą wiertarki z grubym, co najmniej półcentymetrowym wiertłem długich na kilka centymetrów otworów (ok. 6-8 cm), w które będzie mogła wnikać woda. Zimą woda zacznie zamarzać i rozmarzać, stopniowo uszkadzając tkanki drewna i tym samym przyspieszając ich rozkład. W otwory mogą też łatwiej wnikać mikroorganizmy, powodujące rozkład drewna, a także owady, żywiące się martwym drewnem, co również wpłynie na szybszy rozkład korzeni.

Preparaty, które przyspieszają rozkład pnia

W nawiercone otwory można też wsypać lub wlać odpowiedni preparat, przeznaczony do kompostownika, najlepiej biologiczny, zawierający mikroorganizmy (m.in. grzyby lub bakterie) lub mineralny (zawiera min. np. azot, fosfor i magnez), przyspieszający rozkład materii organicznej. Można też użyć do tego celu nawozu azotowego (np. mocznik, saletrzak, saletra amonowa), który także przyspieszy rozkład drewna.
Na rynku dostępne są też jednak gotowe preparaty z grzybnią, przeznaczone specjalnie do rozkładu pni drzew (np. PG Poszwald Eko, Mycelium). Stosuje się je także w lasach przy oczyszczaniu terenu z pniaków przed założeniem nowych zagajników, dlatego nam również pomogą. W ich składzie znajdziemy żywą grzybnię, należącą do grzybów, które wytwarzają enzymy i substancje rozkładające martwą tkankę. Są to gatunki bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska, a także sąsiednich roślin.

O co zadbać, żeby preparat był skuteczny i jak długo potrwa rozkładanie drewna?

Jeśli jednak którykolwiek z tych preparatów ma być skuteczny, należy cały czas utrzymywać odpowiednią wilgotność w pieńka, inaczej żadne środki nie zadziałają tak jak powinny. Aby pieniek zbyt szybko nie wysychał, trzeba go systematycznie nawadniać i okryć włókniną lub naturalną ściółką z liści. Niewskazana jest natomiast szczelna folia, która utrudni wymianę gazową z otoczeniem i nie dopuści do pieńka tlenu, odgrywającego ważną rolę w procesie rozkładu. Dzięki takim zabiegom pieniek z korzeniami może rozłożyć się już po pół roku, jeśli jednak warunki nie będą odpowiednie (np. z powodu suszy), cały proces może potrwać nawet 2-3 lata. Czas zależy także od wielkości pnia oraz cech drewna.

Co zrobić, gdy pojawiają się odrosty drzewa?

Szczególną trudność może nam też sprawiać pozbycie się pieńka po drzewie, które potrafi odbijać od korzenia. Wtedy może okazać się konieczne zastosowanie jednego z preparatów chwastobójczych, którym opryskujemy odrosty, a dopiero później stosujemy jeden ze wspomnianych wyżej preparatów do niszczenia korzeni i pieńka.

Tych metod na pozbycie się pnia nie stosuj!

W Internecie znajdziemy oczywiście o wiele więcej pomysłów na usuwanie pieńków, ale wiele z nich to metody dość ryzykowne. Przykładowo polecane wypalanie pieńka może łatwo wymknąć się spod kontroli i spowodować pożar. Wymaga też dobrej pogody i długiego czasu, a to oznacza, że możemy nie być w stanie utrzymać i kontrolować ognia. Z kolei opryskiwanie pniaka herbicydem totalnym (na bazie glifosatu) jest nie tylko groźne dla nas, ale też dla środowiska i może spowodować zniszczenie sąsiednich roślin oraz skażenie gleby. Przyniesie też bardzo mizerny skutek, bo jeśli pieniek jest martwy i nie posiada zielonych części, preparat nie będzie miał jak wnikać w głąb jego tkanek i skutecznie je niszczyć. Niezbyt dobrym pomysłem jest też posypywanie pieńka solą, bo do korzeni martwego drzewa sól i tak już nie dotrze, a może wniknąć do podłoża i zniszczyć okoliczne rośliny. Skazi też glebę, na której długo już nic nie urośnie.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak się pozbyć pnia po ściętym drzewie? Polecamy sposoby, które przyspieszą rozkład drewna i ułatwią usunięcie pnia - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski