Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak sprostować błędnie wystawione świadectwo pracy

Piotr Stolarczyk, radca prawny
Twój prawnik radzi. W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę pracodawca zobowiązany jest do niezwłocznego wydania pracownikowi świadectwa pracy.

W jego treści należy wskazać takie informacje, jak między innymi okres zatrudnienia, podstawa rozwiązania stosunku pracy, rodzaj wykonywanej pracy czy też zajmowane stanowiska.

Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od wcześniejszego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.

W praktyce niejednokrotnie zdarza się, że w treści świadectwa pracy zawarte są błędne informacje, co może być szczególnie niekorzystne dla pracownika np. w sytuacji, gdy pracodawca omyłkowo wskaże na roz- wiązanie stosunku pracy w trybie dyscyplinarnym.

W takim wypadku przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość sprostowania świadectwa na wniosek pracownika. Z wnioskiem takim należy wystąpić do pracodawcy w terminie 7 dni od dnia doręczenia świadectwa pracy.

Powinien być on złożony w formie pisemnej, przy czym należy wysłać go pocztą za pomocą listu poleconego (najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, tak abyśmy znali datę doręczenia wniosku do pracodawcy) lub przekazać pracodawcy osobiście.

W treści wniosku należy w precyzyjny sposób określić, na czym – naszym zdaniem – polega błąd zawarty w świadectwie pracy, jak również dokładnie określić, w jaki sposób świadectwo ma zostać sprostowane.

Uwzględniając wniosek, pracodawca winien wystawić nowe świadectwo pracy o prawidłowej treści.

W przypadku gdy pracodawca nie uwzględni wniosku i odmówi sprostowania, pracownik uprawniony jest do wystąpienia przeciwko niemu na drogę postępowania sądowego. W takim wypadku należy wystąpić do właściwego sądu rejonowego z tzw. powództwem o sprostowanie świadectwa pracy.

Ważne jest, aby powództwo takie wytoczyć najpóźniej w terminie 7 dni od dnia doręczenia pracownikowi informacji pracodawcy o odmowie uwzględnienia złożonego uprzednio wniosku o sprostowanie lub też w ciągu 7 dni od dnia, w którym bezskutecznie upłynął termin na odpowiedź ze strony pracodawcy.

Żądanie sprostowania świadectwa pracy kierowane do sądu zwolnione jest od opłat sądowych.

W przypadku uwzględnienia powództwa sąd nakazuje pracodawcy wydanie nowego świadectwa pracy niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni.

Od niekorzystnego wyroku stronom przysługuje apelacja do właściwego sądu okręgowego. Przepisy nie przewidują natomiast możliwości wniesienia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego.

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach 14–16.30, pod numerem tel. 12 417 10 64.

ul. Kielecka 1, Kraków
www.kancelariaprawnajr.pl
Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski