Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak żyje się w gminie Wielka Wieś? Badanie jakości życia mieszkańców

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wielki przypływ mieszkańców, konieczność poprawy dróg, budowy szkół, przedszkoli, żłobków oraz rozwój usług to wyzwania dla gminy Wielka Wieś. Z tym wiąże się przygotowywana nowa strategia rozwoju gminy na lata 2020-2030. A z nią rozpoczęły się badania jakości życia mieszkańców.

Strategia to dokument, który określa obszary, cele i kierunki interwencji i rozwoju, jest też pomocny przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych na inwestycje i inne działania służące mieszkańcom.

Przy tworzeniu strategii pracuje kilkudziesięcioosobowa grupa ludzi - Konwent Strategiczny powołany przez wójta. W jego skład wchodzą m.in. przedstawiciele władz samorządowych gminy, urzędnicy, przedstawiciele oświaty, instytucji kultury, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, reprezentanci sfery biznesu oraz liderzy lokalni i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Przy tworzeniu strategi gminie pomaga Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji z Krakowa. Za jego sprawą w Wielkiej Wsi zaczęły się badania tego, jak mieszka się i żyje w tej gminie.

- Z dostępnych obecnie informacji wynika, że nasza gmina jako pierwsza w województwie małopolskim, zrealizuje badanie warunków życia i jakości usług publicznych wśród swoich mieszkańców. Takie badania były dotychczas prowadzone gównie w dużych miastach. MISTIiA przedstawia dane i statystyki podobnych badań z innych rejonów Polski - zaznacza Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś.

Badania były już zrobione w 11 miejscowościach gminy Wielka Wieś. Obecnie są prowadzone w Modlniczce. Specjalne ankiety, na które odpowiadają mieszkańcy są kierowane pod wybrane losowo adresy. Konkretnym mieszkańcom te ankiety z pytaniami przedstawiają sołtysi oraz pracownicy MISTiA. W całej gminie ma być łącznie wypełnionych 400 do 500 ankiet.

- To będzie dla nas ciekawe doświadczenie. Poznamy nastroje społeczne. Mieszkańcy wypowiedzą się na temat tego, co im się podoba w gminie, a co chcieliby zmienić, co poprawić.

Samorządowcy nie obawiają się tego, że ankietowani skrytykują jakość życia w tej gminie. Już wiadomo, że skoro co roku przybywa mieszkańców, to opinie o gminie muszą być pozytywne. - Nie obawiamy się uwag mieszkańców, bo jeśli nawet takie mają, to chcemy wiedzieć czego one dotyczą, co powinniśmy zmienić w zarządzaniu gminą i w jakim kierunku ją rozwijać, co poprawiać, polepszać - mówi wójt Wołos. Wyniki badań będą znane po wakacjach.

Jak zaznaczają samorządowcy cała strategia gminy musi uwzględnić inwestycje w infrastrukturę dla obecnych, ale i nowych mieszkańców. W tej gminie nieuniknione są inwestycje oświatowe, rozbudowa i budowa szkół, przedszkoli, ale także inwestycje drogowe. Pod uwagę brana musi być infrastruktura związana z budową północnej obwodnicy Krakowa, rozbudową drogi krajowej nr 94 oraz obwodnicy Zabierzowa, której pierwszy odcinek jest planowany na terenach gminy Wielka Wieś.

FLESZ - Umacnia się rynek pracownika. Oto zawody najbardziej pożądane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski