Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygrać na loterii paragonowej

Katarzyna Borek
Zachowaj wszystkie zarejestrowane paragony fiskalne, by móc odebrać nagrodę. Jest to warunek konieczny. Nie da się ominąć nakazu posiadania i okazania organizatorom zwycięskiego paragonu.
Zachowaj wszystkie zarejestrowane paragony fiskalne, by móc odebrać nagrodę. Jest to warunek konieczny. Nie da się ominąć nakazu posiadania i okazania organizatorom zwycięskiego paragonu. Fot. 123RF
Podatki. Co to jest Narodowa Loteria Paragonowa? - pytacie. To akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów. Wygrać można, między innymi, samochód. Ale najpierw trzeba wejść do gry. Jak? Wyjaśniamy.

Izabela Leszczyna (posłanka PO) jako podsekretarz w Ministerstwie Finansów za rządów PO i PSL namawiała Polaków, aby brali udział w Narodowej Loterii Paragonowej. Zachęty posłuchała jej znajoma i wygrała w styczniowym losowaniu opla insignię.

Obie panie zgodnie twierdzą, że ta wygrana jest wyłącznie przypadkiem (zgłoszone paragony są sprawdzane przez służby skarbowe). Ale faktem jest, że to właśnie dzięki tej historii o loterii, która jest kolejną akcją edukacyjną Ministerstwa Finansów, usłyszały osoby, które wcześniej albo nie miały o niej pojęcia, albo nią się nie interesowały. W ostatnich tygodniach odebraliśmy wiele telefonów właśnie w sprawie tej loterii paragonowej.

- Też chcę zagrać. Jakie są zasady? Co trzeba zrobić? - pytaliście. To wyjaśniamy.

Co można wygrać
W puli loterii do wygrania jest łącznie 16 samochodów, 72 notebooki i 84 iPad-y.

Co trzeba zrobić
Aby zdobyć nagrody, trzeba:
* zrobić jednorazowy zakup towarów albo usług za minimum 10 złotych - i odebrać paragon fiskalny,
* potem ten paragon trzeba zarejestrować. To zajmuje około minutę.

Jak zarejestrować
Możesz to zrobić za pośrednictwem strony internetowej loteriaparagonowa.gov.pl

- Mam 81 lat. Opiekuję się niepełnosprawną żoną. Marzymy, by szczęście właśnie do nas się uśmiechnęło. Uzbieraliśmy mnóstwo paragonów, ale nie umiemy posługiwać się internetem. Czy nie ma innej możliwości zarejestrowania kuponów? - zapytał pan Kazimierz. Przyszedł do nas z całą reklamówką paragonów.

W loterii można zgłosić dowolną liczbę paragonów fiskalnych. Ale niestety, innej możliwości rejestracji niż elektroniczna nie ma. Trzeba mieć dostęp do internetu, by wypełnić formularz na stronie głównej i wziąć udział w loterii.

Dostajesz własne konto
Twoje konto w Narodowej Loterii Paragonowej powstaje automatycznie przy rejestracji pierwszego paragonu fiskalnego. Twoim loginem jest adres e-mail. Hasłem - numer zgłoszenia otrzymany na mail po zarejestrowaniu pierwszego paragonu fiskalnego.

Ważne terminy
1. W loterii można uczestniczyć do 30 września 2016 roku (akcja trwa od 1 października 2015 roku). Do tego dnia przyjmowane są zgłoszenia.

2. Rejestracji paragonu można dokonać tylko w miesiącu zakupu towaru lub usługi.

Przykład: paragon z datą lutową musiał zostać zarejestrowany w lutym bieżącego roku. Natomiast paragon przykładowo z 1 marca 2016 roku trzeba zarejestrować do końca tego miesiąca.

3. W każdym miesiącu trwania loterii odbywają się dwa losowania nagród. Terminy losowań znajdziesz w kalendarium na stronie internetowej loterii.

Tylko fiskalne
Faktury, rachunki i paragony niefiskalne nie biorą udziału w loterii. Jak rozpoznać ten, który może przynieść Ci nagrodę? Zawiera napis paragon lub paragon fiskalny i zakończony jest logo fiskalnym i numerem unikatowym kasy.

Przykład takiego prawidłowego paragonu fiskalnego znajdziesz na stronie internetowej loteriaparagonowa.gov.pl

Warto wiedzieć
Twój paragon na narodowej loterii
* Loteria skierowana jest tylko do osób dorosłych. Trzeba mieć ukończone 18 lat.

* Organizator loterii kontaktuje się ze zwycięzcami drogą telefoniczną lub za pomocą e-maila. Wyniki losowania możesz znaleźć na stronie loteriaparagonowa.gov.pl (w zakładce wyniki). Od nagród nie trzeba płacić podatku.

* Jeśli masz paragon fiskalny przykładowo na 50 zł, możesz go zgłosić tylko raz. Liczy się papier, nie kwota. Jeden paragon to jedno zgłoszenie. Jak go poprawnie zarejestrować, możesz zobaczyć w filmie instruktażowym na stronie internetowej loterii.

* Gdy masz pytania, dzwoń na infolinię pod numer 22 549 30 50. Czynna jest w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-20.00. Koszt połączenia według stawki Twojego operatora. Jest również możliwość kontaktu e-mailowego z organizatorem poprzez zakładkę Kontakt na stronie internetowej loteriaparagonowa.gov.pl

* Można zgarnąć też nagrodę specjalną. Aby wziąć udział w jej losowaniu, również należy dokonać zakupu za minimum 10 zł - ale w premiowanej branży. Zmienia się co trzy miesiące. Do 31 marca jest nią prywatna praktyka lekarska i dentystyczna. Obejmuje zakup towarów i usług u podmiotu prowadzącego działalność właśnie w tej branży. Informacja o zakupionym towarze lub usłudze musi wynikać z treści paragonu fiskalnego!

Skąd się wzięła akcja edukacyjna
Narodowa Loteria Paragono-wa to kolejna akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów. „Chcemy dzięki niej uświadomić Polakom, jak dużą rolę odgrywają w uczciwym obrocie gospodarczym. I pokazać, że branie paragonu to wspieranie uczciwych przedsiębiorców i uczciwej konkurencji między nimi. A w efekcie - że to właśnie pamiętanie o paragonie na zakupach, w restauracji, u fryzjera czy mechanika przynosi korzyści nie tylko konsumentom, ale poprawia funkcjonowanie kraju” - czytamy na stronie internetowej loterii. Chodzi o wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług (VAT).
Niektórzy mają kasę fiskalną, ale...
Większość przedsiębiorców, którzy sprzedają towary i świadczą usługi, ma obowiązek stosowania kas fiskalnych. W praktyce część z nich jednak z nich nie korzysta. Inni nie rejestrują obrotów za każdym razem (czyli nie wydają paragonów klientom). W ten sposób ukrywają swoje obroty, przez co są zaniżane wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług (VAT). A to podatek VAT stanowi, jak wynika z danych, prawie połowę wszystkich dochodów budżetu państwa. Loteria paragonowa - dzięki cennym nagrodom - ma zwiększyć liczbę paragonów wydawanych i odbieranych przez podatników.

Paragon bardzo ułatwia reklamację towaru

Dowód zakupu jest konieczny do zgłoszenia reklamacji.
* Najczęściej podstawą jej złożenia jest paragon. Sprzedawcy czasami nas upominają, byśmy nie zagubili paragonu, bo wtedy nie będziemy mogli zareklamować rzeczy. To nieprawda!

Paragon ułatwi życie, ale gdy go zagubisz, to nie koniec.
* Paragon nie jest jedynym dowodem zakupu, jaki możesz przedstawić. Gdy zniszczył się, wyblakł albo zaginął, dowodem może być na przykład potwierdzenie płatności, wyciąg z rachunku bankowego, e-mail czy zeznanie świadków - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Trzeba jednak przyznać, że paragon znacznie ułatwia złożenie reklamacji, dlatego go nie wyrzucajmy.

Jak długo trzeba ten kwit przechowywać

Dwa lata - bo tyle wynosi czas na zgłoszenie reklamacji.

* Pamiętajmy, że zawsze składamy ją w sklepie, w którym zrobiliśmy zakupy. Najlepiej na piśmie, aby w razie spornej sytuacji mieć niezbity dowód. Nie dajmy się zbyć. Sprzedawca nie może odmówić przyjęcia reklamacji.

* Składając reklamację, możesz żądać:
1) naprawy towaru,
2) jego wymiany,
3) obniżenia ceny (pamiętaj, że musisz wskazać o jaką kwotę),
4) zwrotu pieniędzy- tyle że ta możliwość przysługuje Ci tylko wówczas, gdy wada towaru jest istotna (znacząca; to jest oceniane indywidualnie).

Wybór sposobu rozwiązania należy do Ciebie!
* Niektórzy sprzedawcy o tym jakby zapominają... Pamiętaj: jeśli przedsiębiorca nie zgadza się z Twoim wyborem, może - ale pod pewnymi warunkami - zaproponować inne rozwiązanie. Na przykład zamiast wymiany, naprawę towaru. Zwrot produktu pełnowartościowego zależy jednak już tylko od dobrej woli sprzedawcy. Nie musi się zgodzić na takie rozwiązanie, ale może. Wtedy jednak on określa, na jakich warunkach to się odbędzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski