Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakość powietrza w nowoczesnych budynkach energooszczędnych

Monika Kaczyńska
Technika. Wielu Polaków kojarzy budownictwo energooszczędne wyłącznie z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Jednak zdaniem ekspertów, najważniejsze zalety domów energooszczędnych to przede wszystkim wyższy komfort życia i pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców.

Główną zaletą budynków energooszczędnych jest wysoka jakość powietrza wewnętrznego. Gwarantuje ją równowaga pomiędzy odpowiednią wentylacją, temperaturą i wilgotnością, co z definicji powinien zapewnić dobrze zaprojektowany energooszczędny dom.

Najlepsze rozwiązanie
Prowadzone od wielu lat badania wykazały istotny związek pomiędzy złą jakością powietrza a licznymi chorobami, w tym wieloma odmianami groźnych alergii. Problem ten określany jako „syndrom chorego budynku” pojawił się i gwałtownie narastał w latach 70. XX w. (lata kryzysu energetycznego), wraz z podjęciem działań zmierzających do ograniczenia energochłonności budynków.

Zaczęto wtedy poszukiwania rozwiązań, mających poprawić jakość powietrza i jednocześnie umożliwić oszczędzanie energii cieplnej. Najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem okazała się odpowiednio zaprojektowana wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

Taki system wentylacji ma wiele zalet w stosunku do wentylacji naturalnej. Przede wszystkim zapewnia stałą wymianę powietrza oraz usuwa zanieczyszczenia powstające w wyniku użytkowania budynku. Ponadto, dzięki zastosowaniu filtrów w układzie wentylacji, kurz oraz pyłki nie przedostają się do powietrza w pomieszczeniach, zmniejszając tym samym ryzyko alergii.

Dodatkowo poprzez stałą wymianę powietrza możliwe jest zachowanie odpowiedniej jego wilgotności (poniżej 45 proc.), która ogranicza rozmnażanie się roztoczy zimą oraz pozytywnie wpływa na kondycję środowiska wewnętrznego.

Komfort cieplny
Poziom komfortu cieplnego zależy od takich czynników, jak temperatura i wilgotność względna powietrza wewnętrznego, prędkość ruchu powietrza czy średnia temperatura powierzchni przegród. Podstawową cechą budynków energooszczędnych są szczelne i ciepłe przegrody. To właśnie te elementy w dużej mierze decydują o wysokim stopniu komfortu cieplnego, jaki panuje wewnątrz takich budynków.

Wszystkie przegrody zewnętrzne (ściany, podłogi, stropy, okna) charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Zapewnia to stałą i stosunkowo wysoką temperaturę wewnętrznej powierzchni ściany, nieznacznie tylko różniącą się od wewnętrznych przegród, co znacząco poprawia komfort cieplny odczuwalny dla osób przebywających w pomieszczeniu.

Jakość zastosowanych materiałów, a także wykonanie przegród zewnętrznych znacząco wpływają na komfort cieplny panujący w pomieszczeniach. Budynek energooszczędny musi spełniać wiele wymagań dotyczących szczelności powietrznej i izolacyjności cieplnej przegród.

Ograniczone jest też występowanie mostków cieplnych, które skutkują dodatkowymi stratami ciepła i zwiększają ryzyko rozwoju pleśni, a energooszczędna stolarka okienna powoduje, że nie występuje uczucie chłodu w jej pobliżu, dzięki czemu przestrzeń przy oknie może być efektywnie wykorzystana.

Jeżeli budynek energooszczędny zostanie poprawnie zaprojektowany i zbudowany, nie będzie problemów z przegrzewaniem w okresie lata. W ciągu kilku upalnych dni budynki te mogą mieć problemy z utrzymaniem temperatury w strefie komfortu, ponieważ szczelne i dobrze izolowane przegrody zewnętrzne nie będą oddawać ciepła tak szybko, jak to jest konieczne.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski