Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie okna powinniśmy wybrać do mieszkania lub domu?

(SB)
Regulacje unijne. Od 2017 roku wejdą w życie obostrzenia dotyczące współczynnika przenikania ciepła, jaki powinny mieć m.in. drzwi i okna.

Kupując mieszkanie warto zwrócić uwagę na jakość stolarki okiennej. Może okazać się, że deweloper - w zgodzie z obecnymi przepisami - stosuje rozwiązania, które po styczniu 2017 roku (nie mówiąc już o rygorystycznych normach z roku 2021) okażą się przestarzałe. Formalnie deweloper może stosować materiały budowlane, które spełniały minimalne wymagania w momencie otrzymywania pozwolenia na budowę (piszemy o tych zagadnieniach również na str. C2).

Kupujący jednakże nie musi się na nie godzić i może oczekiwać stosowania rozwiązań przyszłościowych. W przypadku okien i drzwi ma to ogromne znaczenie - złej jakości komponenty w pomieszczeniach z drzwiami balkonowymi wpłyną zdecydowanie na wysokość rachunków za ogrzewanie domu.

Jako, że inwestycja w okna jest na wiele lat, nie warto na tej części mieszkania oszczędzać. Najlepiej od razu zainwestować w solidny pakiet szybowy połączony z odpowiednio grubym profilem okna. Niedługo standardem będą pakiety szybowe ze szkłem niskoemisyjnym trzyszybowym, w których miejsce między szybami wypełnia jeden z gazów - argon lub krypton.

Wraz z rokiem 2017 większość okien jednokomorowych (a więc opartych na dwóch szybach) może zniknąć z rynku.

W praktyce oznacza to, że w zapomnienie odejdą profile z PVC o przekroju 70 mm, a szersze zastosowanie znajdą profile o przekroju 90 mm.

W przypadku okien drewnianych, dojście do energoosz-czędności również wymagać będzie zwiększenia grubości profilu do przynajmniej 80 mm.

Cena okien spełniających założenia nowych warunków technicznych różni się w zależności od liczby skrzydeł, wielkości czy sposobu wykonania. Przyjąć jednak można, że cena okien pasywnych dla jednego skrzydła to ok. 400 złotych. Dla energooszczędnych okien trzyskrzydłowych wynieść może ok. 1300 zł (bez montażu).

Drzwi są znacznie większym wydatkiem, te ze współczynnikiem przenikania ciepła nie przekraczającym 1,30 W/mkw. K mogą kosztować kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście na rynku dostępne są również tańsze modele, jednak trudno znaleźć dobre jakościowo rozwiązania poniżej kilku tysięcy złotych. (SB)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski