Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zachęcić krakowian do wykonywania badań i czy warto inwestować w profilaktykę?

Redakcja
- Gmina Kraków kończy już realizację drugiej edycji Miejskiego Programu Ochrony i Promocji Zdrowia "Zdrowy Kraków 2007-2009". Czy Pana zdaniem miasto jest wystarczająco zaangażowane w poprawę stanu zdrowia mieszkańców?

Fot. UMK

ROZMOWA Z DR. med. Adamem Windakiem - konsultantem województwa małopolskiego ds. medycyny rodzinnej.

- Od dawna wiadomo, że leczenie zaawansowanego schorzenia jest znacznie kosztowniejsze. Dlatego cenię konsekwencję, z jaką władze miasta od wielu już lat wspierają finansowo programy profilaktyczne. Uważam też, i nie ma w tym żadnej przesady, że Kraków mógłby być przykładem dla wielu polskich miast. Efektem tej konsekwencji jest to, że mieszkańcy przyzwyczajają się do myśli, że mogą korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Z roku na rok coraz więcej osób chce w ten sposób dbać o swoje zdrowie. Zauważam też, że coraz więcej placówek jest zainteresowanych przystąpieniem do realizacji miejskich programów profilaktycznych.
- Dosyć często rezygnujemy z badań i wizyty u lekarza z powodu kolejek, formalności, trudności z zarejestrowaniem się i wybraniem dogodnego terminu. Czy dostęp do programów profilaktycznych finansowanych przez miasto jest łatwy?
- To jedna z ich zalet. Każdy, kto chce, może wybrać skierowany do niego program, zarejestrować się i przebadać. Wykorzystanie funduszy gminnych przeznaczonych na ten cel jest na znacznie wyższym poziomie niż środków z NFZ.
- A jednak co roku trzeba apelować do mieszkańców Krakowa, by chcieli skorzystać z możliwości przeprowadzenia bezpłatnych badań. Dlaczego?
- Przede wszystkim jest to strach przed nie najlepszym wynikiem, a także wstyd przed badaniem, które jest czasami niezbyt przyjemne, bolesne czy krępujące. Jeśli jednak lekarz, pielęgniarka czy położna wyjaśnią, na czym ono polega i dlaczego warto je zrobić - nie wydaje się ono już takie straszne.
- Kto i w jaki sposób w takim razie powinien promować programy profilaktyczne wśród krakowian?
- Przede wszystkim ważna jest informacja o programach nie tylko wśród pacjentów, ale także wśród lekarzy. W wypadku programu "Zdrowy Kraków" Urząd Miasta Krakowa regularnie informuje o nowościach. Jednak obowiązek zachęcania pacjentów do korzystania z badań profilaktycznych spoczywa - moim zdaniem - przede wszystkim na lekarzach rodzinnych. To lekarz rodzinny powinien wybrać dla pacjenta odpowiedni program i przekonać go do udziału w nim. Trzeba także pamiętać, że na samych badaniach sprawa się nie kończy. Konieczne jest pokazanie wyników badań lekarzowi, a potem podjęcie wysiłku zmiany stylu życia - rzucenie palenia, zwiększenie aktywności fizycznej czy modyfikacja diety.
(za Kraków.pl, oprac. MLK)

Planowane imprezy zdrowotne - 2009 rok

- Nowohucki Dzień Zdrowia i Wakacyjna Kropla Życia, Biuro ds. Ochrony Zdrowia UMK; 4 lipca Łąki Nowohuckie koło NCK;
- Krakowski Dzień Słuchu, Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu, Polski Związek Głuchych, 6 września Mały Rynek;
- Krakowskie Dni Zdrowia: "Biała Sobota" i "Światowy Dzień Serca", Biuro ds. Ochrony Zdrowia UMK, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne; 26 - 27 września Rynek Główny oraz wybrane przychodnie
- "Dzień Samarytański", Biuro ds. Ochrony Zdrowia UMK Szpital Zakonu Bonifratrów, 27 września pl. Wolnica;\* Marsz Amazonek, Biuro ds. Ochrony Zdrowia UMK
- Krakowskie Towarzystwo Amazonek 2009 r., 17 października Mały Rynek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski