Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakich decyzji wymaga np. budowa altany?

(MK)
Ład przestrzenny. Prawo budowlane mówi, że pozwolenia na budowę wymagają altany ogrodowe o powierzchni zabudowy powyżej 35 mkw. Jeżeli chodzi natomiast o basen lub staw, to granicę stanowi 50 mkw. i wypiętrzenie nie większe niż metr.

W przypadku zbiornika wodnego właściciel musi postarać się również o wydanie pozwolenia wodno-prawnego. Co w sytuacji, gdy planuje on budowę mniejszych obiektów bądź wybrukowanie nawierzchni kostką? Wtedy konieczne jest zgłoszenie do urzędu miasta lub starostwa powiatowego (w zależności od tego, który z organów jest właściwy do wydania pozwolenia na budowę).

Gdy planowana altana, wolno stojący parterowy budynek gospodarczy, wiata czy przydomowy ogród zimowy mają 35 mkw. lub mniej, a lustro wody stawu ma do 50 mkw., właściciel musi przed podjęciem prac zgłosić chęć ich realizacji do urzędu. - Prace mające na celu utwardzenie gruntu bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia do odpowiedniego organu - powiatu czy urzędu miasta - można wykonać jedynie na działce budowlanej. Zwolnienie z tego obowiązku zniosła nowelizacja prawa budowlanego 28 czerwca 2015 roku - mówi Wojciech Średniawa z firmy Polbruk. - Podjazdu czy parkingu nie można jednak wykonać w __zupełnie dowolny sposób.

Najistotniejsze jest to, aby inwestycje były zrealizowane zgodnie z wymogami dotyczącymi minimalnej, koniecznej do zachowania na działce, powierzchni biologicznie czynnej. Powierzchnia ta to wszelkie tereny zielone na działce. Stosunek zieleni do terenu zabudowanego określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT).

Zgłoszenia wymaga budowa ogrodzenia, którego wysokość przekracza 2,20 m. Warto zwrócić uwagę, że prawo w Polsce zabrania, by płot o wysokości mniejszej niż 1,8 m. posiadał ostre zwieńczenia (druty kolczaste, wystające pręty, kolce).

Do prac można przystąpić po upływie 30 dni, jeżeli w tym czasie urząd nie poinformował o sprzeciwie. Nieznajomość regulacji określających kiedy trzeba wystąpić o pozwolenie na budowę, a kiedy wystarczy zgłoszenie może doprowadzić do kłopotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski