Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda sytuacja covidowa w Małopolsce? Wojewoda podał nowe dane

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
- Dynamika zachorowań na covid-19 w Małopolsce "tydzień do tygodnia" wyhamowała do poziomu +6,7 proc. - informuje w mediach społecznościowych wojewoda Łukasz Kmita.

W ubiegłym tygodniu (29 listopad - 5 grudzień) średnia dzienna liczba zachorowań wyniosła w Małopolsce 1994 osoby.

- Wcześniejsze analizy "tydzień do tygodnia" pokazywały wzrosty zakażeń w Małopolsce na poziomie +31,5 proc., +49,7 proc. oraz 43,2 proc. Teraz najprawdopodobniej czeka nas okres wzrostu zapotrzebowania na łóżka respiratorowe/OIT. Już dziś mamy zajętych 240 miejsc dla pacjentów w najcięższym stanie - dodaje wojewoda.

Z powodu wzrostu liczby zachorowań na koronawirusa, Kraków cały czas monitoruje i systematycznie uruchamia kolejne łóżka COVID-owe w mieście, zgodnie z decyzjami wojewody.

W Krakowie pacjentów z COVID-19 leczy 12 szpitali w 13 miejscach, w tym Szpital Uniwersytecki w Krakowie przy ul. Kopernika 50 prowadzi tymczasowy oddział.

Liczba dostępnych łóżek i respiratorów

6 grudnia w mieście dostępne były 1004 łóżka, w tym 121 miejsc dla pacjentów potrzebujących respiratora. Z tego zajętych było już 87 proc. łóżek i ponad 90 proc. tych z dostępem do respiratora. W stosunku do sytuacji sprzed weekendu liczba miejsc została zwiększona o 30 z uwagi na wzrastającą liczbę hospitalizowanych osób. Do Krakowa przyjmowani są także pacjenci z innych miast.

Podobna sytuacja jest w Małopolsce, przed weekendem było zajętych blisko 80 proc. covidowych łóżek.

Od początku epidemii w Krakowie stwierdzono 84 574 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Przez cały okres pandemii w mieście zmarło 1547 osób, w tym 1 384 zgony są tylko w wyniku COVID-19. 163 zgony w związku z występowaniem chorób współistniejących.

W Krakowie pół miliona zaszczepionych

Priorytetowym działaniem w walce z epidemią COVID-19 jest możliwie szybkie przeprowadzenie szczepień i uzyskanie odporności populacyjnej. Nie ma skuteczniejszej metody ochrony przed chorobami zakaźnymi niż szczepienia.

W Krakowie ponad 530 tys. mieszkańców osób zaszczepiło się przynajmniej jedną dawką, co stanowi 68 proc. populacji Krakowa. W pełni zaszczepionych jest ponad 517 tys. co stanowi 66,4 proc. krakowian.

Warto dodać, że Kraków nadal wyróżnia się na tle kraju, jeśli chodzi o poziom wyszczepialności. Miasto znajduje się również w czołówce dużych miast, pod względem liczby zaszczepionych mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak wygląda sytuacja covidowa w Małopolsce? Wojewoda podał nowe dane - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski