Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wszcząć egzekucję

Piotr Stolarczyk, radca prawny
Twój prawnik radzi. Jeżeli w wyniku zakończenia postępowania sądowego dysponujemy prawomocnym wyrokiem, na podstawie którego dłużnik zobowiązany jest do dokonania na naszą rzecz zapłaty, jednakże uchyla się od wykonania wyroku, konieczne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby wyrok, którym dysponujemy, zaopatrzony był przez sąd w klauzulę wykonalności. Jej brak spowoduje, że komornik nie podejmie żadnych działań. W przypadku braku klauzuli należy wystąpić do właściwego sądu o jej nadanie.

Wniosek o wszczęcie egzekucji należy skierować do właściwego komornika na piśmie, przy czym może być to dowolny komornik. Konieczne jest wskazanie, że wnioskodawca korzysta z prawa wyboru danego komornika. Jeżeli nie korzystamy z prawa wyboru, wniosek musi zostać skierowany do komornika właściwego według miejsca zamieszkania dłużnika.

Do wniosku należy dołączyć oryginał wyroku wraz z klauzulą wykonalności. W jego treści konieczne jest wskazanie kwoty, której egzekucji się domagamy, przy czym poza kwotą główną egzekucji podlegają również zasądzone odsetki ustawowe oraz koszty postępowania.

Należy pamiętać o tym, aby zażądać od komornika również ustalenia i egzekucji od dłużnika kosztów postępowania egzekucyjnego.

Wierzyciel powinien wskazać komornikowi sposób egzekucji, tj. poinformować, czy chce, aby była ona prowadzona z ruchomości czy też nieruchomości dłużnika, ale również np. w zakresie wierzytelności przysługujących dłużnikowi.

W treści wniosku warto wskazać wszystkie informacje o dłużniku, którymi dysponujemy, w tym np. znane nam rachunki bankowe dłużnika. To ułatwi i przyśpieszy postępowanie. Warto również wskazać nasz rachunek bankowy, na który komornik będzie przekazywał wyegzekwowane środki.

Wniosek o wszczęcie egzekucji nie podlega opłatom, niemniej w toku postępowania komornik może wzywać wierzyciela do ponoszenia określonych kosztów, w tym zaliczek na wydatki komornika – takich jak koszty prowadzonej przez niego korespondencji lub koszty dojazdu.

Jeżeli komornik ustali, że dłużnik nie ma żadnego majątku, wówczas postępowanie egzekucyjne podlega umorzeniu.

Należy pamiętać, że na wszczęcie egzekucji mamy 10 lat. Upływ tego terminu powoduje przedawnienie roszczenia przysługującego wierzycielowi na mocy prawomocnego wyroku wydanego na jego korzyść.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach: 14–16.30, pod numerem telefonu 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski