Jak załatwia się dom opieki dla seniora

Ilona Burkowska
Domy opieki różnią się nie tylko standardem i zakresem usług , ale też wystrojem, dlatego obejrzyjmy je przed zamieszkaniem
Domy opieki różnią się nie tylko standardem i zakresem usług , ale też wystrojem, dlatego obejrzyjmy je przed zamieszkaniem Fot. 123RF
Pomoc dla seniora. Szukasz opieki dla osoby starszej, samotnej i schorowanej? Sprawdź, jak się starać o miejsce w domu pomocy

Dom pomocy społecznej (w skrócie DPS) jest instytucją mającą za zadanie między innymi zapewnienie osobom, które tego wymagają, całodobowej opieki (zamieszkania, wyżywienia, pomocy w ich podstawowych, najważniejszych czynnościach życiowych). Chodzi o takie osoby, które ze względu na swój wiek, chorobę lub niepełnospraw-ność nie są w stanie samodzielnie żyć. Ale to nie wszystko. DPS umożliwia swoim podopiecznym również udział w terapii zajęciowej podnoszącej sprawność oraz w zajęciach rehabilitacyjnych i edukacyjnych. Taka pomoc jest zagwarantowana ustawą o pomocy społecznej.

Kto może prowadzić

Domy pomocy społecznej mogą być prowadzone przez powiat, gminę lub też organizację pozarządową.

Dla kogo
Co do zasady, domy pomocy przeznaczone są dla osób wymagających całodobowej opieki z powodu:
* swojego wieku,
* choroby,
* niepełnosprawności,
* niemożności samodzielnego funkcjonowania w normalnym, codziennym życiu,
* braku możliwości zapewnienia niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.

Kto ma największe szanse na przyjęcie

Aby zamieszkać w takim domu pomocy społecznej, trzeba spełniać przede wszystkim kryteria zdrowotne.

Największe szanse na przyjęcie mają osoby samotne, potrzebujące opieki oraz pomocy w swoim codziennym życiu przez cały czas.

Jak się starać o przyjęcie

1. Osoba zainteresowana skierowaniem do domu pomocy społecznej powinna złożyć wniosek o przydzielenie w nim miejsca - do ośrodka pomocy społecznej, właściwego ze względu na miejsce pobytu.

(z zamiarem pobytu stałego) lub też zameldowania na terenie Polski.

2. Następnym krokiem jest spotkanie z pracownikiem socjalnym, który przeprowadzi wywiad środowiskowy i sprawdzi sytuację zdrowotną, materialną i życiową danej osoby.

Warto wiedzieć: pracownik pomoże również skompletować dokumenty wymagane przez placówkę.

Na ich podstawie stwierdzi, czy dana osoba powinna trafić do DPS-u oraz czy nie ma możliwości świadczenia usług opiekuńczych w domu (przez rodzinę lub też gminę).

3. Na podstawie skompletowanej dokumentacji właściwy ośrodek pomocy społecznej wyda decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej (właściwego typu z uwagi na stan zdrowia) lub odmówi wydania takiego skierowania.

Jakie dokumenty są potrzebne

By móc starać się o miejsce w domu pomocy, do wniosku należy dołączyć:
* zaświadczenie od lekarza rodzinnego lub prowadzącego o stanie zdrowia i potrzebie sprawowania całodobowej opieki nad daną osobą;
* zaświadczenie od lekarza psychiatry - oczywiście, jest potrzebne w przypadku osób chorych psychicznie;
* zaświadczenie od psychologa - ono jest wymagane z kolei w przypadku osób upośledzonych umysłowo;
* zaświadczenie o dochodach danej osoby albo decyzję ZUS-u o przyznaniu renty lub emerytury;
* oświadczenie woli o umieszczeniu w domu pomoc społecznej;
* oświadczenie rodziny, że nie ma ona możliwości opieki nad daną osobą, która wymaga pomocy.

Konsultacja merytoryczna: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze

Ważne informacje
Domy pomocy społecznej dzielą się na te dla osób:
w podeszłym wieku; chorych przewlekle (fizycznie, psychicznie), niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie; uzależnionych od alkoholu.

Pobyt w domu pomocy jest odpłatny.

Koszt pobytu to 2.500-3.900 zł ( w zależności od rodzaju placówki, standardu, miejscowości). W pierwszej kolejności do płacenia za pobyt w domu opieki zobowiązani są:

1) mieszkaniec domu;
2) małżonek, zstępni (czyli np. dzieci, wnuki) - przed wstępnymi (rodzicami, dziadkami);
3) gmina, z której osoba została skierowana.

Mieszkaniec domu płaci nie więcej niż 70 procent dochodu.

Małżonek, zstępni i wstępni płacą według poniższych reguł.

Gdy są osobami samotnie gospodarującymi, a ich dochód jest wyższy niż 300 proc. kryterium dochodowego takiej osoby (634 zł), kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 proc. ich kryterium dochodowego (1.902 zł).

Gdy są członkami rodziny, a ich dochód na osobę jest wyższy niż 300 proc. kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (514 zł), kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 proc. tego ich kryterium (1.542 zł).
Gmina, z której osoba została skierowana do DPS-u, dopłaca do utrzymania mieszkańca w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu a opłatami wnoszonymi przez mieszkańca/rodzinę.

Jeśli mieszkaniec DPS nie posiada własnego dochodu, nie ponosi żadnych kosztów swojego pobytu w placówce. W całości płaci za niego gmina.

Zapamiętaj: gdy nie masz pieniędzy, gmina Ci pomoże.

Mieszkaniec płaci za pobyt w placówce, ale nigdy nie więcej niż 70 proc. swoich dochodów. Różnica między kwotą wnoszoną przez daną osobę a kosztem jej utrzymania w pierwszej kolejności pokrywana jest przez rodzinę, a w drugiej kolejności - przez gminę, z której pensjonariusza skierowano do domu.

Warto wiedzieć
Gminny ośrodek pomocy społecznej ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku o przyjęcie do dom u opieki

Zasady przyjęcia

1. Ośrodek pomocy społecznej ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Ale w skomplikowanych i wyjątkowych przypadkach procedura może potrwać dwa miesiące.

2. Gdy ośrodek wyda pozytywną opinię i postanowi umieścić daną osobę w domu pomocy, przesyła jej całą dokumentację do powiatowego centrum pomocy rodzinie, z prośbą o umieszczenie w danej placówce.

3. Zainteresowany przyjęciem zostaje zawiadomiony, że jest na liście czekających na miejsce w konkretnym domu.

4. W zależności od rodzaju domu i jego lokalizacji okres oczekiwania na przyjęcie jest bardzo różny. Przybliżonej daty przyjęcia nie możemy traktować jednak jako ostatecznej. Może się zdarzyć bowiem, że ulegnie zmianie, bo ktoś zrezygnuje z miejsca, poprosi o zmianę daty przyjęcia, itp.

Gdy pomimo skierowania do konkretnej placówki nie zostaniemy przyjęci z powodu braku miejsc, trafiamy na listę oczekujących na przyjęcie albo kierują nas do innego ośrodka.

To warto wiedzieć

W trakcie oczekiwania na przyjęcie osobom samotnym wymagającym pomocy przysługuje usługa opiekuńcza z ośrodka pomocy społecznej. Obejmuje wsparcie w zakresie podstawowych potrzeb życiowych. Zakres takiej usługi ustala ośrodek pomocy.

Zdarzają się przypadki, kiedy osoba skierowana do domu pomocy nie może czekać i musi być jak najszybciej umieszczona w placówce opiekuńczej. Wtedy wysyła się ją do innego domu niż wybrany, jeśli tam akurat jest wolne miejsce.

Jak się odwołać

Gdy centrum pomocy rodzinie pisemnie poinformuje o negatywnej decyzji dotyczącej umieszczenia w domu pomocy, można się odwołać od tej decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego. Mamy na to 14 dni.

Tu są niezbędne przepisy

O domach pomocy społecznej i ich funkcjonowaniu mówi ustawa z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 roku, poz.163, tekst jednolity z późn. zm.) oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 23 sierpnia 2012 roku w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. z 2012 , poz. 964).

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Klon

Najlepsze są domy opieki na Śląsku, nowoczesne ośrodki. Profesjonalizm i empatia.

M
Max

Pozdrawiam Justyn DOM

Max

M
Max

Ja też polecam Justyna DOM, to jedne z nielicznych domów, gdzie to o czym się mówi, zgadza się z tym co zastaniemy na miejscu.

Pozdrawiam

Max

T
Tomasz

Średnie ceny w prywatnych domach opieki to 3 a 6 tyś. Ceny w państwowych DPS jeśli zliczymy wszystko (70% z emerytury resztę pokrywa rodzina) średnio wynoszą między 3 a 4 tyś. Warto więc zastanowić się dlaczego prywatny ośrodek proponuje cenę np. 2600 tyś zł? Czym to jest spowodowane? Mniejszą liczbą personelu, brakiem rehabilitacji, gorszym standardem, uboższym jedzenie czy brakiem podstawowej opieki medycznej? Czy po prostu dlatego, że to nielegalna, dzika placówka, która w nic nie musi inwestować? Często jest tak, że prywatne ośrodki za taką cenę proponują podstawowe usługo hotelowe z jednym opiekunem na 20 pensjonariuszy. Jeśli cena jest zbyt niska powinna nam się zapalić czerwona lampka, gdyż bezpieczeństwo naszych bliskich to podstawa. Za nim znajdziemy dom opieki zadajmy sobie pytanie, czego szukamy? Przechowalni aby było jak najtaniej czy bezpiecznego miejsca, gdzie starsza osoba czuję się komfortowo i może się nadal realizować? Pytanie zostawiam otwarte.

S
Sandra

My skorzystaliśmy z pomocy firmy Justyna DOM. Mają sprawdzone domy opieki na Śląsku i Dolnym Śląsku. Dziadek był w kilku ośrodkach i zawsze czegoś mu brakowało, to za duża placówka, to nie było rehabilitacji itd. Teraz przebywa w kameralnym, cichym miejscu, ma rehabilitację, tereny rekreacyjne do spacerów i kolegów do towarzystwa. Dobrze, że w naszym kraju powstają nowoczesne ośrodki, gdyż czasami opieka domowa jest niewystarczająca.

A
Andzelikaaa

Zgadza się, oddanie bliskiej osoby do domu opieki jest trudną decyzją, ale często jest to jedyna dobra decyzja, taka prawda. Moja babcia tez przebywa w domu opieki, konkretnie w Domu Rodzinnym w Nowym Dworze Mazowieckim. Ma tam lepszą opieke niz mialaby w domu, bo u nas kazdy pracuje, masa obowiazkow itd, wiec jak inaczej?

w
warto wybrać dobry ośrodek

Wybranie odpowiedniego domu opiekiu wymaga wkładu pracy w znalezienie odpowiedniego ośrodka. Ja mogę polecić Ośrodek Finezja w Dąbrówce, w pow. wołomińskim. Zapewniają opiekę pielęgniarek, współpracują też z lekarzem i psychologiem. Mój wujek był u nich przez jakiś czas i nie powiedział złego słowa o pobycie. Jak go odwiedziłam to na własne oczy zobaczyłam, ze ośrodek jest czysty, zadbany i położony w pięknych okolicznościach przyrody.

a
anna

Mama jest już 2 prywatnym domu seniora. Jeden to koszmar,tylko biznes nie nastawiony na nic oprócz,dać jesc ( im mniej tym lepiej) i zostawić w pokoju. Drugi wspaniały,zajęcia dla osób starszych,dobre jedzenie,miła opieka,ale.........tam nikt nie ma czasu.Człowiek siedzi sam w pokoju,mama nie może sobie wyjsc sama,ma problem z chodzeniem.Raz myslała,że oszaleje więc wyczołgała się prawie,wyszła na holl,trzymała się barierek i wtedy pielęgniarki ją zobaczyła i mówi "o prosze,a podobno Pani nie chodzi,no jak sie chce to można".Serio? Tak ma to wyglądać,łaska wielka za 4 tyś zł. Jestem sama z nastoletnim dzieckiem,nie moge nie pracować,umrzemy z głodu więc tylko dom seniora wchodzi w gre,ale wybór jest bardzo trudny.Zastanawiam sie nad opiekunką domową.

a
anna

Mama jest już 2 prywatnym domu seniora. Jeden to koszmar,tylko biznes nie nastawiony na nic oprócz,dać jesc ( im mniej tym lepiej) i zostawić w pokoju. Drugi wspaniały,zajęcia dla osób starszych,dobre jedzenie,miła opieka,ale.........tam nikt nie ma czasu.Człowiek siedzi sam w pokoju,mama nie może sobie wyjsc sama,ma problem z chodzeniem.Raz myslała,że oszaleje więc wyczołgała się prawie,wyszła na holl,trzymała się barierek i wtedy pielęgniarki ją zobaczyła i mówi "o prosze,a podobno Pani nie chodzi,no jak sie chce to można".Serio? Tak ma to wyglądać,łaska wielka za 4 tyś zł. Jestem sama z nastoletnim dzieckiem,nie moge nie pracować,umrzemy z głodu więc tylko dom seniora wchodzi w gre,ale wybór jest bardzo trudny.Zastanawiam sie nad opiekunką domową.

a
aniaP

W tych czasach to często konieczność, my długo pracujemy, jesteśmy w domu o 19, babcia i tak byłaby sama w domu większość dnia, w dodatku wymaga stałej opieki bo i z głowa już róznie bywa a i nogi odmawiają posłuszeństwa. Jest w warszawskim domu opieki Dwa Serca Przystań Seniora i ma tak dobra opiekę, są i lekarze i rehabilitant a sam dom jest na obrzeżach Warszawy w spokojnym miejscu otoczony ogrodem i sadem.

a
aniaP

W tych czasach to często konieczność, my długo pracujemy, jesteśmy w domu o 19, babcia i tak byłaby sama w domu większość dnia, w dodatku wymaga stałej opieki bo i z głowa już róznie bywa a i nogi odmawiają posłuszeństwa. Jest w warszawskim domu opieki Dwa Serca Przystań Seniora i ma tak dobra opiekę, są i lekarze i rehabilitant a sam dom jest na obrzeżach Warszawy w spokojnym miejscu otoczony ogrodem i sadem.

H
Hanka

Dom opieki powinno się długo sprawdzać, j tak robiłam i teraz jestem zadowolona z wyboru. W VeniVidiVici pod Warszawą jest na prawdę bardzo dobrze, personelu nie jest za mało, dom nie jest przepełniony, poza tym okolica służy aktywnemu wypoczynku co jest dużym plusem.

H
Hanka

Dom opieki powinno się długo sprawdzać, j tak robiłam i teraz jestem zadowolona z wyboru. W VeniVidiVici pod Warszawą jest na prawdę bardzo dobrze, personelu nie jest za mało, dom nie jest przepełniony, poza tym okolica służy aktywnemu wypoczynku co jest dużym plusem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3