Jak zostać potencjalnym dawcą szpiku?

Materiał partnera zewnętrznego
Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy dla pacjenta chorego na białaczkę jest niskie. Im więcej osób zarejestruje się w Ośrodkach Potencjalnych Dawców Szpiku, tym większa szansa na znalezienie genetycznych bliźniaków dla potrzebujących.

Optymistyczne dane

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost liczby potencjalnych dawców zarejestrowanych w naszym kraju. W 2016 roku w Polskim Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku zarejestrowanych było ponad milion osób, z czego aż ponad 950 tys. w bazie Fundacji DKMS. Przekłada się to bezpośrednio na wzrost liczby polskich pacjentów, którzy znajdują genetycznego bliźniaka w Polsce.

Genetyczny bliźniak, czyli?

U zdrowej osoby białe krwinki są odpowiedzialne za zwalczanie zakażeń, czerwone za transport tlenu do wszystkich części ciała, a płytki krwi za jej krzepliwość. W wyniku białaczki w organizmie chorego dochodzi do namnożenia niewłaściwie zbudowanych białych krwinek, które nie tylko nie funkcjonują prawidłowo, lecz także wypierają zdrowe komórki. Mogą również przedostawać się do węzłów chłonnych oraz innych narządów, powodując ból.

Układ krwiotwórczy chorego może odtworzyć substancja szpikowa dawcy. Dawca musi być jednak genetycznym bliźniakiem biorcy. Co dokładnie to oznacza? Bliźniak genetyczny to osoba o niemal identycznym kodzie genetycznym – takiego bliźniaka posiada gdzieś na świecie większość ludzi.

Za zgodność dawca-biorca odpowiedzialny jest układ antygenów HLA, jednak poza zgodnością tkankową istotne są też inne czynniki, m. in. grupa krwi czy status CMV (obecność lub brak wirusa cytomegalii). Zgodność zostaje stwierdzona w wyniku badania próbek krwi – tzw. typizacji potwierdzającej. Aby zostać dawcą, genetyczny bliźniak musi też przejść szczegółowe badania medyczne, które wykluczą ewentualne przeciwwskazania.

W pierwszej kolejności dawcy szuka się wśród rodziny. Największe szanse na zgodność tkankową ma rodzeństwo chorego – to aż 25%. Znikoma jest natomiast szansa, że zgodny będzie jeden z rodziców. W związku z tym często jedynym ratunkiem okazują się dawcy niespokrewnieni.

Co zrobić, aby zostać potencjalnym dawcą szpiku? To tylko kilka chwil!

Aby zostać potencjalnym dawcą szpiku, wystarczy

zarejestrować się na stronie Fundacji DKMS.

Cała procedura jest bardzo prosta i przebiega naprawdę sprawnie. Do rejestracji mogą przystąpić osoby między 18. a 55. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kg, a ich wskaźnik BMI nie przekracza 40. O licznych przeciwwskazaniach zdrowotnych osoba rejestrująca się będzie poinformowana na samym początku. Po wypełnieniu formularza na wskazany adres zostanie wysłany pakiet rejestracyjny, zawierający deklarację oraz pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej. Całość należy odesłać do Fundacji – po 2-3 miesiącach rejestracja zostanie zakończona, co potwierdzi otrzymanie specjalnej karty dawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski