18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak w pałacu

Redakcja
Ogromnym powodzeniem cieszyła się wczoraj akcja "Ferie z Teatrem im. Juliusza Słowackiego". Dzieci wraz z opiekunami miały wyjątkową okazję bezpłatnie zwiedzić przepiękny gmach, liczący 112 lat. - Ale tu ładnie, wszystko błyszczy. Ten teatr wygląda jak pałac - zachwycała się 8-letnia Dominika.

Dzieci zwiedzały Teatr im. Słowackiego

Starsi i młodsi, siedząc w wygodnych fotelach, z zaciekawieniem przyglądali się ogromnemu żyrandolowi, wiszącemu nad ich głowami. -Ma 120 żarówek iważy tonę - zdradziła przewodniczka Edyta Gajewska.

Najpierw zwiedzający wysłuchali opowieści o burzliwych początkach Teatru im. Słowackiego. -Długo toczono zacięte spory co dolokalizacji teatru. Wkońcu zdecydowano się naplac św. Ducha, mimo że znajdowały się tam zabytkowe budynki. Przeciw ich zburzeniu protestował m.in. Jan Matejko. Kiedy jego protesty okazały się bezskuteczne, zrzekł się honorowego obywatelstwa miasta - opowiadała Edyta Gajewska. Teatr zaprojektowany został przez Jana Zawiejskiego. Zbudowano go w stylu eklektycznym. -Zzewnątrz gmach przypominaoperę Garniera wParyżu, a_wewnątrz operę wiedeńską -dodała przewodniczka. -Teatr otwarto 21 października 1893r. Naowe czasy był on bardzo nowoczesny. Był to pierwszy budynek wKrakowie oświetlany elektrycznie.
Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobiła jedyna w Polsce ozdobna kurtyna, namalowana przez Henryka Siemiradzkiego. Obraz nawiązuje do antyku i - jak zaznaczyła Edyta Gajewska - jest uosobieniem wszystkiego tego, czym jest teatr.
-Kurtynama wymiary 10 na12 metrów inie jest zwijana, ale cała chowa się do_góry -dodała przewodniczka. -Mamy również kurtynę płócienną oraz metalową, stanowiącą ochronę przeciwpożarową. Obok niej -oczym mało kto wie -zamontowanajest kurtynawodna.
Wędrujący po teatrze zatrzymali się na chwilę w sali balowej, gdzie co niedzielę odbywa się Krakowski Salon Poezji, a także w głównej loży teatralnej na pierwszym piętrze. -Loża ta zwanajest też cesarską, gdyż została zadedykowanacesarzowi Franciszkowi Józefowi. Choć bywał on wKrakowie, nigdy nie zasiadł wtej loży. Siedział wniej natomiast Józef Piłsudski -___podała Edyta Gajewska.
Na koniec dzieci miały wyjątkową okazję zobaczyć garderobę Ludwika Solskiego (rzadko udostępnia się ją zwiedzającym). Mieści się ona tuż za sceną, obok prawej kulisy. Solski korzystał z niej przez prawie 60 lat. Ściany garderoby zdobią malowidła, wykonane przez licznych przyjaciół artysty. Są tam karykatury, portrety, autografy i dedykacje, których autorami byli aktorzy, muzycy i literaci, m.in.: Helena Modrzejewska, Gabriela Zapolska, Michał Bałucki, Karol Estreicher, Wojciech Kossak i Włodzimierz Tetmajer.
-Tradycja składania autografów przez gości teatru nadal trwa. Wostatnich latach na_ścianach garderoby podpisali się np.: Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Krzysztof Penderecki, Marcel Marceau czy Susan Sontag -uzupełniła Edyta Gajewska. (PSZ)
Z okazji ferii Teatr im. Słowackiego proponuje młodzieży bilety w promocyjnej cenie 10 zł na spektakl "Życie w teatrze" (dziś i jutro, Scena Miniatura, godz. 19; sprzedaż biletów za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski