Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zmniejszyć zatrucie powietrza?

.
Kotły ekologiczne to takie rodzaje pieców, które nie powodują zanieczyszczenia środowiska i są związane z paliwami ekologicznymi. Paliwa ekologiczne są ekologiczne i swoje zasoby odnawiają w stosunkowo krótkim czasie. Produkty spalania są asymilowane przez rośliny i ponownie wykorzystane do wytworzenia kolejnych porcji paliwa. Dodatkowo energia słoneczna, która pochłaniają rośliny zostaje w czasie spalania przetworzona w energię cieplną.

Kotły ekologiczne to kotły, które działają dzięki używaniu pali biologicznych nazywanych biopaliwem. Najpopularniejsze biopaliwa to między innymi: biogaz, drewno, słoma (w różnych postaciach). Biopaliwa to opał, który nie zawiera dużej ilości substancji szkodliwych. Stosowanie kotłów ekologicznych spalających biopaliwa nie skaża środowiska i dodatkowo zmniejsza koszty ogrzewania nawet o 50%.

Biomasa
Biomasa to rodzaj paliwa odnawialnego, które może pochodzić z: drewna, słomy, zbóż, trocin, gałęzi, liści, igliwia, makulatury i innych biomas. Ze względu na szybką odnawialność produktu spalania kotły ekologiczne wykorzystujące biomasy cieszą się dużą popularnością.

Kotły ekologiczne na biomasę zazwyczaj używają niskokaloryczne paliwa ekologiczne, które w czasie spalania wytwarzają długi płomień. Tego tylko kotły charakteryzują się dużą pojemność wodną i dużą powierzchnią wymiany ciepła. Kotły ekologiczne zazwyczaj są zautomatyzowane i posiadają automatyczne podajniki, zapłony i systemu usuwania popiołów.
W kotłach na biomasę stosuje się paliwa ekologiczne niskokaloryczne i wytwarzające długi płomień w czasie spalania. Kotły te charakteryzują się dużą pojemnością wodną i dużą powierzchnią wymiany ciepła. Niektóre z nich wyposażone są w automatyczny podajnik paliwa, zapłon i system usuwania popiołów.

Kotły ekologiczne (nowoczesne wersje) współpracują z:

•instalacjami wysokotemperaturowymi (tradycyjne instalacje grzejnikowe o parametrach wody grzewczej 90/70°C)
•systemami niskotemperaturowymi (np. ogrzewanie podłogowe o parametrach 40/30°C)
Popularne kotły ekologiczne na biomasę potrzebują ładowania paliwa 2 lub 3 krotnie w czasie doby. W kotłach ekologicznych można używać różnego rodzaju paliwa ekologiczne, najlepszymi są palia pozostawiające najmniejszą ilość popiołu. Im mniej popiołu tym więcej wytworzonej energii i mniejsza ilość odpadów.

Podział kotłów ekologicznych ze względu na budowę
Kotły ekologiczne dostępne na rynku występują w przeróżnych modelach, można je podzielić na kilka kategorii:
•kotły ze spalaniem górnym – najpopularniejsze, na paliwo stałe, wysoka temperatura zapewnia stabilny ciąg, wadą jest niska sprawność (niecałkowite spalanie opału)
•kotły ze spalaniem dolnym – spalanie odbywa się w tylnej części, większa sprawność niż w kotłach ze spalaniem górnym
•kotły zagazowujące – w komorze zostaje uwolniony gaz drzewny, który jest kierowany do dyszy palnika w komorze spalania i następnie spalany
•kotły retortowe – wykorzystywane do spalania pelletu, zrębek i trocin; pozwalają na bezobsługową pracę przez kilka dni
Inne rodzaje kotłów ekologicznych i ich paliwa

Kotły ekologiczne na drewno
Drewno jest najpopularniejszym paliwem ekologicznym wykorzystywanym w Polsce. Kotły na drewno http://www.moderator.com.pl pozwalają na spalanie drewna przetworzonego i nieprzetworzonego. Drewno nieprzetworzone to kora, igliwie, liście, zrębki, gałęzie, wióry, wiklina oraz trociny. Drewno przetworzone to brykiety i pellety.

Drewno opałowe – kawałki pni, korzeni oraz gałęzi (popiół powstający ze spalania to około 2%).
Trociny – produkt uboczny z tworzący się w skutek cięcia drewna (surowiec na pellet i brykiet)
Zrębki – ścinki drzewne o nieregularnych kształtach (to głównie odpady z przemysłu tartacznego, gałęzie i korzenie drzew iglastych i liściastych)
Kora – odpad pochodzący z okorowywania drzew (paliwo lub surowiec na brykiet)
Wióry – odpady pochodzące z produkcji mebli
Brykiet – powstaje z trocin tartacznych kory lub wiór (powolne spalanie i wysoka wartość opału)
Pellety – sprasowane trociny pod wysokim ciśnieniem, mała ilość odpadów (popiołu)
Drewno wiklinowe – pochodzi z krzewiastych gatunków wierzby, obecnie uznawane za paliwo przyszłości
Słoma – wykorzystywana głównie na obszarach wiejskich, około 1,7 tony słomy daje tyle samo energii, co 1 tona węgla, największa zaletą jest mała produkcja popiołu

Biogaz
Biogaz pochodzi z fermentacji odchodów zwierzęcych, ścieków i opadów. Bakterie rozkładają substancje i odpowiednio je przetwarzają. W trakcie procesu fermentacji w 1 m³ komory fermentacyjnej wydziela się około od 1 do 1,5 m³ biogazu w ciągu doby.
Biogazem można zasilać kotły grzewcze oraz kuchnie gazowe. Ciepło powstałe w wyniku spalania może być rozprowadzane do grzejników, przygotowania ciepłej wody lub przyrządzania posiłków.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski