Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jakie zadania w 2023 roku planuje zrealizować Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie?

OPRAC.:
Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Regularne kursowanie tramwaju do Górki Narodowej ma zostać uruchomione w III kwartale tego roku.
Regularne kursowanie tramwaju do Górki Narodowej ma zostać uruchomione w III kwartale tego roku. Szymon Korta
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie na wiele zadań, które chce zrealizować w 2023 roku, planuje wydać ponad pół miliarda złotych. - Nowa jakość komunikacyjna na północy miasta, kładki dla pieszych i rowerzystów przez Wisłę, remonty i modernizacje żłobków, rozpoczęcie i kontynuacja projektów kubaturowych w zakresie kultury, przygotowanie dużych inwestycji infrastrukturalnych na kolejne lata - wymienia inwestycje krakowski magistrat. W perspektywie do 2027 roku, portfel zadań za które odpowiada ZIM to kwota blisko 900 mln zł.

Pakiet inwestycji infrastrukturalnych na północy miasta

– Nasze najważniejsze zadanie na ten rok? Dokończyć realizację pakietu inwestycji infrastrukturalnych na północy miasta – przyznaje Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Zaawansowanie prac zarówno na budowie linii tramwajowej do Górki Narodowej, jak i rozbudowie alei 29 Listopada do granicy Krakowa jest naprawdę duże.

– Jeśli chodzi o tramwaj do Górki Narodowej, regularne kursowanie chcemy uruchomić w III kwartale tego roku. W przypadku 29 Listopada, termin zakończenia robót to koniec 2023 roku, jednak już wcześniej poszczególne odcinki będą oddawane do użytkowania – zapowiada Łukasz Szewczyk.

W 2023 roku ma również zakończyć się nowy wyjazd na północ w postaci Trasy Wolbromskiej. – Umożliwimy szybki dojazd do centrum tramwajem, ale też rowerem dzięki nowym ścieżkom rowerowym, uporządkujemy ruch samochodowy, na trzech parkingach P+R zapewnimy miejsce na ponad 600 pojazdów – wylicza dyrektor ZIM.

Płynność wyjazdu na Proszowice

W 2023 roku mają się również rozpocząć roboty budowlane obejmujące swoim zakresem poprawę płynności wyjazdu na Proszowice.

– Spodziewamy się, że około połowy roku rozpocznie się rozbudowa pierwszego z odcinków ul. Kocmyrzowskiej, od węzła Grębałów do skrzyżowania Bukszpanowa- Kantorowicka. W ramach tego zadania, realizowanego we współpracy z GDDKiA, przebudowane będzie także torowisko i pętla tramwajowa, gdzie powstanie terminal dla autobusów – wylicza dyrektor Szewczyk

Jak podaje krakowski magistrat - W tym roku łatwiej i szybciej dojedziemy do placówek medycznych w Prokocimiu. A to dzięki temu, że w 2023 roku zakończy się realizacja pakietu zadań, w które zaangażowany jest ZIM. Na marzec zaplanowane jest oddane do użytku wszystkich elementów wchodzących w skład rozbudowy ul. Jakubowskiego. Wcześniej oddany do użytku zostanie przebudowany pas do skrętu w prawo z Wielickiej w Kostaneckiego.

Łączenie brzegów Wisły

– Wspólnie z PKP PLA SA udostępnimy pieszym i rowerzystom przeprawę pomiędzy Grzegórzkami a Zabłociem. Projekt jest już bardzo zaawansowany, zakończenie prac zaplanowane jest na około połowę roku – zapowiada Łukasz Szewczyk.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym roku powinniśmy też poznać wykonawcę kładki pieszo-rowerowej łączącej Kazimierz i Ludwinów.

Budowa linii tramwajowej Krowodrza Górka Azory i Azory - Cichy Kącik

ZIM chce w 2023 roku uzyskać decyzje środowiskowe dla budowy linii tramwajowych Krowodrza Górka Azory i Azory – Cichy Kącik, dzięki której będzie mógł ubiegać się o środki na realizację tych dwóch zadań w kolejnych latach.

Premetro

– W tym roku chcemy też uzyskać decyzję środowiskową dla pierwszego etapu budowy premetra – zapowiada Łukasz Szewczyk.

Chodzi o odcinek pomiędzy Domem Handlowym Wanda, a ul. Piastowską. Trasa liczy prawie 10,5 km długości, z czego 5,6 to tunel pod Śródmieściem i 1,4 estakada. Zakładany czas przejazdu to ok. 9 minut.

Zadania komunikacyjne na południu Krakowa

Plany uzyskania decyzji administracyjnych mają przybliżyć realizację dwóch projektów drogowych, które poprawią dojazd do przystanku SKA Opatkowice. Od strony północnej ma powstać nowa droga dojazdowa od os. Kliny, a od południowej przebudowana ul. Studniarskiego wraz z pętlą autobusową.

– Chcemy też być o krok bliżej do budowy wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu ul. Kapielowej. Niedawno ogłosiliśmy przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji ZRID dla tego zadania – zaznacza dyrektor Szewczyk.

Inwestycje kubaturowe

W 2023 roku ma się rozpocząć budowa Ośrodka Ruczaj przy ul. Jana Kantego Przyzby, a pod koniec roku ma powinna zostać sfinalizowana budowa klubu kultury w rejonie ul. Koszykarskiej. W br. ma zostać również opracowana dokumentacja projektowa na budowę Młodzieżowego Ośrodka w Łuczanowicach.

Projekty żłobkowe, budowa remizy i inwestycje w ZOO

- ZIM planuje zrealizować kolejny etap modernizacji placówki przy ul. Mazowieckiej, wymienić dach w budynku żłobka przy Sanockiej i Lekarskiej, przygotować do modernizacji żłobki na os. Willowym, przy Opolskiej. Rozpoczną się przygotowania do budowy nowych placówek opiekuńczych dla maluchów: na Krzemionkach i przy ul. Dekerta - podaje magistrat.

Jeszcze wiosną 2023r. ma się również zakończyć budowa remizy dla OSP Przewóz. Co więcej, ZIM chce także przygotować budowę remizy dla OSP Bieżanów, zmodernizować ogrodzenie strażnicy w Przylasku Rusieckim i zająć się siedzibą Grupy Ratownictwa Specjalistycznego OSP Kraków.

- Kontynuowane będą inwestycje w krakowskim Ogrodzie Zoologicznym oraz Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Na koniec roku mocno zaawansowany powinien być pawilon dla szympansów i makaków japońskich. Z kolei w schronisku przy ul. Rybnej zakończy się budowa nowego pawilonu dla kotów - informują urzędnicy.

Prezes ZBP o prognozach inflacyjnych

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jakie zadania w 2023 roku planuje zrealizować Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski