Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądały dawne najsłynniejsze cukiernie w Krakowie? Zapraszamy w podróż po przedwojennym słodkim Krakowie

mad
Najsłynniejszą cukiernią w przedwojennym Krakowie był lokal Parysa Maurizio w Kamienicy Kencowskiej przy Rynku Głównym. Tu na zdjęciu z 1938 roku.
Najsłynniejszą cukiernią w przedwojennym Krakowie był lokal Parysa Maurizio w Kamienicy Kencowskiej przy Rynku Głównym. Tu na zdjęciu z 1938 roku. Fot. NAC
Z okazji Dnia Piekarza i Cukiernika, który przypada 15 marca, zebraliśmy archiwalne zdjęcia cukierni w Krakowie – cukierni Europejskiej Kazimierza Danka i pracowni cukierniczej Parysa Maurizio. Nie zabrakło oczywiście lokalu Jana Apolinarego Michalika. To właśnie tam przedwojenny Kraków raczył się słodkościami.

Co to były za słodkości! Nadziewane karmelki, torty, mazurki, baby, czekolady wszelkiej maści! Sernik krakowski, galaretki owocowe, smażone owoce i szarlotki.
Jak czytamy na stronie „Kulinarny Kraków” przez wiele lat produkcją słodkości zajmowali się w Krakowie członkowie cechu piekarzy. Dopiero w XVIII w. powstał cech pasztetników, którzy zajmowali się m.in. przygotowywaniem ciast, tortów, pasztetów, galaret i kremów.
Ale jakie to były ciasta! Ci, którzy aplikowali do cechu musieli przygotować m.in. torty, piramidy cukrowe z kilku warstw, przedstawiające np. wieżę kościoła Mariackiego!

Dawne cukiernie Krakowa

Najsłynniejszą cukiernią był lokal Parysa Maurizio w Kamienicy Kencowskiej przy Rynku Głównym, gdzie podawano – oprócz makaroników z migdałów, czy pączków z różą – także wszelkiej maści nalewki!

Lokal Parysa Maurizio.
Lokal Parysa Maurizio. Fot. NAC

Dużą popularnością cieszył się również lokal Jana Apolinarego Michalika przy ulicy Floriańskiej 45 – Cukiernia Lwowska. Co ciekawe – ponoć jako pierwszy reklamował swoje produkty. A można było tam zjeść ciasta o wdzięcznych nazwach: Carmen czy Paderewski.

Cukiernia Jana Apolinarego Michalika.
Cukiernia Jana Apolinarego Michalika. Fot. NAC

Około 1900 roku Michalik uruchomił koło cukierni „fabrykę cukierniczą”. Produkowano tam dobrej jakości wyroby cukiernicze i czekoladowe, a także kakao w proszku.
Do dziś w słynnej Jamie Michalika można zjeść torty czekoladowe, orzechowe: Wawel, Michalik Mariacki, Barbakan, Sernik Krakowski, kremówki, karpatki, szarlotki i słodkie przysmaki.

Słodkości można było zjeść także w lokalu Kazimierza Danka – w słynnych dziś krakowskich „Krzysztoforach”.

Cukiernia Europejska.
Cukiernia Europejska. Fot. NAC

W krakowskim „Czasie” z sierpnia 1929 roku możemy przeczytać: „W najbliższych dniach otwarty zostanie w Krakowie nowy lokal Cukiernia Europejska, własność p. Kazimierza Danka. Lokal ten mieścić się będzie w gmachu Krzysztoforów na linii C-D w Rynku Głównym (…). Również właściciel nowej cukierni p. Danek, jako długoletni właściciel cukierni przy ulicy Karmelickiej 13, znany jako fachowiec w swoim zawodzie daje rękojmię, że lokal ten pod każdym względem pierwszorzędny będzie w swych murach skupiał wytworną publikę krakowską”.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak wyglądały dawne najsłynniejsze cukiernie w Krakowie? Zapraszamy w podróż po przedwojennym słodkim Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski