Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ustawić silne hasło dostępu i dlaczego jest to takie ważne? Jak często powinniśmy zmieniać hasło? Eksperci wyjaśniają

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Używaj menedżera haseł, który pomaga generować i przechowywać bezpieczne hasła dla różnych kont. Dzięki temu nie musisz pamiętać wielu różnych haseł. Wystarczy, że pamiętasz jedno główne hasło do menedżera haseł.
Używaj menedżera haseł, który pomaga generować i przechowywać bezpieczne hasła dla różnych kont. Dzięki temu nie musisz pamiętać wielu różnych haseł. Wystarczy, że pamiętasz jedno główne hasło do menedżera haseł. 123RF
Przeciętny użytkownik internetu codziennie musi zmierzyć się z zarządzaniem hasłami do kilkunastu lub więcej kont. Rocznie traci na zmienianie i ustanawianie nowych haseł aż 21 godzin. Nie da się jednak od tego uciec. Silne hasło to podstawowa forma ochrony przed cyberprzestępcami, a coraz powszechniej zaczynają ją wspierać dodatkowe sposoby uwierzytelniania. Tymczasem z badania „Cyberbezpieczeństwo Polaków”, zrealizowanego dla BIK, wynika, że tylko mniej niż połowa z nas zabezpiecza hasłem wszystkie swoje urządzania elektroniczne. Warto sobie przypomnieć zasady ich tworzenia i korzystania, aby móc spać spokojnie.

Spis treści

Zaangażowanie w cyfrowe transakcje bankowe i zakupy w sieci to permanentne wystawianie się na cyberataki. Oszuści czyhają na przejęcie danych uwierzytelniających, aby zyskać dostęp do cennych informacji, które mogą doprowadzić ich do cudzych pieniędzy. Środkiem do celu jest przejęcie danych uwierzytelniających. To jest jak brakujący element układanki. Skala przestępstw z wykorzystaniem skradzionej tożsamości rośnie.

Poznaj w naszej galerii 8 zasad bezpiecznego hasła

Skuteczne hasło dostępu. Czyli jakie?

Nie do końca doceniamy moc hasła jako zabezpieczenia przed wyłudzeniem danych. Z marcowego badania „Cyberbezpieczeństwo Polaków”, wykonanego na zlecenie BIK, wynika, że do zabezpieczania hasłem swoich urządzeń elektronicznych przyznaje się mniej niż połowa (46 proc.) respondentów. To dość niepokojące, ponieważ hasła są konieczne, ważne też, by miały odpowiednią „siłę". O tym, czy są odporne na złamanie, decydują dwa czynniki: długość i złożoność.

– Hasła stoją na straży ważnych informacji o nas. To jedno z podstawowych zabezpieczeń, jednak by hasło było skuteczne, musi być długie i silne. Długie hasło to takie, które składa się z co najmniej 12 znaków. Inny komponent dobrego hasła to jego złożoność. Może ono być skonstruowane z fraz, zawierać kombinacje liter i cyfr. Tu jednak należy pamiętać, by nie były to zwroty oczywiste, łatwe do odgadnięcia daty, imiona czy numery. Pomocą w wygenerowaniu bezpiecznego hasła, może służyć menedżer haseł. Ma on jeszcze dodatkową zaletę, pomaga bezpieczne przechowywać hasła dla różnych kont – mówi Joanna Charlińska z Biura Informacji Kredytowej.

Łamiąc lub przejmując hasło, cyberoszuści otwierają furtkę do innych danych dotyczących tożsamości. Pozyskane informacje, numery kart płatniczych oraz elektroniczne dokumenty mogą zostać wykorzystane m.in. do wyłudzenia kredytu lub pożyczki, zakupów na raty, podpisania umów (np. na abonament telefoniczny) lub do wyprowadzenia pieniędzy z konta bankowego.

Raport InfoDok dowodzi, że tylko w I kwartale tego roku codziennie udaremniano 25 prób wyłudzeń. W kwartale było ich 2 888, cztery razy więcej niż rok temu. Tutaj należy podkreślić, że wielu wyłudzeń nie udaje się wykryć.

Zmiana hasła. Jak często powinniśmy to robić?

Przeciętny użytkownik internetu codziennie mierzy się z zarządzaniem hasłami do kilkunastu lub więcej kont. Chwila do chwili i w ciągu roku na tę właśnie czynność traci 21 godzin, podają specjaliści Yubico. Ale czy to konieczne? Zdaniem specjalistów z NASK nie ma powodu, aby cały czas zmieniać hasła dostępu do poczty lub systemu firmowego. Wystarczy, by hasło było silne i złożone. Im dłuższe, tym lepsze.

Dla zmęczonych zarządzaniem niezliczoną liczbą haseł nie ma dobrych wiadomości. Na zmierzch haseł nie ma co liczyć. Eksperci zauważają wręcz, że by zwiększać bezpieczeństwo danych potrzebne jest nie tylko hasło, lecz również dodatkowy element. Uwierzytelnianie się jedynie za pomocą hasła – a więc jednoskładnikowe - nie jest wystarczające do zapewnienia cyberbezpieczeństwa.

W 2021 roku CISA (Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury) dodała uwierzytelnianie jednoskładnikowe do swojej listy złych praktyk. Rekomenduje rozwiązania wieloskładnikowe i uwierzytelnianie użytkowników za pomocą dodatkowych elementów.

Jak logować się bezpieczniej?

Uwierzytelnianie za pomocą hasła bierze pod uwagę tylko jeden czynnik: coś, co użytkownik wie. Gdy wprowadzimy drugi czynnik, czyli coś, co użytkownik posiada (np. urządzenie mobilne), poziom bezpieczeństwa rośnie.

– O tym, co ustawimy jako tzw. drugi składnik uwierzytelniania na naszym urządzeniu, decydujemy sami. Najprościej jeśli podczas logowania wykorzystamy odcisk swojego palca. Wbudowany czytnik linii papilarnych posiadają nie tylko nasze smartfony, ale również wiele komputerów. To bardzo wygodna i szybka metoda uwierzytelniania. W ostatnim czasie upowszechniła się także metoda FaceID, polegająca na skanie naszej twarzy przy odblokowaniu smartfona. Kolejną metodą podwójnego logowania i równie popularną, są kody SMS. Jest ona do tego prosta i szybka zważywszy, że każdy z nas ma praktycznie zawsze pod ręką swój telefon. Wartym rozważenia rozwiązaniem są klucze bezpieczeństwa (U2F) – wymienia Monika Olesiejuk z Digital Fingerprints.

Weryfikacja behawioralna. Jak to działa?

Współczesna technologia oferuje jeszcze trzeci istotny czynnik: to, kim jest użytkownik (np. weryfikacja behawioralna). To jedna z najwygodniejszych dla użytkownika metod uwierzytelniania.

Technologia sprawdza, czy osoba korzystająca z aplikacji na telefonie, w trakcie logowania na stronę w komputerze jest tą, za którą się podaje. Weryfikacja behawioralna jak wskazuje sama nazwa sprawdza zachowanie logującego, czyli sposób korzystania z urządzenia np. tempa pisania na klawiaturze, ruchu myszą, sposobu posługiwania się urządzeniem mobilnym.

– To przełom w rozwiązaniach uwierzytelniania wieloskładnikowego – wskazują eksperci.

Używaj menedżera haseł, który pomaga generować i przechowywać bezpieczne hasła dla różnych kont. Dzięki temu nie musisz pamiętać wielu różnych haseł. Wystarczy, że pamiętasz jedno główne hasło do menedżera haseł.

Jak ustawić silne hasło dostępu i dlaczego jest to takie waż...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski