Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka przyszłość czeka nas za trzydzieści lat? Kilka słów o książce "Rozmowy o przyszłości"

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Rozmowy o przyszłości" Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński
"Rozmowy o przyszłości" Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński
Facebook towarzyszy nam od niespełna 15 lat, a wie o nas więcej niż najlepsi przyjaciele. Wie, na kogo oddamy głos w wyborach i gdzie pojedziemy na wakacje. To tu są zapisane nasze myśli, ulubione piosenki, zdjęcia przyjaciół i dzieci. Czy zapytani o przyszłość ćwierć wieku temu wspomnielibyśmy o wirtualnej platformie?

FLESZ - Krew ozdrowieńców może uratować innych

Pamiętam zadanie, które dostaliśmy na zajęciach plastyki w podstawówce: narysować świat, jaki sobie wyobrażamy w 2000 roku. Na rysunkach były kosmiczne gadżety, powietrzne taksówki i teleportujący się ludzie. Futurolodzy z pewnością lepiej się spisują się w podobnych zadaniach. Jednak dziś, kiedy mały wirus z Wuhan sparaliżował świat, nasze dywagacje na temat przyszłości mogą wydać się co najmniej trafione jak kulą w płot.

Trzydzieści lat to horyzont, jaki przyjęli autorzy książki „Rozmowy o przyszłości” w swoich rozważaniach o przyszłości.

„Pierwsze połączenie w Polsce przez telefon komórkowy działający w standardzie GSM wykonano w 1996 roku. Nagrodę Nobla dostała wówczas Wisława Szymborska. Jej nowo zatrudniony sekretarz uratował poetkę przed ciągle dzwoniącym w domu telefonem, przecinając kabel. Innego sposobu na do dzwonienie się do noblistki wówczas nie było. Tymczasem dziennikarze na łamach gazet wyjaśniali zastosowanie telefonu komórkowego, podkreślając, że można z niego dzwonić, chodząc po ulicach, podróżując, można go mieć przy sobie w dowolnym miejscu i czasie.”

Katarzyna Janowska i Grzegorz Jankowicz przeprowadzili podczas Festiwalu Conrada w 2018 roku dziewięć rozmów o przyszłości, które złożyły się na książkę. Do wspomnianych rozmów autorzy dołączyli fragmenty książek Yuvala Harariego, Samuela Huntingtona, Francisa Fukuyamy, Stanisława Lema i Margaret Atwood będące inspiracje dla rozmów. Dodatkowo, by poszerzyć perspektywę przyszłości, w książce znalazły się także rozmowy z zakresu ekonomii, medycyny, ekologii i nowych technologii.

Jankowska i Jankowicz zapytali o tę przyszłość, jaka czeka nas za trzydzieści lat. Jak będą wyglądały nasze związki, kiedy będziemy żyć sto lat? Czy równie łatwo będzie obiecywać miłość na całe życie, jak wówczas, gdy ludzie żyli kilkadziesiąt lat krócej? Czy można pokochać i stworzyć związek ze sztuczną inteligencją? Czy ludzkość, jak prorokuje izraelski filozof Yuval Harari, rozwiąże wreszcie problem głodu? Czy nowe technologie i sztuczna inteligencja to klucz do przyszłości, czy może początek samounicestwienia człowieka? Co z nasza wolnością? A może rozwój cywilizacji przerwie nieprzewidziana katastrofa? Czy nieuchronnym scenariuszem jest nasilające się rozwarstwienie ekonomiczne i społeczne?

Przyszłość zaczyna się na naszych oczach. Niepokoi nas wizja katastrofy klimatycznej, nadzieję dają coraz większe możliwości medycyny - świat jeszcze nigdy nie rozwijał się tak szybko, a najbliższa przyszłość nie była tak trudna do przewidzenia. Dziś na własne oczy możemy dostrzec, jak bezsilna jest nasza cywilizacja wobec wirusa, który przecież także nas zmieni.

„Rozmowy o przyszłości”
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński
Wydawnictwo Mando

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jaka przyszłość czeka nas za trzydzieści lat? Kilka słów o książce "Rozmowy o przyszłości" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski