Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uczą nasze podstawówki?

SYP
EDUKACJA. Znamy wyniki sprawdzianu, jaki pisali na początku kwietnia uczniowie szóstych klas szkół podstawowych. Szóstoklasiści z Małopolski napisali go najlepiej w kraju. A jak poszedł egzamin na terenie Małopolski zachodniej?

Uczniowie z gminy Wolbrom najlepiej w powiecie napisali sprawdzian. Fot. Eliza Jarguz

Sprawdzian miał charakter interdyscyplinarny i badał umiejętności ucznia dotyczące czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystania wiedzy w praktyce. Maksymalnie można było uzyskać 40 punktów. Wyniki sprawdzianu są szczególnie ważne dla uczniów, którzy chcą kontynuować naukę w gimnazjum, poza swoim obwodem. Wtedy o przyjęciu decyduje liczba punktów. Jest to także sprawdzian dla szkół i nauczycieli, pokazujący, czego przez 6 lat nauczyli swych podopiecznych.

Statystyczny szóstoklasista z Małopolski zdobył 26,16 pkt. Z kolei spośród uczniów z Małopolski zachodniej najlepiej poradzili sobie z egzaminem uczniowie z powiatu wadowickiego, którzy mieli średnio 26,39 pkt., co dało im piąte miejsce w Małopolsce. Także powyżej wojewódzkiej średniej napisali egzamin uczniowie z powiatu oświęcimskiego, którzy zdobyli średnio 26,3 pkt. Na kolejnych miejscach uplasowały się powiaty chrzanowski (25,95 pkt.), olkuski (25,81 pkt.) i suski (25,6 pkt.). W skali całej Małopolski najlepiej napisali sprawdzian szóstoklasiści z Krakowa (28,6 pkt.). Z kolei najsłabiej wypadł sprawdzian w powiecie tatrzańskim, gdzie przeciętnemu uczniowi udało się zdobyć tylko 23,1 pkt. na 40 możliwych.

Spośród gmin powiatu olkuskiego najlepiej przygotowani do sprawdzianu było 232 uczniów z miasta i gminy Wolbrom, którzy uzyskali średni wynik 26,48 pkt. W tej gminie sześć szkół uzyskało wynik wysoki i tyle samo średni. Na drugim miejscu uplasowało się Bukowno ze średnią 26,41 pkt. Na trzecim miejscu w powiecie jest miasto i gmina Olkusz ze średnią 25,87 pkt. W tej gminie egzamin pisało 414 uczniów. Aż 14 szkół uzyskało średni wynik, a trzy wysoki. Na czwartym miejscu uplasowała się gmina Klucze (25,81 pkt.). Na piątym miejscu jest gmina Bolesław, gdzie statystyczny uczeń zdobył 25,13 pkt., a na szóstym, tak jak w ub. roku gmina Trzyciąż, gdzie przeciętny uczeń zdobył tylko 23,65 pkt. Na 7 szkół w tej gminie, dwie miały niskie wyniki egzaminu, cztery średni, a jedna wysoki. Warto dodać, że tylko uczniowie z gmin Wolbrom i Bukowno mieli lepsze wyniki, niż średnia wojewódzka. Tegoroczne wyniki różnią się nieco od ubiegłorocznych, kiedy w powiecie olkuskim najlepiej napisali sprawdzian uczniowie z miasta i gminy Olkusz, następnie z Bukowna, Wolbromia, Bolesławia, Klucz i Trzyciąża. W ub. roku uczniowie z powiatu olkuskiego uplasowali się na wysokim, piątym miejscu w Małopolsce.

Z kolei w powiecie chrzanowskim najlepiej poszedł egzamin uczniom z Alwerni (26,91 pkt.), następnie z Babic (26,4 pkt.), Trzebini (26,35 pkt.), Chrzanowa (25,78 pkt.) i Libiąża (24,98 pkt.)

Co sprawiało uczniom największą trudność na egzaminie? Jak wynika z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej najtrudniejsze okazało się korzystanie z informacji, wykorzystanie wiedzy w praktyce i ... pisanie. Za zadania sprawdzające umiejętność pisania małopolscy uczniowie zdobyli zaledwie 57 proc. punktów możliwych do uzyskania. Z kolei najlepiej uczniowie poradzili sobie z zadaniami sprawdzającymi umiejętność czytania (83,38 proc.) i rozumowania (67,68 proc. punktów).

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski