Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie domy jednorodzinne podobają się Polakom?

(JM)
Większości z nas podobają się domy z dachami dwuspadowymi
Większości z nas podobają się domy z dachami dwuspadowymi Fot. Archon.pl
Trendy. Ze źródeł ciepła Polacy najchętniej decydują się na kotły gazowe (42 proc.), węglowe (25 proc.) i na ekogroszek (18 proc.).

W Polsce jest mniej więcej tylu miłośników architektury tradycyjnej, co nowoczesnej - wynika z danych zebranych przez portal tooba.pl. Polacy wybierają najczęściej domy dwukondygnacyjne, z dachem dwuspadowym o powierzchni użytkowej od 120 do 140 metrów kwadratowych.

Z poddaszem, ale bez podpiwniczenia

Okazuje się, że najwięcej, bo aż 70 proc. osób budujących dom, wybiera dwie kondygnacje. W 42 proc. przypadków projekt liczy 5 pokojów, na jeden mniej decyduje się 37 proc. Polaków. Ponad połowa ankietowanych przewiduje w swoim domu dwie łazienki, przy czym najpopularniejsza wielkość domu to od 120 do 140 mkw. (25 proc. ankietowanych). Niemal każdy inwestor indywidualny (93 proc.) rezygnuje z piwnicy.

Nowatorskie i tradycyjne rozwiązania

Niemal po połowie rozkłada się liczba preferujących tradycyjną i nowoczesną architekturę. Prawie 70 proc. wybiera dach dwuspadowy, przy czym wśród ankietowanych dominującym pokryciem jest dachówka (62 proc.).

- Dachówki ceramiczne i betonowe są wdzięcznym typem pokrycia dachowego, ponieważ ich bogata paleta kształtów i kolorów pozwala na stosowanie ich zarówno w tradycyjnej, jak i nowoczesnej architekturze - mówi Łukasz Nowakowski, doradca techniczny Monier BRAAS. - Współczesna architektura wybiera raczej kolory stonowane, czernie i szarości. W architekturze tradycyjnej prym wiodą dachówki profilowane, w kolorach czerwieni i brązów - dodaje specjalista.

Kominek zawsze w projekcie

Aż 98 proc. projektów budowlanych przewiduje kominek. Jednak tylko połowa kominków jest budowana. Badani wykazują duże zainteresowanie nowymi rozwiązaniami z zakresu wykorzystania naturalnych źródeł energii.

W przypadku źródeł ciepła Polacy najchętniej decydują się na kotły gazowe (42 proc.), kolejne miejsca zajmują kocioł węglowy (25 proc.) i na ekogroszek (18 proc.). Co ciekawe, 7 proc. ankietowanych wskazuje na pompę ciepła jako na źródło ogrzewania budynku. „Raport tooba pl o budownictwie jednorodzinnym” został oparty na analizie sprzedaży projektów budowlanych w 2016 roku oraz ankietach telefonicznych 500 użytkowników portalu tooba.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski