Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać odpowiedniego czworonoga

Redakcja
Aby nie być zaskoczonym skutkami swoich decyzji przy wyborze należy kierować sie kilkoma zasadami:

WIEK ZWIERZĘCIA

Zabierając ze schroniska szczeniaka lub kociaka trzeba pamiętać, że młode zwierzę wymaga opieki i szczególnie dużo czasu żeby przyswoić zasady panujące w nowym domu. Musimy liczyć się również z ewentualnymi szkodami, jakie może poczynić w domu młode zwierzę.**

WIELKOŚĆ PSA

Im większy pies, tym więcej potrzebuje miejsca i jedzenia. Pomocna jest znajomość ras, a przez to wielkości do jakiej dorośnie adoptowany pies.

PŁEĆ ZWIERZĘCIA

Zachowania samców różnią się od zachowań samic. W większości schronisk stosuje się w celu zapobiegania niekontrolowanej rozrodczości zwierząt kastrację i sterylizację.

ZACHOWANIE

Nie należy podejmować decyzji tylko na podstawie zachowania zwierzęcia w schroniskowym boksie. Najlepiej upewnić się u opiekunów lub pracowników schroniska co wiedzą o danym osobniku na podstawie obserwacji. Jedno jest pewne, piesek oddany w dobre ręce częściej będzie merdał ogonem.

POZNAWANIE

Aby upewnić się, co do słuszności wyboru czworonożnego przyjaciela można spróbować wyjść z nim na spacer w towarzystwie opiekunów ze schroniska, a następnie samodzielnie. Łatwiej będzie ostatecznie zadecydować o adopcji znanego już, niezupełnie obcego zwierzaka. Przed zabraniem zwierzaka do domu należy uzyskać jak najwięcej informacji od pracowników schroniska. Cenne informacje dotyczą zachowania psa lub kota w różnych sytuacjach, których nie można zaobserwować w trakcie krótkich odwiedzin w schronisku. Chodzi tu miedzy innymi o wiedzę o aktywności zwierzęcia, jego relacje z ludźmi, w tym z dziećmi i innymi psami i kotami. Dobrze wiedzieć, w jakich warunkach pies wcześniej mieszkał, jak zachowuje się na spacerach.

ADAPTACJA ZWIERZĘCIA

Trzeba pamiętać, że adaptacja zwierzęcia w nowych warunkach będzie trwała co najmniej kilka tygodni. Dobrze jest w tym czasie prowadzić w miarę ustabilizowany tryb dnia, powoli to przyzwyczajać zwierzaka do nowości i oczywiście ograniczyć sytuacje go stresujące. Do tych sytuacji należą na przykład kąpiele. Zmiany dotychczasowej diety należy wprowadzać stopniowo, mieszając nową karmę z tą, którą był karmiony w schronisku. Na pierwsze spacery wyprowadzamy psa tylko na smyczy, aż do chwili, gdy przywołany sam będzie powracał do nowego opiekuna. To bardzo ważne, aby przybyły ze schroniska do nowego domu pies czy kot przeszedł pomyślnie socjalizację, rozumianą, jako proces oswajania się z nowymi bodźcami. Po tym czasie można pomyśleć o podstawowym szkoleniu psa, aby ułatwić wspólną z nim egzystencję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski