
Koniec systemu opustów
W wyniku nowelizacji ustawy o OZE, od 1 kwietnia br. zniknie system opustów. Obecnie, dzięki temu systemowi, właściciele fotowoltaiki mogą oddawać do sieci nadwyżki prądu z własnej instalacji, a następnie bezpłatnie odbierać 70 lub 80 proc. tej energii. Natomiast wszyscy, którzy zamontują instalację PV po 31 marca 2022 r., będą rozliczani zgodnie z nowymi zasadami, czyli w systemie net-billing. Oznacza to, że niewykorzystane kilowatogodziny prądu będą sprzedawać, a w przypadku zapotrzebowania - oddzielnie kupować po cenie rynkowej. Z powodu dodatkowych obciążeń, jak podatki czy opłata dystrybucyjna, zyski ze sprzedaży energii będą niższe niż koszty jej zakupu. W efekcie tych zmian czas zwrotu w fotowoltaikę wydłuży się o kilka lat.
Dostęp do przeszłości dla nowych prosumentów
Alternatywę dla wszystkich nowych prosumentów przygotował Columbus, największy dostawca fotowoltaiki w Polsce. Usługa, którą oferuje firma - Prąd jak Powietrze 2.0 z bilansowaniem 1:1, działa jak dotychczasowy system opustów. Umożliwia bezpłatne magazynowanie, a następnie odbieranie energii z sieci w dowolnym momencie - 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Dodatkowo, prosument korzystający z usługi nie traci 20-30 proc. nadwyżek energii, jak miało to miejsce w systemie opustów. 100% wyprodukowanej nadwyżki wraca do niego. Co istotne i odróżniające tę usługę od innych pojawiających się na rynku - klienci Columbus nie muszą ponosić kosztów dystrybucji energii, która stanowi aktualnie niemal połowę kosztu 1 kilowatogodziny. Użytkowników usługi obowiązuje stała opłata produktowa, uzależniona od mocy instalacji, która wynosi od 39 zł miesięcznie. Dzięki temu, usługa Prąd jak Powietrze 2.0 przywraca czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę do poziomu, jaki miał miejsce podczas systemu opustów, czyli ok. 5-8 lat.
Jak skorzystać z oferty
Z oferty Prąd jak Powietrze 2.0 mogą skorzystać nowi klienci Columbus, którzy zakupią instalację fotowoltaiczną w jednym z trzech pakietów: SMART, SMART+ lub PRO. Do rozpoczęcia korzystania z usługi niezbędne jest zawarcie umowy kompleksowej, w której sprzedawcą energii jest spółka Columbus Obrót, a dystrybutorem aktualny operator sieci dystrybucji (OSD), zależny od regionu. Kontrakt jest zawierany na 2 lata, z możliwością przedłużenia po tym okresie. Warunkiem dołączenia do bilansowania 1:1 jest posiadanie taryfy G12w, ale w tym też pomaga Columbus.
Zarządzanie energią z własnej instalacji
Użytkownicy Prąd jak Powietrze 2.0 w kolejnej fazie wdrażania usługi otrzymają dostęp do Columbus Cloud – platformy, która umożliwia monitoring pracy instalacji oraz podgląd aktualnego salda energii, a także rozliczanie jej nadwyżek. Platforma pozwoli także na zarządzanie dokumentacją - umowami i fakturami. W ramach aktualnego etapu przewidywana jest również możliwość spieniężenia nadwyżek w opcji cashback oraz odbiór energii w innym budynku, czy w ładowarce do elektryka.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?