Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wychowywać młodych?

Redakcja
Prelegenci podczas konferencji o wychowaniu w ODN. Fot. Jadwiga Bożek
Prelegenci podczas konferencji o wychowaniu w ODN. Fot. Jadwiga Bożek
Prelekcje poświęcone były zagadnieniom m.in. agresji, uczciwości, rozwoju osobowości i innym wartościom niezbędnym w procesach wychowywania młodych ludzi. W spotkaniu wzięło udział ok. 200 pedagogów z Tarnowa i okolic.

Prelegenci podczas konferencji o wychowaniu w ODN. Fot. Jadwiga Bożek

TARNÓW. W poniedziałek w Małopolskim Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli odbyła się konferencja poświęcona wychowaniu pt: "Aksjologiczne wymiary wychowania. Współczesne szanse i zagrożenia"

Wśród prelegentów znaleźli się: ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski, który wygłosił wykład pt: "Agresja jako źródło dekonstrukcji ludzkiej osobowości", ks. prof. dr hab. Adam Solak z wykładem "Cnota pracowitości a rozwój osobowości człowieka", ks. dr Grzegorz Godawa: "Wartość prawdy w procesie wychowania, ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk "Uczciwość jako norma w procesie wychowania" oraz ks. dr Jacek Siewiora z wykładem "Dzielenie odpowiedzialności w procesie wychowania".

Jednym w organizatorów konferencji był Stanisław Klimek, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Tarnowie, który dostrzega wielką potrzebę organizowania tego typu szkoleń:

- Bardzo się cieszę, że konferencja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli i pedagogów szkolnych. Dziękuję wszystkim dyrektorom szkół, którzy pozwolili uczestniczyć swoim pracownikom w tym spotkaniu. Trzeba mówić o problemach w wychowaniu dzieci i młodzieży. Jeżeli będziemy udawać, że problemów nie ma, to nie znaczy, że one znikną. Agresja wśród młodych ludzi jest coraz bardziej widoczna. Zaczyna się już często na poziomie przedszkola. Wspólnymi siłami musimy chronić dzieci i młodzież przed agresywnymi zachowaniami. Nie możemy udawać, że agresji nie widać na ulicach, w autobusach, szkołach. Wszystkim, którzy uczestniczyli w konferencji zależy na dobrym wychowaniu młodych ludzi. Dzisiaj bardzo często brakuje młodzieży zainteresowania ze strony własnych rodziców. Musimy pamiętać, że wychowanie zaczyna się już w domu. Szkoła, instytucje rządowe, kościół to są tylko dodatki- tłumaczy Klimek.

Podczas konferencji zwracano uwagę zwłaszcza na pozytywne przykłady zachowań wśród rodziców, nauczycieli i autorytetów. Młody człowiek potrzebuje zainteresowania ze strony ludzi dorosłych i ich dobrych przykładów do naśladowania.

- W naszej szkole prowadzę program pod nazwą "Trening zastępowania agresji", który ma uczyć nauczycieli wychowawców i uczniów jak radzić sobie z podstawowymi umiejętnościami społecznymi. Mamy przygotowany zestaw umiejętności m.in. unikanie bójek, radzenie sobie w sytuacjach namawiania, pominięcia w grupie, kroki kontroli złości. To są świetne rzeczy, które pomagają w codziennej pracy pedagoga w szkole. Najważniejsza jest jednak współpraca z rodzicami ucznia, który ma problemy. Najczęściej młodzi ludzie skarżą się na brak czasu swoich rodziców, odrzucenie, niezrozumienie, porzucenie i zakładanie nowych rodzin. Zawsze przyczyna problemów dziecka tkwi w jego rodzinie, a nie w nim samym - tłumaczy Dorota Cich, pedagog z Zespołu Szkół w Tuchowie.

Jedną z bardziej potrzebnych wartości w życiu jest uczciwość. Jakie zadanie ma ona w procesie wychowania młodego człowieka?

- To bardzo ważny element wychowania. Ludzie młodzi powinni być uczeni uczciwości. W dzisiejszych czasach uczciwość stała się niemodna. Żyjemy w dobie kryzysów wartości. Uczciwość bez wartości nie będzie realizowana. Warto się więc zastanowić jakie wartości promuje szkoła? Honor, szlachetność, dobroć, szczerość, prawda to wartości niezbędne do tego, aby ludziom dobrze się żyło. Trzeba je uczniom uświadamiać i pokazywać przykłady z życia. Sama uczciwość jest wartością rzadką, ale jakże pożądaną przez każdego człowieka - wyjaśniał ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk, z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Sekcja w Tarnowie.
Każdy z uczestników konferencji otrzymał stosowne zaświadczenia o udziale w spotkaniu.

- Na wiosnę przyszłego roku planujemy zorganizować kolejną konferencją dotyczącą problemów w wychowaniu ludzi młodych. Widać ogromne zainteresowanie i potrzebę rozmawiania o współczesnych zagrożeniach, z jakimi borykają się dzisiaj młodzi w swoich rodzinach, środowisku, czy szkole - zapewnił Stanisław Klimek.

Organizatorami konferencji było Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Tarnowskiej i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w naszej diecezji.

Jadwiga Bożek

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski