Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zabezpieczyć sprzęt RTV i AGD przed burzą

Sławomir Bobbe
Wyładowanie atmosferyczne oddalone od domu nawet o ponad kilometr może mieć destrukcyjny wpływ na domową elektronikę.
Wyładowanie atmosferyczne oddalone od domu nawet o ponad kilometr może mieć destrukcyjny wpływ na domową elektronikę. Wojciech Matusik
Wiosenne burze mają zwykle gwałtowny charakter i towarzyszą im silne wyładowania atmosferyczne. Lepiej przypomnieć sobie zasady ochrony sprzętu RTV i AGD przed piorunami zanim będzie za późno.

O ile to możliwe, warto już na etapie budowy zadbać w domu o instalację przeciwprzepięciową. Wtedy o bezpieczeństwo dbają trzy grupy ochronników (najczęściej oznaczanymi cyframi rzymskimi I, II i III). Ochronniki klasy III umieszcza się tuż przy odbiornikach, które mają być chronione, klasy II w rozdzielnicy, a klasy I w złączu budynku.

Rolą ochronników jest zabezpieczenie instalacji przed przepięciami – prąd przepięciowy mają odprowadzić do uziomu, chroniąc w ten sposób instalację. Nie można oczywiście zapomnieć o instalacji odgromowej, ale warto zauważyć, że nawet najlepsza instalacja odgromowa niewiele pomoże elektronice zgromadzonej w domu. Piorunochron ma bowiem inne zadanie – chronić samą nieruchomość przed wyładowaniami i zwłaszcza potencjalnym pożarem odprowadzając do ziemi całą energię.

Podkreślić należy, że dzięki rozmaitym zabezpieczeniem typu „piorunochrony" do bezpośrednich uderzeń pioruna w dom dochodzi niezwykle rzadko, więc i ryzyko że w wyniku takiego uderzenia sprzęt RTV i AGD zostanie zniszczony jest niewielkie. Znacznie częściej sprzęt jest niszczony przez przepięcia indukowane, które spowodować może uderzenie pioruna odległe nawet o kilometr.

W pewnym stopniu sytuację ratują listwy przepięciowe i zasilacze UPS, pod które warto podpiąć wartościowy sprzęt, w tym na pewno – elektronikę. Listwy (to ochronniki typu D) co prawda nie zabezpieczą sprzętu przed bezpośrednim wyładowaniem, ale mogą już stanowić zaporę przed przepięciami indukowanymi. Listwy wyposażone są zwykle w kilka bezpieczników, które mają za zadanie przyjąć na siebie siłę uderzenia. Jeśli jest zbyt duże ulegną spaleniu (koszt ich wymiany lub kupno nowej listwy to jednak w porównaniu do cen sprzętu drobny wydatek).

Jak chronić sprzęt RTV i AGD?

Szczególnie wrażliwa na uszkodzenia jest elektronika, którą naszpikowane jest obecnie prawie każde mieszkanie. Zagrożone są przede wszystkim komputery, laptopy, odtwarzacze DVD/Blue Ray, zestawy kina domowego, dekodery telewizji satelitarnych czy routery. Gdy zbliża się burza najbezpieczniej będzie je po prostu wyłączyć i wypiąć z gniazdka elektrycznego oraz odłączyć od przewodów antenowych wychodzących na dach czy balkon (piorun lubi bowiem uderzyć w ich metalowe części). Niektórzy uważają, że to zbędne, zbyt czasochłonne środki ostrożności. Gdy jednak w pobliżu uderzy piorun, koszty naprawy (o ile w ogóle będzie możliwa) będą potężne.

Podatne na uszkodzenia są również urządzenia AGD, ale te zwykle nie pracują w trybie czuwania i łatwiej je ochronić przed skutkami uderzeń pioruna, odłączając po prostu od zasilania. Największym problem dotyczy tych urządzeń, które muszą pracować przez cały czas – a więc choćby zamrażarek i chłodziarek. O ile proces prania czy mycia w zmywarce można przerwać w dowolnym momencie, to już odłączenie od zasilania lodówki czy zamrażarki może skutkować rozmrożeniem produktów, których nie powinno się już ponownie zamrażać.

Najbezpieczniej – w ogóle bez prądu

Niektóre poradniki zalecają, by w ogóle odciąć dopływ prądu do domu (poprzez „wykręcenie korków") bo lepiej przesiedzieć kilka godzin po ciemku i zmarnować nawet zawartość lodówki niż narażać się na o wiele potężniejsze koszty napraw uszkodzonego sprzętu. Na wszelki wypadek – wyjeżdżając na urlop – warto odciąć dopływ prądu do domu, by nie przejmować się na wakacjach losami pozostawionej w domu elektroniki. Zwykle jednak wychodząc z domu nie wyłącza się wszystkich sprzętów.

Gdy w momencie nadejścia burzy domowników nie ma na miejscu, liczyć już tylko pozostaje na to, że piorun nie uderzy nigdzie w pobliżu, a jeśli to zrobi – że zastosowane zabezpieczenia wystarczą. By mieć nadzieję, że przynajmniej część potencjalnych strat zostanie zrekompensowana warto zawrzeć umowę ubezpieczenia domu, która obejmuje również odpowiedzialność ubezpieczyciela na okoliczność uderzenia pioruna. Koniecznie trzeba jednak zwrócić uwagę na zapisy regulaminowe w polisie, dlatego że część z nich takie właśnie zjawiska pogodowe wyklucza z zakresu odpowiedzialności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak zabezpieczyć sprzęt RTV i AGD przed burzą - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski