Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wnieść skuteczny sprzeciw wobec czynności zarządu majątkiem wspólnym przez małżonka

Mateusz Kierok, aplikant radcowski
Twój prawnik radzi. Każdy z małżonków pozostających w ustawowej wspólności majątkowej uprawniony jest do samodzielnego zarządu rzeczami wchodzącymi do majątku wspólnego.

Z zastrzeżeniem, że w tym zakresie winien współdziałać ze współmałżonkiem. Rozumie się przez to m.in. obowiązek wzajemnego udzielania informacji o stanie majątku wspólnego, wszelkich obciążeniach, zamiarze dokonania czynności itd. Jeśli jednak małżonek nie zgadza się na czynność prawną przedsiębraną przez współmałżonka, to jest uprawniony do wyrażenia sprzeciwu.

Sprzeciw powinien być wyrażony uprzednio, przed zawarciem zamierzonej czynności prawnej przez drugiego z małżonków, w sposób, który dostatecznie uzewnętrznia wolę (ustnie, pisemnie, przez odpowiednie zachowanie). Złożenie sprzeciwu po dokonaniu czynności prawnej, na którą nie godzi się współmałżonek, nie odniesie skutku. Nie ma przy tym wymogu, aby sprzeciw był kierowany do współmałżonka. Wystarczy, że osoba trzecia (kontrahent współmałżonka) wiedziała o sprzeciwie lub mogła się z nim zapoznać.

W razie niezłożenia lub nieskutecznego wyrażenia sprzeciwu względem czynności, o której współmałżonek miał wiedzę lub na którą przystał, należy przyjąć, iż małżonek dokonujący czynności działał za zgodą współmałżonka, co pociąga za sobą odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązanie z całości majątku wspólnego. Jeśli zaś sprzeciw złożono skutecznie, to przyjmuje się, że zobowiązanie zaciągnięto bez zgody współmałżonka.

Sprzeciw będzie w takim wypadku ograniczał odpowiedzialność małżonka, który zaciągnął zobowiązanie do wybranych składników majątku wspólnego, określonych w art. 41 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, tj.: wynagrodzenia za pracę, z dochodów uzyskanych przez niego z innej działalności zarobkowej, korzyści uzyskanych z praw twórczych, a także do przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

Możliwość wniesienia sprzeciwu przez współmałżonka została wyłączona względem czynności dotyczących bieżących spraw życia codziennego lub zmierzających do zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny, a także dokonywanych w ramach działalności zarobkowej współmałżonka, co podyktowane jest dobrem rodziny i zawodowym charakterem takiej działalności.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach: 14–16.30, pod numerem telefonu 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski