Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jak w Dubaju! Budowa drogi S1 od Oświęcimia do Bielska-Białej. Efekty prac już można zobaczyć. Zdjęcia z drona

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Budowa drogi ekspresowej S1 od węzła Oświęcim do Dankowic nabiera tempa. Minęło niewiele dwa miesiące od rozpoczęcia prac
Budowa drogi ekspresowej S1 od węzła Oświęcim do Dankowic nabiera tempa. Minęło niewiele dwa miesiące od rozpoczęcia prac Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Budowa drogi ekspresowej S1 od węzła Oświęcim do Dankowic nabiera tempa. Minęło niewiele ponad dwa miesiące od rozpoczęcia prac. Jest to jeden z czterech odcinków 40-kilometrowego brakującego fragmentu ekspresowej S1 między węzłami Mysłowice - Kosztowy i Suchy Potok w Bielsku-Białej. Na zdjęciach z drona udostępnionych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad widać już pierwsze efekty prac. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Droga S1 pomiędzy węzłem Oświęcim a Bielskiem-Białą

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad plac budowy drogi S1 między węzłem Oświęcim a Dankowicami przekazała wykonawcy w połowie września, a na początku października od Dankowic do Bielska-Białej. Symboliczne wbicie łopaty miało miejsce miesiąc później.

- Umowny termin zakończenia budowy S1 Bieruń - Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia przypada w grudniu 2024 r. Odcinek Oświęcim - Dankowice powinien zostać ukończony w listopadzie 2023 - informuje GDDKiA.

To, czy czasy realizacji inwestycji zostaną wydłużone, będzie wiadomo dopiero po rozpatrzeniu ostatecznych roszczeń terminowych wykonawców - dodają w GDDKiA.

Wystąpili oni o to w związku z przedłużającymi się procedurami uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID).

Blisko miliard złotych za 15 km drogi

15-kilometrowy odcinek od węzła Oświęcim w Bojszowach a Dankowicami będzie kosztować blisko 990 mln złotych. W ramach zadania powstanie m.in. dwujezdniowa droga ekspresowa po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas, trzy węzły drogowe: Oświęcim, Wola, Brzeszcze, a także inne drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz drogi obsługujące tereny przyległe.

PIERWSZY TUNEL NA S1

Z kolei odcinek od Dankowic do węzła Suchy Potok w Bielsku o długości 12 km będzie kosztować prawie 590 mln zł. Tutaj wykonawca wybuduje m.in. dwujezdniową drogę ekspresową po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas, dwa węzły drogowe: Stara Wieś i Suchy Potok. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w Miejsca Obsługi Podróżnych, Obwód Utrzymania Drogi, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.

- Trasa S1 między Bielskiem-Biała a Oświęcimiem to droga o kluczowym znaczeniu dla prowadzenia międzynarodowej wymiany gospodarczej i państwami Europy Południowej - powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury podczas rozpoczęcia prac.

Dwa pozostałe odcinki S1 od Oświęcimia do Bierunia oraz Bierunia do Mysłowic są w trakcie końcowych uzgodnień i procedur.

Rozpoczęła się także budowa obwodnicy Oświęcimia do drogi S1

Pod koniec października z kolei ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia do drogi S1. Będzie to ponad 9-kilometrowy odcinek od gminy Bojszowy przez gminę Oświęcim z zakończeniem za supermarketem Castorama w rejonie ul. Zatorskiej.

Mocno zaawansowane są prace na innych odcinkach przyszłej trasy S1. m.in na odcinku między węzłami Przybędza i Milówka, gdzie przekopano pierwszy tunel. Budowa tego odcinka S1 trwa od końca 2019 r., a jej zakończenie planowane jest w III kwartale 2024 r. Wartość kontraktu to przeszło 1 mld 378 mln zł.

***

Budowa S7 na północnej granicy Małopolski. "Ekspresówka" wid...

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski