Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyjść na prowadzenie w wyścigu z cukrzycą? To możliwe dzięki aktywności fizycznej!

Katarzyna Wójcik
Wśród zawodników, którzy dojechali do mety wieńczącej tegoroczną edycję Tour de Pologne, znaleźli się członkowie międzynarodowej drużyny Team Novo Nordisk
Wśród zawodników, którzy dojechali do mety wieńczącej tegoroczną edycję Tour de Pologne, znaleźli się członkowie międzynarodowej drużyny Team Novo Nordisk SZYMON GRUCHALSKI
Cukrzyca ma różne oblicza. Istnieje tylko jedna recepta na właściwe i długie życie z tą chorobą. W jej skład wchodzą: farmakologia, dieta oraz aktywność fizyczna.

FLESZ - Kąpiele w Bałtyku tragiczne w skutkach

Cztery dni, pięć etapów i 911,4 km do pokonania. Tour de Pologne to z pewnością jeden z najbardziej wymagających wyścigów kolarskich organizowanych na świecie. Wśród zawodników, którzy dojechali do mety wieńczącej tegoroczną edycję, znaleźli się członkowie międzynarodowej drużyny Team Novo Nordisk. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby do zespołu nie należeli sportowcy chorzy na cukrzycę.

Charles Planet to jeden z najbardziej utalentowanych zawodników Team Novo Nordisk. Z drużyną związany jest od 2013 roku.

Sportowcy i cukrzycy

Pierwszy raz w zawodach wystartował już jako 8-latek. Dwa lata później lekarze rozpoznali u niego cukrzycę typu 1. Diagnoza była szokiem i spowodowała obawy o dalszą karierę sportową chłopca. Z pomocą przyszło wsparcie rodziny, a przede wszystkim odpowiednia terapia. Choroba nie przeszkodziła w rozwijaniu kolarskich zainteresowań, które doprowadziły młodego zawodnika, do zdobycia w 2018 roku podium na Tour de Hongrie Prologue i ósmego miejsca w klasyfikacji generalnej Tour de Estonia.

Zupełnie inne oblicze cukrzycy pokazuje historia równie utalentowanego Briana Kamstry. Zanim zawodnik zaczął ścigać się na rowerze, sportowe doświadczenie zdobywał jako biegacz. W 2013 roku, mimo ciężkich treningów, forma Briana zaczęła spadać. Lekarze postawili diagnozę – cukrzyca typu 1 - co zawodnik przyjął z ulgą

Wieża Mariacka ma 80 m wysokości, by spojrzeć na Kraków z perspektywy kościelnej wieży, trzeba pokonać 239 schodków, by dostać się na wysokość 54 metrów.Nazywana także Wieżą Straży, Budzielną, Alarmową lub Hejnalicą - jest jedyną na świecie, z której od przeszło sześciuset lat przez całą dobę co godzina trębacz gra hejnał na cztery strony świata.Podobno widać stąd wszystkie polskie ziemie: na południu białe szczyty Tatr, na zachodzie kominy Śląska, na wschodzie wieże kościołów Lwowa, na północy granatową linię Bałtyku. Z pewnością to wina smogu, że dziś wzrok tak daleko nie sięga. Historia głosi, że w czasie trzęsienia ziemi w 1443 roku zawaliły się w Krakowie różne mniejsze budowle, ale Wieża Mariacka ani drgnęła.

12 najlepszych punktów widokowych z przepiękną panoramą Krak...

- Miałem świadomość, że cukrzycę można opanować - przyznaje Brian Kamstra, który do Team Novo Nordisk dołączył w 2015 roku.

Drużyna ma na koncie wiele sukcesów. Mimo, że początki nie były łatwe, to dzięki motywacji i treningom, drużyna zdobyła szacunek kolarzy z czołówki światowych klasyfikacji. W tegorocznej edycji Tour de Pologne, członkowie Team Novo Nordisk, rywalizowali na tym samym dystansie, co zdrowi zawodnicy.

- Wystartowaliśmy z najlepszym składem, jaki mamy. Każdy zawodnik miał szansę zaprezentować się i jednocześnie wspierać kolegów z drużyny. Nasze motto to „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, ponieważ praca zespołowa jest kluczem do sukcesu – mówi Vassili Davidenko szef drużyny.

W Team Novo Nordisk nie ma miejsca na taryfę ulgową. Kolarze realizują plan treningowy na 100 proc., jednocześnie kontrolując poziom glukozy we krwi i utrzymując odpowiednią masę ciała. Cukrzyca nie stanowi dla nich pretekstu uzasadniającego ewentualne niepowodzenia.

Walka o zdrowie

Udział w zawodach to nie jedyny element działalności Team Novo Nordisk. Misją drużyny jest także edukowanie, wspieranie chorych na cukrzycę i motywowanie ich do aktywności fizycznej.

Zawodnicy udowadniają też, że dzięki dostępowi do nowoczesnych terapii, stosowaniu zaleceń lekarzy, odpowiedniej profilaktyce i diecie, możliwe jest osiąganie imponujących wyników sportowych. Do tej pory drużyna brała udział nie tylko w zawodach sportowych, ale również w ponad 100 wydarzeniach poświęconych cukrzycy, organizowanych na całym świecie.

Wyścig dla Ani

Sportowców wspiera ponad 8 milionów fanów z różnych zakątków globu, w tym chora na cukrzycę Ania Solnica ze Swarzędza. To jej kolarze z Team Novo Nordisk zadedykowali udział w wyścigu Tour de Pologne 2020, przyznając jej jednocześnie tytuł Fan of The Race i w symbolicznym geście nakleili jej imię na rowery.

- O tym, że mam cukrzycę dowiedziałam się dwa lata temu. Na szczęście moja pani doktor pozwoliła mi nadal uprawiać sport, bo to moja największa pasja – mówi 11-latka.

Młoda sportsmenka gra w hokeja na trawie w drużynie Swarek Swarzędz, a ponadto jeździ na rowerze.
- Rowerem jeżdżę prawie wszędzie, do szkoły, na treningi oraz na wycieczki rowerowe, dlatego bardzo się cieszę, że zostałam Fan of The Race – przyznaje dziewczynka.

Nieznanowice. Plaża pod Krakowem jak nad Bałtykiem. Słoneczn...

- Kibicowałam zespołowi przez cały wyścig i mam nadzieję, że kiedyś tak samo jak oni, będę zawodowym sportowcem i będę uczestniczyła w takich zawodach oraz mistrzostwach – deklaruje.

Cukrzyca chorobą XXI wieku

Na cukrzycę choruje już 3 miliony Polaków. Schorzenie dotyka osoby w różnym wieku.

- Oceniamy, że nawet 25 proc. pacjentów nie wie o swojej chorobie. W kontekście tego problemu dużą rolę odgrywają lekarze pierwszego kontaktu, którzy powinni kierować pacjenta na regularne badania poziomu cukru we krwi. Dzięki temu można szybko wykryć nieprawidłowości i wdrożyć skuteczne leczenie – tak prof. Maciej Małecki, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, mówił 10 sierpnia podczas spotkania w ramach kampanii edukacyjnej „Razem ścigamy się z cukrzycą”.

Podobnego zdania jest także Agnieszka Pietraszewska-Macheta, zastępczyni dyrektora ds. służb mundurowych Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

- Wzmacniamy rolę profilaktyki i promocji zdrowia w działaniach Narodowego Funduszu Zdrowia dla pacjentów. Konfrontujemy błędne przekonania o zdrowiu z nauką i mądrą praktyką. Przekonujemy, że profilaktyka oraz wczesne wykrywanie chorób ma kluczowe znaczenie dla jakości i długości życia – Agnieszka Pietraszewska-Macheta.

Grajcarek

Szczawnica tętni życiem. Spływ Dunajcem, kąpiele w Grajcarku...

Profesor Małecki wskazuje, że sport jest formą profilaktyki, ale także jednym z trzech filarów skutecznej terapii cukrzycy.

- Podstawą leczenia pacjenta z cukrzycą jest farmakologia, jednak aby była ona jak najbardziej skuteczna, należy połączyć ją z aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą. Regularne uprawianie sportu pomaga nie tylko kontrolować poziom cukru we krwi, ułatwia także zadbanie o właściwą masę ciała i przyczynia się do minimalizacji powikłań związanych z cukrzycą – wyjaśnia lekarz.

A więc... jazda na rowerze, wyjście na basen, badminton, a przede wszystkim spacer – ruszać można się na wiele sposobów. I warto! Bez względu na stan zdrowia. Po to, abyśmy z każdej batalii o nasze zdrowie, wychodzili zwycięsko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jak wyjść na prowadzenie w wyścigu z cukrzycą? To możliwe dzięki aktywności fizycznej! - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski