MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie świadczenia z ZUS za wypadek przy pracy

Marcin Banasik
Marcin Banasik
21.11.2014 krakow ul. pedzichow 27, zus nz fot. andrzej banas / gazeta krakowska
21.11.2014 krakow ul. pedzichow 27, zus nz fot. andrzej banas / gazeta krakowska Andrzej Banas
Sezon letni sprzyja większej liczbie wypadków przy pracy. Warto wiedzieć na jakie świadczenia z ZUS możemy liczyć, gdy do wypadku dojdzie.

Według danych GUS w I kwartale 2019 r. zgłoszono 15,8 tys. osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, to o 0,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Zmniejszyła się również liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (tzw. wskaźnik wypadkowości) z 1,21 w I kwartale 2018 r. do 1,17 w tym samym okresie 2019 roku.

W Małopolsce odnotowano jeden z najniższych wskaźników wypadkowości w kraju. Wynosi on 0,94. Niższy wskaźnik występuje tylko na Mazowszu (0,78). Najwięcej wypadków w porównaniu do liczby mieszkańców jest w warmińsko-mazurskim (1,52), podlaskim (1,46) i dolnośląskim (1,42). Porównując wskaźnik wypadkowości w poszczególnych branżach, do najmniej bezpiecznych należy górnictwo (3,22) oraz w branży związanej z dostawą wody, gospodarowaniem ściekami i odpadami (2,66). Sporo wypadków odnotowano również w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (1,97). Najbezpieczniejsze branże to informacja i komunikacja, tam wskaźnik wypadkowości wynosi zaledwie 0,24.

Świadczenia dla poszkodowanego

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w związku

z wykonywaną pracą i spowodowało uraz lub śmierć. O świadczenie z ZUS w związku z wypadkiem przy pracy czy chorobie zawodowej może ubiegać się każda osoba, która podlega ubezpieczeniu wypadkowemu. Co istotne w przypadku wypadku przy pracy ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego możemy skorzystać już od pierwszego dnia zgłoszenia do ubezpieczeń. Z funduszu wypadkowego wypłacanych jest kilka rodzajów świadczeń, w tym zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa, renta rodzinna, dodatek pielęgnacyjny, dodatek do renty rodzinnej – dla sieroty zupełnej, pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne.

100 procent zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego (także za okres pobytu w szpitalu) jest wyższy niż zazwyczaj z ubezpieczenia chorobowego, bo wynosi 100% podstawy wymiaru (przeciętnego wynagrodzenia lub przychodu za ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych). Jeśli choroba się wydłuża to chory może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego maksymalnie przez 12 miesięcy. Ono również jest wyższe niż to wypłacane z ubezpieczenia chorobowego i wynosi też 100% naszego średniego wynagrodzenia.

Po zakończeniu leczenia - odszkodowanie za wypadek

Jeśli osoba w wyniku wypadku czy choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu może starać się o jednorazowe odszkodowanie. Przysługuje ono również uprawnionym członkom rodziny osoby zmarłej wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie 1 proc. uszczerbku na zdrowiu wynosi 917 zł. Stopień tego uszczerbku oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową ocenia lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS, po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji. W 2018 r. w Małopolsce wypłacono 3,5 tys. jednorazowych odszkodowań z tytuły wypadku przy pracy.

Kiedy nie otrzymamy świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

ZUS nie przyzna świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli osoba umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa naruszyła przepisy o ochronie życia i zdrowia i udowodniono, że to była jedyna przyczyna wypadku. Również w sytuacji, gdy pracownik przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, ponieważ był nietrzeźwy, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych. Nie dotyczy to członków rodziny ubezpieczonego, którzy w takich przypadkach zachowują prawo do świadczeń.

Sprawdź legalność zatrudnienia

Niekiedy leczenie oraz powrót do zdrowia po wypadku zabiera długie miesiące. Jeśli nie podlegamy ubezpieczeniom społecznym możemy pozostać bez środków do życia. Dlatego warto sprawdzić legalność i formę swojego zatrudnienia oraz to, czy jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski