Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zacząć przygodę z Yerba Mate

.

Prawie każdy wie, że istnieje coś takiego jak yerba mate. Mógł widzieć dwuznacznie wyglądające zioła u znajomych, tykwę na biurku kolegi z pracy albo zobaczył w telewizji jak popija ją znany polski podróżnik. Jeśli należysz do tych, którzy gdzieś słyszeli o yerbie, zastanawiają się, co jest w niej wyjątkowego i chcą spróbować ulubionego napoju mieszkańców Ameryki Południowej, to postaramy się udzielić Ci kilku praktycznych wskazówek o tym jak zacząć.

Gdzie kupić yerba mate?
Wiele osób na wstępie rezygnuje z przygody z yerbą, bo nie wie, gdzie ją kupić. W dużych miastach nie ma większego problemu, żeby znaleźć sklep stacjonarny z odpowiednim asortymentem. Używając popularnej wyszukiwarki bez problemu znajdziemy sklep z yerba mate w Krakowie, Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku. Jeśli mieszkamy w mniejszej miejscowości lub nie mamy czasu na szukanie tradycyjnych sklepów, to też nic straconego. Równie łatwo można odnajdziemy internetowy sklep z yerba mate, który dostarczy nam wybrane przez nas produkty do każdego miejsca w Polsce. W takim sklepie znajdziemy informacje, które pomogą nam wybrać pierwszą yerba mate. Sklep do którego trafimy chętnie odpowie też na nasze pytania telefoniczne i mailowe.

Co kupić?
Na dobry początek należy oczywiście zaopatrzyć się w yerba mate, czyli susz liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Na początek polecamy sięgnąć po wyroby najbardziej znanych i uznanych producentów: Pajarito, Amanda, Rosamonte. Napój z yerby jest gorzki i podobnie jak w przypadku piwa, stanowi to o jego charakterze. Ale dla tych, którzy wolą łagodniejsze smaki producenci przygotowali Yerba Mate Green, które jest pozbawione tradycyjnego, pylastego posmaku.

Obowiązkowym akcesorium do picia yerby jest bombilla. Jest to metalowa lub bambusowa rurka zakończona sitkiem do cedzenia fusów z jednej strony i ustnikiem z drugiej. Picie yerby bez bombilli jest praktycznie niemożliwe, gdyż fusy z suszu nie opadają podczas parzenia jak w przypadku kawy lub herbaty.

Ostatnim elementem pakietu startowego jest naczynie do yerba mate. Może to być naczynie gliniane, które jest wygodne w użyciu i łatwe do mycia. Może to też być tykwa, która jest dużo bardziej klimatyczna i wygląda bardziej efektowanie.

Pierwsze parzenie
Gdy już zaopatrzymy się w niezbędne składniki i akcesoria, to możemy przejść do parzenia. Zagotowujemy wodę i czekamy aż ostygnie do ok. 70 st. C. W międzyczasie zasypujemy nasze naczynie suszem do ok. 1/3 wysokości (w przypadku tykwy należy wcześniej zrobić tzw. curado). Wkładamy do naczynia bombillę i zalewamy wodą. Po kilku chwilach napar z yerba mate jest gotowy do picia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski