Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak teraz powinien orzekać trybunał [WIDEO]

(GEG)
Grzegorz Jakubowski
Kryzys konstytucyjny. Posłowie Platformy Obywatelskiej zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego nową ustawę regulującą zasady pracy trybunału. Jeszcze przed tym wnioskiem prezes TK prof. Andrzej Rzepliński zapowiadał, że jeśli pojawi się skarga w tej sprawie, zostanie szybko rozpatrzona.

Nie ma jednak jasności co do tego, jak to zrobi. W myśl nowej ustawy, która już obowiązuje, w tej sprawie trybunał powinien orzekać przynajmniej w 13-osobowym składzie. Według prof. Rzeplińskiego może to zrobić tylko 10 sędziów, bo status pozostałych trzeba wyjaśnić.

WIDEO: Zbigniew Ziobro: Nie sądzę, by Trybunał orzekł ws. nowelizacji. To byłoby wbrew prawu

Źródło: TVN24/x-news

Teoretycznie ten problem zostanie rozwikłany 12 stycznia, gdy TK wypowie się w sprawie uchwał Sejmu o powołaniu nowych sędziów w miejsce wybranych jeszcze w poprzedniej kadencji. Teoretycznie, bo według PiS trybunał nie ma prawa wydawać wyroku w sprawie tych uchwał.

Jeszcze większy problem związany jest z obowiązkiem rozpatrywania spraw w kolejności ich zgłoszeń. Dostosowanie się do tego wymogu oznaczałoby, że wczorajsza skarga PO trafiłaby na wokandę za kilka lat, bo wcześniej trzeba wydać wyroki we wszystkich czekających już w trybunale sprawach. - Czy gdyby Sejm zdecydował o zamrożeniu pracy Try- bunału Konstytucyjnego na 10 lat, to też trzeba by czekać na wydanie orzeczenia w tej sprawie? Przecież to absurd - mówi poseł PO Borys Budka, według którego TK powinien jak najszybciej zająć się wnioskiem Platformy.

Wielu konstytucjonalistów uważa, że TK powinien zająć się nową ustawą w oparciu tylko o zapisy konstytucji. Do takiego stanowiska przychyla się prof. Andrzej Rzepliński, który w poniedziałkowej rozmowie w „Kropce nad i” w TVN24 kilka razy mówił, iż sędziowie TK podlegają tylko konstytucji i tylko ona ich obowiązuje.

- Nie wyobrażam sobie, żeby prezes Trybunału Konstytucyjnego mógł ignorować ustawy, które go obowiązują. Jeśli profesor Rzepliński stwierdzi, że nie jest w stanie pracować zgodnie z przepisami, które go obowiązują, to znaczy, że składa rezygnację z funkcji - podkreśla prof. Ryszard Terlecki, szef parlamentarnego klubu PiS.

Można więc wnioskować, że PiS nie tylko nie uzna ewentualnych orzeczeń w sprawie uchwał o powołaniu nowych sędziów oraz ustawy paraliżującej prace trybunału, ale postawi wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec prezesa TK. Możliwość taką daje prezydentowi właśnie ustawa, którą skarży PO. W niej także znalazł się zapis, że mandat sędziego trybunału wygasza Sejm.

Spór o trybunał będzie więc trwał jeszcze wiele tygodni, a może i miesięcy. Wkrótce do niego włączy się Unia Europejska, która ma ocenić działania obecnej ekipy rządzącej w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski