MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są grzechy, które popełniamy w konfesjonale? Ty też możesz mieć je na sumieniu. Oto podstawowe grzechy przy spowiedzi

JK, MZ
Powinnością każdego wiernego jest spowiedź. Sobór laterański IV w 1215 roku wprowadził przepisy, które funkcjonują do dzisiaj. Zgodnie z nimi każdy wierny ma obowiązek przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania przynajmniej raz w roku. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi, że podczas spowiedzi także możemy... zgrzeszyć! Zobacz, jakie grzechy są najczęściej popełniane w konfesjonale, oraz które mogą sprawić, że nie opuścimy go z czystym sumieniem. Przedstawiamy fotogalerię, która wyjaśnia jak nie popełnić grzechu podczas spowiedzi.

Spis treści

Spowiedź powinnością każdego wiernego

Sobór laterański IV w 1215 roku wprowadził przepisy funkcjonujące do dzisiaj. Nakładają one na każdego wiernego obowiązek przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednaniaprzynajmniej raz w roku. Co najmniej raz w roku należy także przyjąć Komunię Świętą - czego, jak wiadomo, bez czystego sumienia robić nie należy. Co jednak, gdy zgrzeszymy w trakcie samej spowiedzi (inną sytuacją jest spowiedź powszechna) ? Sprawdź najczęstsze błędy, które popełniamy w konfesjonale, by móc go opuścić z prawdziwie czystym sumieniem.

Co to jest grzech? Odpowiedź na pytanie, które zadaje sobie wielu katolików

Jak możemy przeczytać w Katechizmie Kościoła Katolickiego, grzech jest wykroczeniem przeciw "rozumowi, prawdzie i prawemu sumieniu". Rani on naturę człowieka i godzi w ludzką solidarność. Grzech określany jest jako obraza Boga, oraz wyraz nieposłuszeństwa wobec niego. Źródłem grzechu jest serce oraz wolna wola człowieka, a popełniać możemy je "myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem".

Grzechy oddalają nas od Boga, a ich źródłem jest zło. Krzywdząc siebie lub innych również popełniamy grzech. Ważną rolę odgrywa tutaj ludzkie sumienie. Jeżeli czujemy, że popełniliśmy grzech ciężki, warto przystąpić do sakramentu spowiedzi, aby nasze sumienie było spokojne i żebyśmy mogli w pełni uczestniczyć w ofierze mszy świętej.

Jakie są grzechy główne?

Kościół Katolicki definiuje siedem grzechów głównych. Są nimi:

  • Pycha
  • Chciwość
  • Nieczystość
  • Zazdrość
  • Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu
  • Gniew
  • Lenistwo

Wszystkie wyżej wymienione to grzechy do spowiedzi. Popełniając je, koniecznie musimy udać się do konfesjonału, ponieważ w przeciwnym wypadku nie będziemy mogli przystąpić do Komunii Świętej.

Jakie są grzechy ciężkie? Które grzechy kwalifikują się do spowiedzi?

Pytanie o to, jak odróżnić grzechy ciężkie od lekkich zadaje sobie zdecydowana większość katolików. Nie istnieje jednak lista, która wyznacza wszystkie grzechy ciężkie. Podstawą jest tutaj miłość do Boga, bliźniego i siebie samego. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy nie odeszliśmy od miłości, warto zastanowić się nad tym, czy nie popełniliśmy grzechu ciężkiego.

Rozróżnienie grzechów ciężkich i lekkich mogą ułatwić dwa czynniki. Pierwszym z nich jest świadomość. Jeżeli jesteśmy świadomi tego, że robimy źle, a mimo tego dokonujemy jakiegoś czynu, wtedy popełniamy grzech ciężki, czyli grzech śmiertelny.

Drugim czynnikiem jest dobrowolność czynu. Jeżeli popełniamy jakiś grzech pod przymusem, np. w sytuacji, gdy ktoś zagraża życiu naszemu lub naszej rodziny, wtedy jest on traktowany dużo łagodniej. Jeśli jednak popełniamy grzech dobrowolnie, wtedy również mówimy o grzechu ciężkim.

Jakie grzechy nie wymagają spowiedzi?

Są pewne grzechy, zwane powszednimi, które zostaną nam odpuszczone podczas spowiedzi powszechnej. Oznacza to, że aby oczyścić z nich swoje serce, nie musimy iść do konfesjonału.

Na początku Liturgii następuje moment powszechnego wyznania grzechów. Wtedy to każdy w duchu wyznaje grzechy powszednie, które odpuszcza zbiorowy akt pokuty. Pozostałe grzechy - ciężkie i śmiertelne - mogą zostać odpuszczone jedynie w sakramencie pokuty i pojednania. Kościół katolicki nie uznaje spowiedzi powszechnej z tych grzechów - możliwa jest ona tylko przy zagrożeniu życia, gdy nie ma sposobności wyznania indywidualnego. Z grzechami ciężkimi i śmiertelnymi musimy udać się więc do spowiednika.

Grzechy przy spowiedzi. Czym są grzechy powszednie?

Do grzechów powszednich zalicza się wszystko to, co zostało uczynione bez świadomości czy złej woli. Jeśli zrobimy coś nieumyślnie, czego szkodliwość jest znikoma, możemy uznać to za grzech powszedni. Nie ma szczegółowych wytycznych co do rozróżniania grzechów ciężkich od powszednich, należy zatem kierować się własnym sumieniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie są grzechy, które popełniamy w konfesjonale? Ty też możesz mieć je na sumieniu. Oto podstawowe grzechy przy spowiedzi - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski