Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wymienić azbest?

(DS)
Porady. Zapytaj w urzędzie, kiedy możesz liczyć na dofinansowanie.

Uznawany był za doskonały materiał budowlany, tak trwały, że nie zniszczą go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Dlatego kryto nim dachy.

Nie usuwajmy groźnego eternitu sami

Niestety, po latach okazało się, że jest śmiertelnie niebezpieczny. Jak się go pozbyć, gdzie uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić? Podstawowa zasada - nie usuwajmy eternitu sami! Grożą za to nie tylko konsekwencje zdrowotne.

- Grozi za to kara do 20 tysięcy złotych - przestrzega Antoni Luberda, z firmy Blachotrapez. - Należy zwrócić się do firmy posiadającej uprawnienia. Ich wykaz mają urzędy, jest też na stronie www.bazaazbestowa.gov.pl.

Z wykonawcą musimy podpisać umowę gwarantującą otrzymanie od niego oświadczenia o prawidłowości wykonania prac oraz karty ewidencji i przekazania odpadów na certyfikowane składowisko. Bez takiej dokumentacji gmina nie przyzna dofinansowania. Dokumenty musimy przechowywać przez co najmniej 5 lat.

Pozbycie się szkodliwego azbestowego pokrycia jest dość kosztowne. Jednak dzięki programom prowadzonym przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej można uzyskać dofinansowanie sięgające nawet 100 proc. kosztów inwestycji (demontaż pokrycia dachowego, wywóz i utylizacja eternitu). Jak to zrobić?

- Pierwszy krok to zgłoszenie się do gminy i sprawdzenie, czy ma ona już gotowy plan usuwania azbestu, a w przygotowanej inwentaryzacji znajduje się dach z eternitu, który chcemy usunąć. Jeśli naszego dachu nie ma na liście inwentaryzacyjnej, wówczas należy złożyć wniosek w gminie o jego uwzględnienie w programie - wyjaśnia Antoni Luberda.

Musi o tym wiedzieć starostwo

Usunięcie wyrobów zawierających azbest musimy zgłosić do starostwa, do wydziału architektoniczno-budowlanego 30 dni przed rozpoczęciem prac. Ponadto o zamiarze wymiany pokrycia dachu należy powiadomić właściwy organ nadzoru budowlanego, zgłosić okręgowemu inspektorowi pracy oraz państwowemu inspektorowi sanitarnemu 7 dni przed rozpoczęciem prac. Możemy to zrobić sami lub zlecić firmie, która będzie demontować i utylizować pokrycie z azbestem.

Po wypełnieniu wszystkich gminnych wytycznych i likwidacji azbestu, czas na zamontowanie nowego pokrycia.

- Dofinansowanie obejmuje koszt usunięcia azbestu - informuje Antoni Luberda. - Natomiast nowe pokrycie i jego montaż musimy opłacić sami. Liczy się więc cena.

Ważne jest, żeby nowy materiał pokryciowy był lekki i nie obciążył nadwyrężonej upływem czasu więźby dachowej. Dlatego stan więźby należy sprawdzić przed wymianą pokrycia. Te kryteria spełnia blachodachówka, która jest bardzo dobrym wyborem również z kilku innych powodów.

Oprócz oczywistych korzyści finansowych - wykonanie dachu będzie znacznie tańsze niż przy zastosowaniu dachówki ceramicznej lub betonowej - zyskujemy również dach, którego trwałość jest potwierdzona nawet 40-letnią gwarancją. Ponadto dzięki bogatej gamie dostępnych barw oraz kształtów, można dopasować dach do stylu i kolorystyki domu oraz otoczenia. Dzięki prostym w obróbce arkuszom możliwe jest także precyzyjne docięcie ich do kształtu połaci, co pozwala zminimalizować ilość odpadów i dostosować pokrycie na wymiar dachu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski