Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki to ptak?

Grzegorz Tabasz
Wszystkomające smartfony zmieniły życie prostego przyrodnika. Dawniej zanim ktoś nadesłał mi zdjęcie lub opis dziwnego zwierzaka czy rośliny upływała dłuższa chwila. Miałem czas na pogrzebanie w książkach i spokojną odpowiedź.

Teraz człek jedzie autobusem i dostaje esemesa z fotką ptaka: kruk? Nie, gawron. Za chwilę inne zdjęcie i to samo pytanie. No co ty, toż to wrona. Ooo! Wrona?

W końcu wysyłam ściągnięty z internetu wizerunek kruka (niestety, ptaka widziałem wielokroć, ale o zdjęciu wciąż mogę tylko pomarzyć), z krótką informacją, iż jest ze cztery razy cięższy od gawronów. Do tego ma smoliście czarne pióra. I najważniejsze, nie ma takiej opcji, by jakikolwiek kruk spacerował po miejskim trawniku czy parku. To ptak leśny, zawsze omijający zamieszkałe tereny szerokim łukiem.

Na koniec wyżyję się na szkolnej edukacji przyrodniczej. Kiedyś w standardzie liceum była znajomość stu gatunków pospolitych roślin tudzież umiejętność rozpoznania kilkudziesięciu zwierząt występujących w otoczeniu człowieka. Ot, żaba, ropucha, sikorka, zając czy opisany wyżej gawron i wrona. Podstawa wiedzy przyrodniczej. Coś przydatnego w codziennym życiu. I rozwiązywaniu krzyżówek. Teraz absolwenci znają zasady ekspresji genów, cykl Calvina, rozwiązują testy z mitozą i mejozą w tle, a zwyczajny gawron czy inny wróbelek zapędza ich w kozi róg.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski