18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Jak znaleźć pracę w Europie

Redakcja
Fot. Theta
Fot. Theta
RYNEK PRACY. W sieci Eures najczęściej poszukiwani są inżynierowie systemów i programiści, kucharze, kelnerzy i barmani, inżynierowie mechanicy, technicy i informatycy, sprzedawcy, spawacze, specjaliści cięcia gazowego i pomoce kuchenne w restauracji.

Fot. Theta

Zasada swobodnego przepływu pracowników oznacza, że każdy mieszkaniec Unii Europejskiej może pracować w dowolnym kraju należącym do tej struktury, a także w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie oraz w Szwajcarii.

Aby wspierać mobilność pracowników na terytorium UE i EOG, w 1993 r. Komisja Europejska powołała Europejskie Służby Zatrudnienia - Eures: europejską sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia (w Polsce są to wojewódzkie, grodzkie i powiatowe urzędy pracy), a także innych organizacji partnerskich, m.in. zrzeszających pracodawców.

- Eures pomaga kojarzyć oferty pracy z poszukującymi jej osobami - mówi Anna Nowak, doradca Eures w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.

Doradcy i asystenci Eures mają do swej dyspozycji dostęp do bazy danych ofert pracy w całej Wspólnocie, jak i do bazy danych o ogólnych informacjach na temat warunków życia i pracy w krajach, gdzie działa system. W bazach są dostępne informacje o emigracji, systemie politycznym, poziomie wynagrodzeń, kosztach utrzymania, podatkach, szkolnictwie, zasiłkach socjalnych i praktykach rekrutacyjnych.

Na stronę internetową www.eures.europa.eu każdy może też zajrzeć sam. Wybierając funkcję "Szukaj pracy", otrzymamy dostęp do bieżąco aktualizowanych ofert pracy z 31 krajów europejskich. Rejestrując się bezpłatnie w katalogu "Moje Eures", każda osoba poszukująca pracy może stworzyć swoje CV i udostępnić je zarejestrowanym na portalu pracodawcom poszukującym pracowników oraz doradcom Eures.

- Każda oferta pracy, która znajduje się w sieci Eures najpierw trafia do właściwego w danym kraju urzędu pracy - podkreśla Anna Nowak. - Na przykład pracodawca brytyjski chce zatrudnić pracowników z Unii, więc zgłasza się do swojego urzędu pracy, a urząd dostępnymi sobie kanałami zbiera informacje i skrupulatnie sprawdza ofertę. Zatrudniony musi mieć m.in. zagwarantowane minimum płacowe. Kiedy weryfikacja jest pozytywna, wówczas oferta zostaje umieszczona na portalu Komisji Europejskiej i może być upowszechniana. Obowiązuje zasada transparencji, czyli przejrzystości wolnych miejsc pracy: każdy osoba w Unii, która spełnia wymagane kryteria może się ubiegać o pracę na podstawie tych ofert.

Sprawdzanie ofert i ich weryfikacja daje gwarancję potencjalnym pracownikom, że pracodawca jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. A jeśli zdarzy się tak, że pracodawca nie wypłaci zadeklarowanych w umowie pieniędzy lub pracownik pracuje znacznie więcej godzin niż podano w ofercie, zawsze można to zgłosić do urzędu, który przyjął ofertę i dochodzić swoich praw.

Załóżmy, że brytyjski pracodawca ma tak dobre zdanie o Polakach, że tylko ich chciałby widzieć w swojej firmie. Czy wówczas zgłasza swoją ofertę bezpośrednio do polskiej sieci Eures? - Nie, ta oferta, oprócz tego, że przekazywana jest do doradców Eures w Polsce, obowiązkowo musi się także znaleźć na portalu Komisji Europejskiej - odpowiada doradca WUP.
Ofert pracodawców z Unii Europejskiej, skierowanych wyłącznie do polskich pracowników, można szukać na stronie: www.eures.praca.gov.pl.

Jakie są najbardziej poszukiwane zawody w Europie? Nie można uogólniać, jednak poprzez sieć Eures najczęściej poszukiwani są inżynierowie systemów i programiści (oferty od 632 firm), kucharze (592 firmy), naczelni kelnerzy, kelnerzy i barmani (552), inżynierowie mechanicy i technicy (452), sprzedawcy (413), inni specjaliści komputerowi (389), menedżerowie ds. sprzedaży i marketingu (369), inżynierowie informatycy (355), spawacze i specjaliści cięcia gazowego (345) oraz pomoce kuchenne w restauracji (341).

Jak kryzys gospodarczy wpłynął na liczbę ofert? - Obecnie na portalu Komisji Europejskiej zgłoszonych jest ponad 767 tysięcy ofert pracy, co najmniej o połowę mniej niż półtora roku temu - przyznaje Anna Nowak.

Najgorsza była druga połowa 2009 roku - w ofertach widać było ogromny zastój. Dopiero pod koniec stycznia tego roku zaczął się większy ruch. W polskiej sieci Eures codziennie pojawia się jakaś oferta od zagranicznego pracodawcy, są m.in. propozycje pracy we Francji, Norwegii, Holandii i na Cyprze.

Jeśli jest to tzw. oferta otwarta, kiedy podany jest adres firmy, telefon itd. - kandydat na pracownika może sam nawiązać kontakt z przyszłym pracodawcą. Niekiedy jednak pracodawca życzy sobie wstępnej weryfikacji kandydatów (np. poprzez dokumenty) lub chce uczestniczyć w rozmowach z ewentualnymi pracownikami - wówczas zgłoszenie trafia do urzędu koordynującego oferty.

Wśród poszukujących w sieci Eures pracy za granicą dominują osoby młode, wykształcone, znające języki obce. Znajomość języka obcego (najczęściej angielskiego) to zresztą podstawowy warunek znalezienia się w sieci Eures. Dla osób młodych dużą wartością jest także możliwość odbycia zagranicznych staży i praktyk.

Rzadko w polskiej sieci Eures zdarzają się natomiast oferty pracy sezonowej, doradcy polecają więc duńskie i holenderskie strony internetowe: www.seasonalwork.dk oraz www.seasonalwork.nd. Wypełniając zgłoszenie on-line, otrzymamy sprawdzone oferty pracy sezonowej, np. przy zbiorze truskawek w lecie, sadzeniu drzewek w jesieni lub ścinaniu choinek tuż przed świętami Bożego Narodzenia. - Luty, marzec to najwyższy czas, aby szukać ofert pracy na wakacje - przypomina Anna Nowak. A jak traktować ogłoszenia w prasie lub Internecie? - Z dużą rezerwą - radzi. - Jeśli podany jest adres, nazwa firmy, numer telefonu, można w pewnym stopniu sprawdzić taką ofertę, chociaż i tak jest to pewne ryzyko. Jeśli podany jest tylko numer komórki, wrzućmy ją do kosza.

Na początku maja Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie organizuje duże przedsięwzięcie: Dni Pracy, Edukacji i Szkoleń. Dla zainteresowanych możliwościami podjęcia za granicą nauki, odbycia stażu, w końcu znalezienia pracy będzie to okazja do bezpośrednich kontaktów z doradcami Eures z innych krajów UE i uzyskania od nich szczegółowych informacji oraz ofert.
Dni Pracy, Edukacji i Szkoleń odbędą się w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Informacja pojawi się w najbliższym czasie na stronie WUP: www.wup-krakow.pl.

DOROTA DEJMEK

Przydatne adresy

www.eures.europa.eu

www.eures.praca.gov.pl

www.seasonalwork.dk

www.seasonalwork.nd

www.wup-krakow.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie