Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak stworzyć zaciszny kącik w ogrodzie

Oprac. T
Altana pokryta gontem blaszanym, który dzięki wzorowi drewna wygląda jak naturalne poszycie
Altana pokryta gontem blaszanym, który dzięki wzorowi drewna wygląda jak naturalne poszycie Fot. blachotrapez
Wiosną i latem spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, organizując grilla i korzystając ze sprzyjającej pogody. Elementem ogrodu, który może być doskonałym miejscem wypoczynku i relaksu oraz ciekawą ozdobą przestrzeni przydomowej, jest altana.

Zaletą altany jest jej wielofunkcyjność: może być jadalnią, miejscem towarzyskich spotkań oraz kryjówką przed wiatrem i słońcem. Dlatego ważne jest, aby miejsce to znalazło się z dala od zgiełku ulicy, w głębi ogrodu, w otoczeniu pięknych roślin i krzewów. Dobrym pomysłem jest także obsadzenie altany pnączami i wysokimi roślinami, które zapewnią dyskretność i odizolują od hałasów. Gdy chcemy, aby altana znajdowała się bliżej domu, warto zbudować ją z tych samych lub nawiązujących stylem materiałów, by zachować spójność i podkreślić architekturę budynku mieszkalnego.

Czy budowa altany wymaga pozwolenia?

Należy pamiętać o tym, że miejsce wybudowania altany jest uregulowane prawnie. Odległość altany od granic działki może wynosić 1.5, 3 lub 4 metry. Różnice te wynikają z rodzaju zabudowy, umieszczenia budynku na sąsiadującej działce lub planów zagospodarowania przestrzennego. Przed przystąpieniem do budowy warto sprawdzić także wszelkie formalności prawne związane z uzyskaniem stosownych pozwoleń.

- Dobra informacja jest taka, że od czasu wprowadzenia zmian do Artykułu 29 ust. 1 Prawa budowlanego, obowiązujących od 2017 roku, na budowę altany do 5 m wysokości i 35 mkw. powierzchni nie jest wymagane pozwolenie - mówi Marcin Dyda, ekspert firmy Blachotrapez. - Aby uniknąć prawnych formalności warto również zadbać o to, aby na działce o powierzchni do 500 mkw. nie znalazły się więcej niż 2 altany. Co więcej, od 2017 roku nie trzeba już zgłaszać budowy altany i czekać 30 dni na ewentualny sprzeciw. Zgłoszenie budowy konieczne jest w przypadku altan większych niż 35 mkw. W tym wypadku okres oczekiwania na akceptację skrócił się do 21 dni. Takie uregulowania prawne sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na postawienie altany w ogrodzie.

Jaki materiał wybrać?

W składach budowlanych znaleźć można drewno dowolnego rodzaju, a nawet gotowe elementy, np. kratownice, z których wykonuje się np. ściany. Jednak przed przystąpieniem do budowy warto pamiętać o porządnym projekcie, który sprawi, że konstrukcja będzie stabilna i solidna, by uniknąć problemów podczas budowy. Zwykle do budowania altan lub wiat stosuje się drewno. Ze względu na różnice cenowe, częściej spotkać można świerk i sosnę niż dębinę czy modrzew. Wykorzystując drewno jako materiał konstrukcyjny należy pamiętać o jego zabezpieczeniu, zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, jak i grzybami oraz szkodnikami. Niezwykle wysoką odporność na działanie środowiska zapewni cegła lub kamień. I choć altana murowana wymaga więcej zaangażowania, a jej budowa jest bardziej czasochłonna niż drewnianej, zapewni ona komfort użytkowania na długie lata.

Czy konieczny jest fundament?

Każda konstrukcja, nawet ta najmniejsza i złożona z niewielu elementów, wymaga przymocowania do podłoża. Dlatego też najlepiej osadzić konstrukcję na betonowym fundamencie i przytwierdzić ją do niego za pomocą stalowych kotew.

Pod ogrodowe pawilony wystarczą fundamenty punktowe, na nich powinny oprzeć się wszystkie pionowe słupy konstrukcji. Należy w wyznaczonych miejscach wykopać dołki o głębokości 60-80 cm i szerokości trzykrotnie większej od grubości słupa, a dno zasypać gruzem i zalać mieszanką betonową o konsystencji plastycznej (1 część cementu, 7 części kruszywa - drobnego żwiru i piasku, woda). Zanim masa stężeje, powinno się umieścić w niej stalowe kotwy, do których później można zamocować słupy. Taka podstawa całej konstrukcji altany zapewni bezpieczne użytkowanie nawet podczas silnego wiatru.

Jaki dach wybrać?

Altana lub wiata to obiekty o lekkiej konstrukcji, dlatego pokrycie dachu nie powinno zbyt wiele ważyć. Na rynku dostępne są materiały takie jak: papa, gont, wiór osikowy, strzecha lub blacha. Który najlepiej sprawdzi się jako pokrycie dachowe?

- Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Sielskość do ogrodu wprowadzi np. gont blaszany Janosik, który dzięki wzorowi drewna przypomina naturalne pokrycie. Materiał ten charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji i wysoką wytrzymałością. Podobne właściwości ma blachodachówka, choć ta, w kwestii stylistyki, jest bardziej uniwersalna. Jej niska waga i łatwość konserwacji sprawiają, że z powodzeniem można zamontować ją na dachu altany. Szeroka gama wzorów i kolorów zapewnia indywidualne dopasowanie dachu do __każdej aranżacji - mówi Marcin Dyda.

Samodzielne wybudowanie altany daje nam dużą satysfakcję, a przede wszystkim możliwość dopasowania konstrukcji do otoczenia. W takiej altanie chętnie będziemy spędzać czas z rodziną i znajomymi.

WIDEO: Jak ozdobić mieszkanie roślinami? Ewa Mierzejewska radzi

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski