Jak wyjść z pudełka? Kongres MBA w Krakowie: cały online! Potrzeba nowych pomysłów na biznes, bo świat jaki znamy, doszedł do granic

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Krakowskie Kongresy MBA były zawsze fantastyczną okazją do spotkań. Teraz też się spotkamy, ale wirtualnie. A temat tej edycji - wyjątkowo aktualny, wręcz gorący!
Krakowskie Kongresy MBA były zawsze fantastyczną okazją do spotkań. Teraz też się spotkamy, ale wirtualnie. A temat tej edycji - wyjątkowo aktualny, wręcz gorący! Andrzej Banas / Polska Press
Jedynym sposobem wydostania się z ciasnego pudełka jest wymyślenie sobie drogi na zewnątrz – ta myśl Jeffa Bezosa, twórcy Amazona, stała się lejtmotywem XVI Międzynarodowego Kongresu MBA w Krakowie, który startuje już w najbliższą sobotę, 16 maja. Pierwszy raz – w pełni online! Szczegóły i rejestracja na stronie: kongresmba.pl.

- Przez lata udało nam się wykreować największe i najważniejsze w Polsce wydarzenie integrujące środowisko studentów i absolwentów studiów MBA. W dobie koronakryzysu musieliśmy je całkowicie przenieść do przestrzeni wirtualnej. Traktujemy to jako wyzwanie, ale też wybitnie interesujące i inspirujące doświadczenie. W czasach, gdy miliony ludzi pracują zdalnie, wykorzystamy najnowocześniejsze formy komunikacji do umocnienia zainicjowanej przez nas i tworzonej od lat interaktywnej platformy współpracy, wymiany doświadczeń, poszerzania wiedzy i horyzontów – podkreśla prof. UEK dr hab. Piotr Buła, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, która tradycyjnie organizuje kongres.

Główny temat tegorocznego kongresu - nowe modele biznesowe w epoce przemysłu 4.0 – idealnie, wręcz proroczo wstrzeliwuje się w sam środek jednej z najgorętszych dziś dyskusji. Pandemia koronawirusa przyspieszyła wiele procesów w gospodarce, miliony firm przechodzi gwałtowną cyfryzację wszystkiego, kwestia automatyzacji i robotyzacji procesów produkcji, ale też licznych usług, pojawia się coraz częściej w nowym kontekście: chodzi już nie tylko o zastępowanie ludzi, ale też ograniczanie bezpośrednich kontaktów między nimi, jeśli pandemia miała z nami dłużej zostać, albo gdyby podobne sytuacje miały się w przyszłości powtarzać. Biznes powinien być gotów na wszelkie prawdopodobne scenariusze. Ergo: musi już dziś wymyślić całkiem nowe modele biznesowe.

Ale nie tylko koronawirus wepchnął nas do „ciasnego pudełka” i zmusił do szukania dróg wyjścia. Już wcześniej coraz więcej ekonomistów, ale też liderów korporacji o kluczowym znaczeniu w skali globalnej, zwracało uwagę, że kapitalizm oparty na nieokiełznanej konsumpcji i totalnej maksymalizacji zysku wywołuje skutki zagrażające dalszemu funkcjonowaniu ludzkiej cywilizacji. Na własne oczy obserwujemy dochodzenia takiego świata do granic wzrostu. I tu również pytanie o nowe modele biznesowe w przemyśle 4.0 wydaje się niezwykle aktualne.

Gorące panele i warsztaty – naprawdę warto!

Wybitnie twórczą atmosferę krakowski Kongres MBA zawdzięcza interakcji kluczowych mówców i uczestników: naukowców z polskich i zagranicznych uczelni, dyrektorów programów MBA oraz czołowych ekspertów i ekonomistów, menedżerów wyższego i średniego szczebla legitymujących się tytułem Master of Business Administration.

Tegoroczny e-Kongres MBA obejmie m.in. cztery panele tematyczne w czasie rzeczywistym oraz dwa udostępnione w formie nagrań. Tematy: Przemysł 4.0 – Biznes w cyfrowych czasach. Kompetencje. Wyzwania. Korzyści; Kapitał ludzki w dobie przemysłu 4.0; Rozwój menedżerów 4.0; Electromobility - The Future. But When?; Miasta 4.0 - samorząd, biznes, kultura; Industry 4.0 wyzwaniem dla firm IT.

Uczestnicy wezmą także udział w warsztatach prowadzonych przez znakomitych trenerów. Tematy: „Transformacja biznesu w czwartej rewolucji przemysłowej” – Nowe Motywacje; „Zastosowanie chatbotów i voicebotów do wsparcia procesów produkcyjnych, logistycznych utrzymaniowych w przemyśle i energetyce.” - Unima2000, INVESTOR GAME – Get to Know the Energy Industry – BP & Shell.

Wiek permanentnej twórczej destrukcji

- Krakowska Szkoła Biznesu UEk dąży do tego, aby coroczne spotkania kongresowe na stałe wpisały się w kalendarz każdego menedżera MBA, stąd decyzja o tym, aby wykorzystać nowe okoliczności i narzędzia do zdalnej komunikacji i dać przestrzeń do dyskusji mimo ograniczeń dotyczących zgromadzeń i wydarzeń o charakterze kongresowym – wyjaśnia prof. Piotr Buła.

„Oszczędność napędza innowacyjność, tak jak inne ograniczenia. Jedynym sposobem wydostania się z ciasnego pudełka jest wymyślenie sobie drogi na zewnątrz” stwierdził Jeff Bezos, CEO i założyciel Amazona. Organizatorzy krakowskiego Kongresu uznali to za świetną myśl przewodnią tegorocznej edycji.

W wielu swoich publikacjach austriacki ekonomista Joseph Schumpeter, twórca jednej z najsłynniejszych teorii rozwoju gospodarczego, twierdził, że rozwój ten jest pobudzany przez innowacje w dynamicznym procesie, w którym nowe technologie zastępują stare. Proces ten nazwał „kreatywną destrukcją”. Innowacja jest, jego zdaniem, czynnikiem trwale wytrącającym gospodarkę z równowagi. Kluczem do dokonania zmian w gospodarce są nowe kombinacje czynników produkcji, a efektem jest osiągnięcie stanu „twórczego zniszczenia”, który na stałe zmienia i przesuwa poprzednio istniejący stan równowagi układu gospodarczego.

- Wydaje się, że XXI to czas permanentnej „twórczej destrukcji”, a zmiany dokonywane każdego dnia powodują, że punkt równowagi układu gospodarczego nieustannie zmienia swoje położenie – komentuje prof. Piotr Buła.

Podkreśla, że zmiany te dotykają również przedsiębiorców: muszą oni nieustannie dostosowywać się do nowych warunków konkurencji na rynku globalnym. Zmiany te dotyczą nie tylko postępującej cyfryzacji, elektromobilności, ale także relacji międzyludzkich czy kompetencji menedżerskich.

- Jak radzą sobie z tymi zmianami przedsiębiorcy, jak reagują ich struktury organizacyjne, czy i w jaki sposób wdrażane zmiany wpłyną na nasze codzienne życie. To tylko niektóre z pytań, z którymi przyjdzie nam zmierzyć się podczas XVI e-Kongresu MBA. Serdecznie zapraszamy! – zachęca dyrektor KSB.

XVI Kongres MBA – w czym trzeba wziąć udział

Panele
Podczas kongresu odbędą się 4 panele tematyczne w czasie rzeczywistym oraz dwa panele tematyczne udostępnione w formie nagrań.

  • PANEL I: Przemysł 4.0 – Biznes w cyfrowych czasach. Kompetencje. Wyzwania. Korzyści.
  • PANEL II: Kapitał ludzki w dobie przemysłu 4.0.
  • PANEL III: Rozwój menedżerów 4.0
  • Panel IV: Electromobility - The Future. But When?
  • PANEL V: Miasta 4.0 - samorząd, biznes, kultura.
  • PANEL VI: Industry 4.0 wyzwaniem dla firm IT

Warsztaty
Spotkania poprowadzą trenerzy z wysokim poziomem wiedzy merytorycznej oraz bogatym doświadczeniem zawodowym, w tym w zakresie kształcenia w formie zdalnej. To świetna okazja do treningu własnych umiejętności i zdobycia nowych kompetencji, a dzięki interdyscyplinarnym grupom oraz szerokiemu przekrojowi branż jakie spotykają się na Kongresie to również szansa na zdobycie nowych doświadczeń.

  • „Transformacja biznesu w czwartej rewolucji przemysłowej” – Nowe Motywacje,
  • „Zastosowanie chatbotów i voicebotów do wsparcia procesów produkcyjnych, logistycznych utrzymaniowych w przemyśle i energetyce.” - Unima2000,
  • INVESTOR GAME – Get to Know the Energy Industry – BP & Shell.


Działalność charytatywna – rekomenduje prof. Piotr Buła:

1. W tym roku wspieramy Klinikę Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego - obecnie jednoimiennego szpitala zakaźnego, gdzie leczeni są chorzy na SARS Covid-19 - wobec braku skutecznej farmakoterapii, ważnym indywidualnym sprzętem medycznym przy zaburzeniach oddechowych są nebulizatory kompresorowe Microlife Neb 200 , natomiast codzienne wizyty ułatwiają automatyczne naramienne ciśnieniomierze Microlife BP A2 o zwalidowanych pomiarach. Na ten sprzęt zostaną przeznaczone wpłacone przez Państwa dobrowolnie środki.
2. Czasy, w których przyszło nam funkcjonować nie są proste. Nie są łaskawe dla sztuki i twórców. Z powodu braku widzów, a tym samym braku zarobku na biletach, budżet Teatru im Juliusza Słowackiego w Krakowie bardzo ucierpiał. Płynność finansowa jest zagrożona, ale nie poddajemy się i działamy! Nasi aktorzy biorą udział w projektach online aby mieć nadal kontakt z naszymi widzami. Teatr nie prowadzi sprzedaży biletów na projekty online, ale będziemy wdzięczni za wsparcie finansowe - każda kwota się liczy! To wsparcie pozwoli nam przetrwać i realizować kolejne projekty.

Z czego trzeba było zrezygnować:
Study Visits – tradycją jest, że Kongres MBA rozpoczyna się od Study Visits, czyli odwiedzin firm zlokalizowanych w okolicach Krakowa. Uczestnicy Kongresu w tym roku nie będą mieli możliwości posłuchania i zobaczenia jak na co dzień funkcjonują wizytowane przedsiębiorstwa. Wizyty studyjne są idealną okazją do poznania procesów oraz tajników sukcesu dynamicznie rozwijających się firm w regionie dlatego zachęcamy wszystkich partnerów do przesyłania lub tworzenia własnych wirtualnych wycieczek po przedsiębiorstwie.
Networking – Kongres to przede wszystkim okazja do swobodnych rozmów, nawiązywania kontaktów biznesowych, dyskusji zarówno o świecie współczesnym, jak również planach rozwoju na przyszłość. Wydarzeniem zamykającym pierwszy dzień Kongresu zazwyczaj była uroczysta Gala Dinner połączona z aukcją charytatywną. Natomiast zwieńczeniem Kongresu był organizowany na terenie Royal Kraków Golf & Country Club w Ochmanowie, k/ Krakowa Turniej KSB UEK Golf Cup połączony z Akademią Golfa dla początkujących oraz piknikiem rodzinnym. Te wydarzenia musieliśmy z przykrością odwołać.

ZAREJESTRUJ SIĘ TUTAJ: kongresmba.pl.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie