Jak zwykle gorsi

Redakcja
Przez trzy miesiące - do grudnia włącznie - otrzymywać ma zasiłek dla bezrobotnych 30-letnia obywatelka Francji, która zdecydowała się zarejestrować w Krakowie jako bezrobotna (sygnalizowaliśmy to w "Dzienniku" we wrześniu). Jak się dowiedzieliśmy, było też dwóch mieszkańców Krakowa, którzy postanowili poszukiwać pracy za granicą i zarejestrowali się w tamtejszym pośredniaku. Jeśli chodzi o sprawy materialne - sytuacja obu tych przypadków jest nieporównywalna; oczywiście w znacznie gorszej sytuacji są Polacy.

Bezrobotna Francuzka w Krakowie może utrzymać się za blisko 1 tys. euro miesięcznie, Polacy w Norwegii czy Szwecji mogli liczyć na nieco ponad 100 euro

   Francuzka, zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Urzędu Pracy, otrzymuje miesięcznie ponad 4 tysiące złotych - po przeliczeniu kwoty w euro, którą dostawałaby u siebie; to - oczywiście - najwyższy w Krakowie zasiłek, ale jest on refundowany przez kraj, z którego pochodzi bezrobotny. Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynków pracy dostosowała polskie przepisy do nowych kryteriów członkostwa w Unii Europejskiej i "osobą bezrobotną" może być w Polsce również cudzoziemiec, który jest obywatelem państwa członkowskiego Unii lub państwa, z którym UE zawarła umowę o swobodzie przepływu osób. Cudzoziemiec, spełniający wszystkie warunki obowiązujące w Polsce, może się więc zarejestrować i otrzymywać zasiłek (jeśli miał do niego prawo w swoim kraju); musi jednak przenieść się do Polski z macierzystego urzędu pracy i w Polsce poszukiwać pracy.
   Oczywiście, cudzoziemiec z kraju starej Unii jest w stanie utrzymać się w Krakowie za około 4 tysiące złotych miesięcznie. Znacznie gorzej jest w przypadku Polaków, którzy chcą skorzystać z podobnej możliwości. W Grodzkim Urzędzie Pracy powiedziano nam, że było dwóch pierwszych mieszkańców Krakowa, którym przysługiwał w Polsce zasiłek, a którzy postanowili szukać szczęścia - jeden w Norwegii, drugi w Szwecji. W Krakowie wstrzymano im więc wypłacanie zasiłku, a wzięły to na siebie urzędy pracy w tych dwóch krajach. Mogły to robić przez trzy miesiące. - _Obaj krakowianie nie znaleźli jednak przez te trzy miesiące pracy i wrócili do Polski - _powiedziano nam w GUP. W trakcie pobytu na północy Europy obaj musieli chyba jednak nieco dołożyć do tego interesu, gdyż tam wypłacano im przez kwartał zasiłek w "polskiej wysokości" - w przeliczeniu na euro. Najniższa przysługująca obecnie kwota zasiłku w Polsce to 403 zł i 40 groszy (brutto), a pieniądze mogą dostać osoby, których staż pracy nie przekracza 5 lat. W przypadku, gdy staż wynosi do 20 lat, można liczyć miesięcznie na wypłatę po 504 zł i 20 groszy, a gdy przepracowało się już z górą 20 lat - zasiłek wynosi 605 zł i 10 groszy i to jest maksymalna kwota dla Polaka. W Krakowie jest obecnie ok. 28 tysięcy bezrobotnych, przy czym tylko 11 proc. z nich przysługuje prawo otrzymywania zasiłku; by go dostać - trzeba w ciągu ostatnich 18 miesięcy przepracować minimum 365 dni, przynajmniej z najniższym wynagrodzeniem brutto.
   Nasi rodacy mogli więc liczyć tam mniej więcej na 100 - 120 euro na miesiąc - co w Norwegii czy Szwecji jest raczej śmieszną sumą; tyle samo otrzymaliby praktycznie w większości krajów zachodnich. Nasz kraj - w obu przypadkach - będzie refundował Norwegii i Szwecji ich wydatki na Polaków.
   W Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie powiedziano nam, że w rejestrze bezrobotnych jest już w sumie kilkunastu cudzoziemców, ale - prócz tej jednej osoby - nikt nie ma prawa do otrzymywania zasiłku; w całym województwie jest natomiast już w sumie 3 obcokrajowców na kilkutysięcznym zasiłku. Być może będzie czwarty, który otrzyma podobnie wysoki zasiłek. Do Grodzkiego Urzędu Pracy nadszedł bowiem sygnał, iż prawdopodobnie o uzyskanie go będzie się starał... Polak, który pracował w Austrii i tam trafił do pośredniaka. W takiej sytuacji w Polsce może liczyć na wypłatę zasiłku w austriackiej wysokości. (J.ŚW)

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie