Jakie są nasze propozycje kulturalne na ten weekend

Jakie są nasze propozycje kulturalne na ten weekend

Paweł Gzyl

Dziennik Polski 24

Jakie są nasze propozycje kulturalne na ten weekend
Zapraszamy w ten weekend do posłuchania płyty Florence + The Machine, zobaczenia filmu "Whitney", przeczytania książki "Gilliamesque" i wyjazdu na koncert do Zakopanego.
Jakie są nasze propozycje kulturalne na ten weekend
Terry Gilliam „Gilliamesque”, Planeta, 2018
Chyba nie ma miłośnika współczesnej popkultury, który nie znałby dzieł Terry’ego Gilliama. Ten amerykański artysta dał się poznać najpierw jako jeden z członków Latającego Cyrku Monty Pythona, a potem jako reżyser takich wizyjnych filmów, jak „Fisher King”, „12 małp” czy „Las Vegas Parano”. Po ponad pół wieku działalności Gilliam postanowił nam wreszcie opowiedzieć o sobie samym.
Czyni to na kartach „przedpośmiernej” autobiografii, wiodąc czytelnika od pozbawionego wygód dzieciństwa w pustkowiach Minnesoty, przez uczestnictwo w kontrkulturze lat 60. i 70. i działalność słynnej trupy komików, do czasów współczesnych. Dzięki temu przez karty „Gilliamesque” przewija się wiele barwnych postaci – od George’a Harrisona, przez Robina Williamsa i Brada Pitta, po Richarda Nixona. A wszystko to we wspaniale przygotowanej edytorsko książce, łączącej treść z kolażami ilustracjami w duchu Monty Pythona.

Florence + The Machine „High As Hope”, Universal, 2018
Choć brytyjska grupa Florence + The Machine wywodziła się z wyspiarskiego indie rocka, już jej pierwsze płyty pokazały, że wyrasta daleko poza tę formułę. Specjalnością zespołu okazały się epickie piosenki z dramatycznymi wokalami liderki, które najbardziej do gustu przypadły dorastającym dziewczętom. Nieco inną muzykę przyniósł trzeci album formacji – dostosowując piosenki Florence Welch do wymogów stadionowego rocka. W tym kontekście najnowsza płyta grupy zaskakuje swym wyciszeniem. Ku zdziwieniu słuchacza na „High As Hope” znalazły się bowiem starannie zaaranżowane piosenki o intymnym nastroju. I tym razem liderka opowiada o trudnych i bolesnych doświadczeniach – jak rozwód rodziców czy samobójstwo babci – ale robi to w skupiony i wycofany sposób, rezygnując z typowego dla siebie nadmiaru ekspresji. Świetnie pasują do tego zaproszeni goście – choćby Kamasi Washington, który ozdabia muzykę grupy ciepłym brzmieniem saksofonu.


„Whitney”, reż. Kevin Macdonald, USA, 2018
Dopiero kiedy w 2012 roku dowiedzieliśmy się o niespodziewanej śmierci Whitney Houston, w mediach zaroiło się od skrzętnie wcześniej ukrywanych opowieści o koszmarnym życiu gwiazdy. Zaczęli mówić jej bliscy i współpracownicy. Nic dziwnego, że pojawił się wtedy pomysł dokumentalnego filmu, opowiadającego o losach „królowej” popu z lat 80. W efekcie na ekrany naszych kin wchodzi właśnie pełnometrażowy dokument, zrealizowany przez twórcę słynnego „Marleya” – Kevina Macdonalda. Reżyser skupia się nie na muzycznych osiągnięciach Houston, ale na jej życiu prywatnym, starając się dociec przyczyn nagłej śmierci piosenkarki. Dzięki dostępowi do rodzinnego archiwum pokazuje trudne dzieciństwo gwiazdy, w tym skomplikowane relacje z rodzicami i braćmi. Nie ukrywa słabości do alkoholu i narkotyków, a także toksycznego związku z piosenkarzem Bobbie Brownem. W efekcie powstaje poruszająca opowieść o gwieździe, która miała wszystko, a była totalnie nieszczęśliwa.

18. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, Zakopane
W dniach 7 lipca - 11 sierpnia odbędzie się w Zakopanem 18. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Przez kilka tygodni stolica Tatr będzie miejscem wyjątkowych spotkań zaproszonych artystów z publicznością.
Inauguracja festiwalu będzie miała miejsce dzisiaj, o godz. 19, w Miejskiej Galerii Sztuki przy ul. Krupówki 41. Z koncertem „Pieśń o Ziemi” wystąpi skrzypaczka Aleksandra Szwejkowska-Belica, a towarzyszyć jej będą sopranistka Katarzyna Wiwer oraz pianista Cezary Sanecki. W programie wieczoru znajdą się perły polskiej muzyki skrzypcowej, kompozycje m.in. Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz i Karola Szymanowskiego.

W następne festiwalowe wieczory usłyszymy m.in. Krakowski Kwartet Puzonowy, Marię Pomianowską z zespołem, Julietę Gonzalez-Springer, Małgorzatę Trzaskalik-Wyrwę i Ireneusza Wyrwę, a podczas koncertu finałowego – zespół wokalny Affabre Concinui. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny. Wszystkie informacje na stronie internetowej www.zakopane.pl

ZOBACZ KONIECZNIE:
Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo